Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Budowa nabrzeża T3 w Porcie Gdańskim to kolejny kamień milowy w rozwoju polskiej gospodarki morskiej

Budowa nabrzeża T3 w Porcie Gdańskim to kolejny kamień milowy w rozwoju polskiej gospodarki morskiej

10.06.2024

Budowa nabrzeża T3 w Porcie Gdańskim to kolejny kamień milowy w rozwoju polskiej gospodarki morskiej

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nabrzeża T3 na Terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańskim. Celem tej nowej inwestycji jest zapewnienie nowego poziomu jakości i stworzenie nowych możliwości. Baltic Hub stanie się jednym z największych terminali kontenerowych na Starym Kontynencie, wspierającym rozwój polskiej gospodarki oraz rynków Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich. Przemysł morski również nabiera tempa. Na terenie dawnej stoczni w Gdańsku świętowano budowę pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych. Nowa inwestycja wpisuje się w plan przekształcenia województwa pomorskiego w centrum energetyczne kraju.

W środę 5 czerwca odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod dwie kluczowe dla gospodarki morskiej inwestycje. W Centrum Bałtyckim w Porcie Gdańskim oraz w Baltic Towers na Wyspie Ostrów w Gdańsku podpisano prace fundamentowe, umieszczono w specjalnych tubach, tzw. kapsułach czasu, i objęto realizowanymi inwestycjami. To przesłanie dla przyszłych pokoleń.

Potrzebujemy solidnego, multimodalnego transportu towarowego

W uroczystości w Baltic Hub wzięli udział władze państwowe, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Wojewódzkiego, parlamentarzyści, władze samorządowe, Zarząd Baltic Hub, przedstawiciele akcjonariuszy oraz Zarząd Portu Gdańsk.

Arkadiusz MarchukaWiceminister infrastruktury podkreślił, że budowa T3 jest inwestycją prywatną.

„Nie jest niczym niezwykłym, że mamy projekt, który powiększa terytorium Polski o 36 hektarów. Te dodatkowe hektary będą dla nas oknem na wielki świat transportu morskiego, szansą na rozwój i kolejnym krokiem w budowaniu silnej gospodarki morskiej inwestycje to coś, z czego możemy być dumni. Wzrost wolumenu przeładunków Cargo o 4,5 mln TEU oznacza, że ​​Polska będzie miała jeden z największych tego typu terminali w Europie. Duże nadzieje wiążę z budową portu offshore Tuż obok powstanie terminal stabilizacyjny Polski rząd wspiera wszystkie inwestycje służące rozwojowi Gospodarcze: Polska gospodarka morska jest na dobrej drodze– powiedział podczas ceremonii.

Zwiększając możliwości przeładunkowe terminalu, wzrośnie rola Portu Gdańskiego jako centrum dystrybucyjnego.

„Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, w Porcie Północnym, który w tym roku kończy 50 lat, Baltic Hub jest nieco młodszy, a wkrótce skończy 18 lat. To młodsza część Portu Gdańskiego i ta, która bardziej się rozwija. szybko Wymaga to konsekwentnych, długoterminowych inwestycji w infrastrukturę, zwłaszcza w infrastrukturę kolejową, abyśmy mogli transportować towary do i z nich, ponieważ taka jest rola portu, potrzebujemy silnego, multimodalnego transportu towarowego.Powiedział Plaża DorotyPrezes Portu Gdańsk.

READ  Kliknij Frenzy Mayhem 2022: Tutaj znajdziesz najlepsze oferty

Wiele zmieniło się od 2007 roku, kiedy to zbudowano pierwsze głębokowodne nabrzeże, wciąż pod szyldem Ministerstwa Kultury i Turystyki, z roczną zdolnością przeładunkową sięgającą 500 000 TEU.

„Jedenaście lat temu miałem okazję być tu po raz pierwszy, wejść na pokład kontenerowca, który właśnie wpłynął do portu. Było to dla mnie niezwykłe wydarzenie, znaleźć się na mostku i zobaczyć panoramę miasta z jednej strony na drugą drugiego i obserwujcie te skrzynki, przemieszczające się z miejsca na miejsce.” Kolejna, co za niezwykła zagadka. Wtedy był tylko peron T1, marzyliśmy tylko o trasie T2, a teraz buduje się T3.– powiedział Chief Beach.

Duma i poczucie bezpieczeństwa

Dzięki tym inwestycjom, takim jak budowa nowego, głębokowodnego nabrzeża, poprawi się także pozycja Gdańska w transporcie oraz na rynku logistyki magazynowej.

Aleksandra DulkiewiczPrezydent Gdańska podkreślił, że rozbudowa Baltic Center to powód do dumy.

'Ale oprócz dumy ta inwestycja daje także poczucie bezpieczeństwa w świecie, w którym nie ma gwarancji.ona dodała.

Charlesa Bakera, dyrektor generalny Baltic Hub, zwrócił także uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Powiedział, że realizacja takich inwestycji jak terminale kontenerowe jest kluczowa w obecnej sytuacji globalnej. Napięcia na Morzu Czerwonym i Kanale Sueskim, a także wojna na Ukrainie wpływają na przebieg handlu morskiego i nie tylko. Dlatego wskazane jest inwestowanie w rozwój portów.

