Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny rozpoczynają najdłuższą w historii załogową misję budowy stacji kosmicznej

Chiny wystrzeliły statek kosmiczny przewożący trzech astronautów, w tym kobietę, do jednostki bazowej przyszłej stacji kosmicznej, gdzie mają pozostać przez sześć miesięcy, najdłuższy czas na orbicie chińskich astronautów.

Rakieta Long March-2F niosąca statek kosmiczny Shenzhou-13, co po chińsku oznacza „święty statek”, wystartowała z centrum wystrzeliwania satelitów Jiuquan w północno-zachodniej prowincji Gansu o godzinie 12:23 czasu pekińskiego.

Chiny rozpoczęły budowę pierwszej stałej stacji kosmicznej w kwietniu wraz z uruchomieniem Tianhe – pierwszego i największego z trzech modułów stacji.

Astronauci Zhai Zhigang (lat 55), Wang Yaping (41 lat) i Ye Guangfu (41 lat) mają pracować przez sześć miesięcy w Tianhe, kwaterze mieszkalnej przyszłej stacji kosmicznej.

Pożegnalne przyjęcie odbyło się dla trzech chińskich astronautów, zanim weszli na pokład statku kosmicznego Shenzhou-13 na najdłuższą jak dotąd misję załogową w kraju.

Trzech chińskich astronautów stoi i macha przed tłumem.
Ye Guangfu, Wang Yaping i Zhai Zhigang machają przed wyruszeniem w swoją misję kosmiczną.(AFP: Lee Jang / Xinhua)

W najnowszej misji astronauci przetestują kluczowe technologie i roboty w Tianhe potrzebne do złożenia stacji kosmicznej, weryfikacji pokładowych systemów podtrzymywania życia i przeprowadzenia szeregu eksperymentów naukowych.

Chiny, którym prawo USA zabrania współpracy z NASA, a tym samym z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), spędziły ostatnią dekadę na opracowywaniu technologii budowy własnej stacji.

Gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie gotowa do przejścia na emeryturę za kilka lat, chińska stacja kosmiczna stanie się jedyną na orbicie Ziemi.

Reuters

READ  Wybory na Fidżi 2022: Co się dzieje, dlaczego to ma znaczenie i czy głosowanie będzie pokojowe? | Fidżi