Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Filipiny oskarżają Chiny o ingerencję w ich wody

Filipiny oskarżają Chiny o ingerencję w ich wody

Flagi narodowe są umieszczone przed salą, w której po spotkaniu w Pekinie zwracają się do reporterów filipiński minister finansów Carlos Dominguez i chiński minister handlu Zhao Hucheng.

Flagi narodowe są umieszczone przed salą, w której minister finansów Filipin Carlos Dominguez i chiński minister handlu Gao Hucheng zwracają się do reporterów po spotkaniu w Pekinie, Chiny, 23 stycznia 2017 r. Zdjęcie: Damir Sagoli/Reuters. Uzyskanie praw licencyjnych

MANILA (Reuters) – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Filipin oskarżyło w czwartek Chiny o wtargnięcie na ich wody terytorialne po incydencie z udziałem statków wojskowych obu krajów na spornej mieliźnie na Morzu Południowochińskim, który miał miejsce na początku tego tygodnia.

Departament Stanu stwierdził, że twierdzenie chińskiej armii, że filipiński statek wojskowy „nielegalnie wpłynął” na wody w pobliżu Scarborough Shoal, „nie ma podstawy prawnej i służy jedynie zwiększeniu napięcia” na spornym szlaku wodnym.

„To Chiny infiltrują wody Filipin” – stwierdziło w oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zarówno Filipiny, jak i Chiny rości sobie prawa własności Ławica Scarborough Suwerenności nigdy jednak nie osiągnięto i faktycznie pozostaje pod kontrolą Pekinu, odkąd przejął ją od Manili w 2012 roku.

Departament Spraw Zagranicznych stwierdził, że mielizna, którą nazywa Bajo de Masinloc, leży w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin, a kraj ma nad nią suwerenne prawa i jurysdykcję.

„Filipiny w dalszym ciągu żądają, aby chińskie statki w Bajo de Masinloc natychmiast opuściły ten obszar” – oznajmiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ławica położona 200 kilometrów (124 mil) od Filipin była częścią sprawy arbitrażowej wniesionej przez Manilę przed sądem międzynarodowym. W 2016 roku sąd orzekł, że roszczenia Pekinu do 90% Morza Południowochińskiego są bezpodstawne w świetle prawa międzynarodowego, Chiny jednak odmówiły uznania orzeczenia.

Biuro Prezydenta Filipin poinformowało w czwartek, że sprawy Morza Południowochińskiego będą w piątek częścią dwustronnych rozmów pomiędzy premierem Japonii Fumio Kishidą a prezydentem Ferdynandem Marcosem. Kishida przybędzie do Manili w piątek z dwudniową wizytą.

Przed wizytą japońskie Ministerstwo Obrony ogłosiło również dostawę pierwszego systemu radarowego do obserwacji powietrznej dla armii filipińskiej w ramach kontraktu na rok 2020 zawartego pomiędzy Ministerstwem Obrony Filipin a Mitsubishi Electric.

READ  Katoliczki zabierają głos, gdy „patriarchalny” Kościół dyskutuje o swojej przyszłości

Zgłoszone przez Michaela Floresa. Pod redakcją Kanupriyi Kapoora i Mirala Fahmy’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę