Serwis informacyjny

Biennale Rzeźby w którym uczestniczyli artyści Ośrodka Kultury w Chorzelowie

0 83

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyło się Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy na którym swoje prace wystawiali artyści na co dzień współpracujący z Samorządowym Ośrodkiem Kultury Gminy Mielec.

W tegorocznej edycji wydarzenia Ośrodek Kultury w Chorzelowie reprezentowali Stanisław Czarnecki, Marian Pietruszka, Tadeusz Płeszka, Rafał Misiąg oraz Stanisław Szęszoł, który zdobył wyróżnienie.
Celem imprezy, która po raz pierwszy odbyła się w 1992 roku, jest organizacja wystawy i nagrodzenie wybranych twórców. Każdorazowo przewodniczącym jury jest Marcin Rząsa – artysta rzeźbiarz, syn patrona imprezy.

Znamiennym elementem jest to, że nagrodą w tej imprezie jest wyjazd do Galerii Rzeźby Antoniego Rząsy w Zakopanem. Oprócz zwiedzania dorobku patrona, prace nagrodzone i wyróżnione w Biennale są prezentowane w sali wystaw czasowych zakopiańskiej galerii. Ciekawym doświadczeniem jest możliwość konfrontacji z rzeźbiarzami z Zakopanego. Biennale rzeźby jest skierowane do chętnych wypowiedzenia się artystycznego w trudnym materiale, jakim jest drewno i czasami także kamień. Impreza ukazuje nurty współczesnej rzeźby nieprofesjonalnej województwa podkarpackiego.

Większość prac nawiązuje do tradycji rzeźby ludowej. Szczególnie widać to w tematach przedstawień religijnych Chrystusa Frasobliwego, postaci świętych oraz związanych z pracą na wsi.