Bartłomiej PawlakWiceprezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju (Baltic Center należącego do PSA International, IFM Global Infrastructure Fund i Polskiego Funduszu Rozwoju) podkreślił, że rozbudowa stacji to naprawdę dobra inwestycja.

„To pokazuje, na co stać Polskę”. Ważne jest, aby organ nadzoru finansów politycznych brał udział w tych procesach inwestycyjnych. Uważam, że tam, gdzie uczestniczymy, ryzyko dla skarbu państwa jest zmniejszone. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli położyć kropki na T5 w odniesieniu do T5. O lokalizację portu morskiej instalacji wiatrowej walczymy od dawna. Udowodnimy, że T5 będzie z powodzeniem stacją obsługującą także nasze brzegi. Powiedział.

READ  Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla: czy to działa i czy oznacza, że ​​możemy nadal spalać paliwa kopalne?

Należy wziąć pod uwagę, że budowa trzeciego głębokowodnego nabrzeża T3 rozpoczęła się w październiku 2022 roku, a jej wykonawcą jest konsorcjum Budimeksu i DEME. Powstała już sztuczna wyspa, która powiększy powierzchnię Polski o 36 hektarów. Całość prac pogłębiarskich została już zakończona, a na powstałej wyspie trwają obecnie kolejne etapy prac budowlanych. Nowe nabrzeże i place składowe o długości 717 m i głębokości 17,5 m zostaną wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt – 7 żurawi nabrzeżowych STS i 20 półautomatycznych żurawi stoczniowych RMG, których pierwsze części mają zostać dostarczone już we wrześniu 2024 r. Nowy terminal T3 będzie półautomatyczny, co umożliwi operatorom zdalne sterowanie sprzętem z ergonomicznie zaprojektowanych stanowisk. Całkowite ukończenie terminalu T3 zaplanowano na koniec 2025 roku.

Zdolność przeładunkowa Baltic Hub wzrośnie o 1,5 mln TEU i osiągnie łącznie 4,5 mln TEU rocznie, co bezpośrednio przekłada się na wzrost konkurencyjności polskiego sektora portowego. Oczekuje się, że będzie to miało pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy regionu i kraju. W 2023 roku bałtycki hub przeładował 2,05 mln TEU i zatrudniał ponad 1400 osób.

Od przemysłu stoczniowego po offshore

Przemysł morski również nabiera tempa. Wyspa Ostrów w Gdańsku stała się hubem morskiej energetyki wiatrowej. Na terenie dawnej stoczni gdańskiej powstaje zakład produkujący wieże wiatrowe. To pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Nowa inwestycja mająca na celu rozwój energetyki wiatrowej jest wspólnym przedsięwzięciem Agencji Rozwoju Przemysłu SA, hiszpańskiej firmy GRI Renewable Industries i Baltic Towers utworzonej do realizacji tego zadania.

Fabryka, która ma bezpośredni dostęp do molo, powstaje w miejscu, gdzie narodziła się wolna Polska. Zostało to już wcześniej podkreślone Michał DąbrowskiSzef Agencji Rozwoju Przemysłu.

„Tutaj dzieje się historia, to serce Gdańska.” Ten innowacyjny projekt przenosi nas z powrotem do najwyższej ligi światowego biznesu. Rozpoczynamy nowy rozdział, który wzmacnia rangę miasta i tej wspaniałej historycznej stoczni, choć w nowej odsłonie. Sukces zaczyna się tutaj. Nazywa się Gdańsk, Powiedział.

READ  Woolworths Scan and Go został po raz pierwszy wprowadzony w RPA

Fabryka będzie w stanie wyprodukować ponad 150 wież rocznie. W nowo wybudowanej fabryce powstanie ponad 500 stanowisk pracy.

Jakub DulskiWiceprezes Urzędu Rozwoju Przemysłu przyznał, że energetyka wiatrowa ma teraz swój dzień.

„Sukces przemysłu na Pomorzu jest sukcesem zarówno Pomorza, jak i całego kraju.” Inwestycja ta na długie dziesięciolecia wpisze się w krajobraz Gdańska, podobnie jak przemysł stoczniowy. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy na tej ziemi, jeszcze w PRL, walczyli o wolność, o lepszą i bogatszą Polskę, kraj zdolny konkurować z przywódcami Europy Zachodniej.Powiedział.

Beaty RutkiewiczWojewoda Pomorski ponownie podkreślił potrzebę odchodzenia od kopalnych źródeł energii.

„Transformacja energetyczna trwa. Farmy wiatrowe to ogromny rynek, który tworzy dodatkowe miejsca pracy i dochody dla państwa, a miasto jest liderem w realizacji kilku strategicznych inwestycji, a tu powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. I podkreśliłem.

Zakończenie budowy elektrowni Baltic Towers planowane jest na drugi kwartał 2025 roku i ma stać się ważnym elementem łańcucha dostaw energii odnawialnej w Polsce i Europie.

***

Z okazji wmurowania kamienia węgielnego Agencja Rozwoju Przemysłu odsłoniła 14 tablic pamiątkowych, w których podziękowała ludziom za ich wkład w budowę gospodarki Trójmiasta i Stoczni Gdańskiej. Wśród uhonorowanych znaleźli się: Lech Wałęsa, Donald Tusk, Jerzy Buzek, Paweł Adamowicz, Andrzej Bojanovski, Członek Rady Nadzorczej Portu Gdańsk oraz Alan Alexandrowicz, Wiceprezes Portu Gdańsk.