Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy Polska bawi się reparacjami?

Czy Polska bawi się reparacjami?

analityka

17:15

Jego żądanie odszkodowania jest podsycane niechęcią do Niemiec

przez Williama Natrasa

Czy Polska bawi się reparacjami?

kanclerz Niemiec Olaf Scholz i polski premier Mateusz Morawiecki. Źródło: Getty.

Polska i Niemcy są sąsiadami w Unii Europejskiej, ale ich sojusz jest dziwny. Coraz gorzsze stosunki, a we wtorek niemiecki rząd ogłaszać Nie będą rozpatrywać nowych roszczeń Warszawy na ponad 1,3 biliona dolarów szkód wyrządzonych przez nazistów podczas II wojny światowej. W odpowiedzi Polska oświadczyła, że ​​wystąpi z roszczeniem do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Niemcy twierdzą, że Polska zrzekła się wszelkich roszczeń reparacyjnych w umowie z 1953 r. Przedstawiciele Warszawy twierdzą, że decyzja została podjęta pod naciskiem Związku Radzieckiego, który nie podjął w tej sprawie suwerennej decyzji.


Podoba ci się to, co czytasz? uzyskać Bezpłatny Oprócz Hurda Codzienny e-mail

Już zarejestrowany? Zaloguj się


Na Zachodzie dominują roszczenia odszkodowawcze. Od stymulować Aby zrekompensować historyczne i imperialne niewolnictwo, roszczenia, które zaawansowane gospodarki muszą zapłacić”kompensacje klimatyczneUbogim narodom na całym świecie modne jest sugerowanie, że wyrównywanie nierówności wymaga ponownego przyjrzenia się grzechom odległych przodków tych, którzy żyją dzisiaj.

Kiedy rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie wystosowała we wrześniu polskie żądanie na Zamku Królewskim w Warszawie, język miał wyraźne podobieństwa do roszczeń o odszkodowania za niewolnictwo. Polski rząd sugerował, że Polska nie była w stanie osiągnąć „normalnego życia” po wojnie, mówiąc, że skutki okupacji hitlerowskiej „trwa do dziś. ”

I chociaż zarzuty odnoszą się do niedawnych okrucieństw niż transatlantycki handel niewolnikami, w pewnym sensie wezwania Warszawy do reparacji nie są tak przekonujące. W przeciwieństwie do krajów, które czerpały zyski z handlu niewolnikami, wojenne zniszczenia Niemiec i ucisk Polski nie przyniosły im długoterminowych korzyści ekonomicznych kosztem Polski. Polska gospodarka została zniszczona – ale II wojna światowa też nie do końca była korzystna dla Niemiec.

READ  Uchodźcy z Bliskiego Wschodu zgłaszali brutalne traktowanie przez polskie władze

Argumenty Polski mają ten sam problem, co inne roszczenia odszkodowawcze: podkreślanie jednego daleko idącego ogniwa w łańcuchu historycznych przyczyn i skutków, ponieważ przyczyna wszystkich obecnych problemów jest zbyt uproszczona. Jeśli chodzi na przykład o specyficzną niesprawiedliwość braku reparacji wojennych przez Polskę, można powiedzieć, że historyczna odpowiedzialność spoczywa nie na Niemczech, ale na Związku Sowieckim, za naciskanie na Polskę, by zrezygnowała z roszczeń, podczas gdy ci, którzy przeżyli wojnę wciąż żyli. .

Wydaje się jednak, że polski rząd jest motywowany nie tyle perspektywą sukcesu, ile polityczną korzyścią podsycania nastrojów antyniemieckich przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Warszawa zawsze była podejrzliwa wobec Berlina ze względu na przyjazne stosunki z Kremlem przed rosyjską inwazją na Ukrainę, a teraz ta nieufność przerodziła się w żarliwą niechęć. Nawet lider PiS Jarosław Kaczyński ostrzeżony „Niemiecko-rosyjski plan panowania nad Europą” .

A ponieważ Niemcy są siłą napędową gospodarki w Unii Europejskiej, nastroje antyniemieckie są kluczowym elementem eurosceptycznego nacjonalizmu w całej Europie Środkowej. Ostatnio antyzachodni parady W dziesiątkach tysięcy Czechach poziom niechęci do zachodniego sąsiada był zdumiewający – prelegenci przedstawiali Unię Europejską jako nowy wehikuł starego niemieckiego pragnienia europejskiej hegemonii.

Takie stanowiska podkreślają problemy, jakie wciąż stwarza wspólny europejski projekt polityczny, w którym Niemcy odgrywają wiodącą rolę. Polskie żądanie reparacji od potężnego sąsiada pokazuje kruchość sojuszy łączących kraje, które wciąż nie zapomniały czasów, gdy były zaprzysięgłymi wrogami.