Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Birma uwalnia uwięzionego amerykańskiego dziennikarza Danny’ego Finstera pomimo jego skazania za naruszenie ustawy o terroryzmie

Amerykański dziennikarz Danny Finster został zwolniony z więzienia w Birmie zaledwie trzy dni po tym, jak został skazany na 11 lat więzienia za podburzanie, naruszenia imigracji i terroryzm.

Jego uwolnienie potwierdził w mediach społecznościowych jego pracodawca, Sonny Soe, wydawca Frontier Myanmar.

„Świetne wieści. Słyszałem, że DannyFenster wyszedł” – napisał Sui na Twitterze.

Bill Richardson, były ambasador USA przy ONZ, również ogłosił tę wiadomość w oświadczeniu, mówiąc, że została mu dostarczona w Birmie i wkrótce wróci do domu przez Katar.

„Masz nadzieję, że nadejdzie dzień, kiedy wykonasz tę pracę”, powiedział Richardson.

Bill Richardson rozmawia z dziennikarzami po rezygnacji z członkostwa w Komitecie Doradczym Rohingya
Bill Richardson mówi, że po zwolnieniu Finster wróci do Stanów Zjednoczonych przez Katar.

Richardson mówi, że negocjował zwolnienie dziennikarza podczas niedawnej wizyty w Birmie, kiedy odbywał bezpośrednie spotkania z dowódcą wojskowym Min Aung Hlaingiem.

37-letni Finster jest redaktorem naczelnym internetowego magazynu Frontier Myanmar i został aresztowany w maju podczas próby opuszczenia Myanmaru, kraju pogrążonego w chaosie od zamachu wojskowego z 1 lutego.

Był pierwszym zachodnim dziennikarzem skazanym na karę więzienia w ostatnich latach w Birmie.

pobieranie

Zamach stanu przeciwko wybranemu rządowi kierowanemu przez laureatkę Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi zakończył dekadę nieśmiałych kroków w kierunku demokracji i wywołał ogólnokrajowe protesty.

Armia aresztowała dziesiątki dziennikarzy spośród tysięcy zatrzymanych po tym, jak w całym kraju wybuchły protesty.

W zeszłym tygodniu rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price potępił werdykt Finstera, mówiąc, że było to „niesprawiedliwe skazanie niewinnej osoby”.

Drut / ABC

READ  Trzecia próba ratowania ocalałych z rosyjskiego wulkanu Klyuchevskaya Sopka nie powiodła się, ponieważ liczba ofiar śmiertelnych osiągnęła dziewięć