Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chris Dodul relacjonuje: Problem z telewizją w Polsce

Chris Dodul relacjonuje: Problem z telewizją w Polsce

Nic dziwnego, że beznadziejne działania podjęte przez polski urząd ds. Konkurencji przeciwko Televiza Bolsat i Discovery.

Muszą sprawdzić, czy przeciwko obu stronom zostaną podjęte działania karne.

Każdy, kto śledzi polski rynek, będzie wiedział, że od jakiegoś czasu krytykuje się sposób, w jaki nadawcy sprzedają swoje treści operatorom telewizyjnym. W rzeczywistości do UOKiK wpłynęło szereg skarg od operatorów, stowarzyszeń branżowych i konsumentów dotyczących „ograniczeń swobody tworzenia ofert programowych lub wyboru kanałów telewizyjnych”.

Patrząc na Televizza Bolsat i Discovery, sprzedają pakiety odpowiednio 28 i co najmniej sześciu kanałów, więc kupowanie poszczególnych kanałów z obu grup nie jest opłacalne dla operatorów. W rzeczywistości dwa kanały Bolsat kosztują więcej niż pełny pakiet 28 kanałów.

Nie trzeba dodawać, że ma to negatywny wpływ na operatorów i konsumentów. Jednocześnie utrzymuje dominującą pozycję na rynku Televisza Bolshoi i Discovery oraz zapobiega konkurencji.

UOKiK ma prawo nakładać kary w wysokości do 10% rocznych przychodów Televisza Polsat i Discovery za nadużywanie ich pozycji.

Chociaż poszczególni operatorzy kablowi nie skomentowali jeszcze niewiernych działań, Związek Pracodawców Mediów Elektrycznych i Telekomunikacji (MediaCom) wydał oświadczenie, w którym poinformował o wcześniejszym trzykrotnym powiadomieniu UOC. Wzywa do wyeliminowania takich praktyk stosowanych przez nadawców, które jej zdaniem dyskryminują operatorów kablowych i ich klientów, w związku z czym z zadowoleniem przyjmuje Televiza UOKIK przeciwko Bolsat i Discovery. Obaj nadawcy stanowią łącznie dwie trzecie widzów polskiej telewizji.

W międzyczasie Jersey Strażowski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE), powiedział lokalnym mediom, że branża kablowa od dawna czeka na interwencję UOKiK w tej sprawie. Jego zdaniem praktyki nadawców mają negatywny wpływ na funkcjonowanie całego rynku telewizyjnego.

Nic dziwnego, że takie praktyki nie są rzadkością w Polsce. Na przykład w Rumunii podjęto podobne działania dyscyplinarne wobec nadawców, ale ostatecznie niczego nie zmieniło. Teraz piłka na korcie UOKiK jest wysoko.

READ  Wiodąca polska grupa obronna bierze udział w europejskim programie czołgów

Więcej informacji o Chris Digital można znaleźć na stronie https://www.chrisdziadul.com