Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Erupcja góry Merapi: w indonezyjskim wulkanie znaleziono zwłoki 11 turystów |  Indonezja

Erupcja góry Merapi: w indonezyjskim wulkanie znaleziono zwłoki 11 turystów | Indonezja

Indonezyjscy ratownicy znaleźli ciała 11 alpinistów po erupcji wulkanu Merapi na zachodniej Sumatrze.

Służby ratownicze powiedziały, że w wulkanie odnaleziono żywe trzy osoby, a co najmniej 12 wspinaczy nadal uważa się za zaginione. Inny urzędnik podał liczbę zaginionych osób na 22.

Poszukiwania ich zostały tymczasowo wstrzymane ze względów bezpieczeństwa po tym, jak w poniedziałek niewielka erupcja doprowadziła do zawieszenia poszukiwań, powiedziała Jodi Hariawan, rzeczniczka zespołu poszukiwawczo-ratowniczego.

„Kontynuowanie poszukiwań będzie bardzo niebezpieczne” – powiedział agencji prasowej Reuters.

Dodał, że w poniedziałek ewakuowano z tego terenu 49 wspinaczy, a wielu z nich jest leczonych z powodu oparzeń.

„Dwadzieścia sześć osób nie zostało ewakuowanych. Znaleźliśmy 14 z nich. Trzy żywe, a 11 martwych” – powiedział w niedzielę Abdul Malik, szef agencji poszukiwawczo-ratowniczej w Padang.

Powiedział, że w sobotę w górach było 75 turystów.

Wulkan wybuchł w niedzielę, wyrzucając białe i szare pióropusze popiołu, osiadając na mieliźnie i raniąc wspinaczy oraz rozrzucając popiół wulkaniczny nad kilkoma wioskami.

Indonezyjska ekipa ratunkowa ewakuuje ofiarę erupcji wulkanu Mount Marapi.
Indonezyjska ekipa ratunkowa ewakuuje ofiarę erupcji wulkanu Mount Marapi. Fotografia: zdjęcie Antara – Reuters

Po erupcji zamknięto dwie trasy wspinaczkowe, a mieszkańcom zboczy Merapi zalecono, aby trzymali się trzy kilometry (1,8 mili) od krateru ze względu na możliwą lawę, powiedział Ahmad Refandi, urzędnik indonezyjskiego Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych . Centrum sterowania Merapi.

Jednak w sobotę około 75 wspinaczy rozpoczęło wspinaczkę na górę o wysokości prawie 2900 metrów. Do ich poszukiwań wysłano ponad 160 pracowników, w tym policję i żołnierzy, powiedział Harry Agustian, urzędnik lokalnej agencji poszukiwawczo-ratowniczej w Padang, stolicy prowincji Zachodnia Sumatra.

Dodał, że z wcześniejszych informacji wynikało, że osiem spośród uratowanych osób z poparzeniami trafiło do szpitala, a jedna z nich ma złamaną kończynę.

Na nagraniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych widać ewakuację wspinaczy, których twarze i włosy są poplamione pyłem wulkanicznym i deszczem.

READ  Afgańskie dzieci uchodźców umierają po zjedzeniu trujących grzybów na granicy z Polską

„Niektórzy doznali poparzeń w wyniku ekstremalnego upału i zostali zabrani do szpitala” – powiedział AFP Rudy Rinaldi, szef Agencji Łagodzenia Katastrof Zachodniej Sumatry. „Ranni byli ci, którzy zbliżyli się do dziury”.

Agencja Ochrony Zasobów Naturalnych Zachodniej Sumatry powiedziała, że ​​zespoły ratownicze pracowały przez całą noc, aby pomóc alpinistom zapewnić bezpieczeństwo.

Erupcja wyrzuciła w powietrze pióropusze popiołu na wysokość ponad 3000 metrów. Abdel-Mahari, rzecznik Krajowej Agencji Zarządzania Katastrofami, powiedział, że opadający popiół pokrył kilka wiosek i zablokował światło słoneczne. Dodał, że władze rozprowadziły maski i nalegały, aby mieszkańcy nosili okulary chroniące ich przed pyłem wulkanicznym.

Student spaceruje, gdy wulkan Merapi wypluwa popiół wulkaniczny
Na zboczach Merapi żyje około 1400 osób. Fotografia: zdjęcie Antara – Reuters

Na zboczach Merapi w Rubai i Jubah Kumantyang żyje około 1400 osób, a najbliższe wioski znajdują się od pięciu do sześciu kilometrów od szczytu.

Abdul Mahari powiedział, że poziom alarmowy w Merapi utrzymał się na trzecim najwyższym z czterech poziomów i podkreślił, że władze uważnie monitorują wulkan po tym, jak czujniki wykryły rosnącą aktywność w ostatnich tygodniach.

Wulkan Merapi jest aktywny od erupcji w styczniu ubiegłego roku, która nie spowodowała żadnych ofiar. Należy do ponad 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, która jest narażona na zaburzenia sejsmiczne ze względu na położenie na Pacyfiku – „Pierścieniu Ognia”, czyli łuku wulkanów i liniach uskoków otaczających Basen Pacyfiku.

Z Reutersem, Associated Press i Agence France-Presse