Co tłumaczy przerywany i ciągły urok komików z harmonium, męskiego heksagramu, który rozkwitał w Niemczech weimarskich? W dużej mierze zapomniana do lat 70. grupa produkowała tribute bandy, inspirowała sztuki teatralne i filmy oraz przejęła gwiazdę popu Barry’ego Manilowa.
Niezwykłe połączenie subtelnej harmonii i dziwacznego humoru The Harmonists przyniosło im sławę. Jednak ich odzyskana popularność w dużej mierze zawdzięcza symbolicznemu wydźwiękowi ich historii. Razem przedstawili Trzech Żydów i Trzech Gojów, z wielkim uznaniem, dopóki nazistowski reżim w Niemczech nie zmusił ich do separacji. Ani ich przyjaźnie, ani muzyka nie wracają do normy.
W Muzeum Żydowskim Daniela Libeskinda w Berlinie znajdują się puste przestrzenie architektoniczne, które reprezentują nagłą nieobecność Żydów w niemieckim życiu. Przykładem jest zanikanie harmonii – najpierw z teatrów koncertowych, a potem na chwilę z pamięci historycznej. Ich honor i ich praca wynikają z tego samego odkupieńczego impulsu, co mnożenie się muzeów, miejsc pamięci i pamiętników Holokaustu.
Najnowszą iteracją opowieści Harmonists — powstającą prawie trzy dekady — jest „Harmony: New Music” prezentowana przez National Yiddish Theatre Volksbienne w Museum of Jewish Heritage w Nowym Jorku do 15 maja. Kompozytor w spektaklu, kompozytor chwali „jedyną w swoim rodzaju twórczość”. Jego długoletni asystent Bruce Sussman, który napisał książkę i teksty, był zafascynowany tym, co nazywa „poszukiwaniem harmonii w tym, co okazuje się najbardziej dysonansowym rozdziałem w historii ludzkości”.
Saga The Harmonists wydaje się szczególnie przejmująca ze względu na pieniącą się magię ich muzyki, kontrapunkt do politycznych i ekonomicznych zawirowań tamtych czasów. Nawet w czasach swojej świetności 1928-1935 byli czymś w rodzaju retrospekcji, tyleż wodewilu, co kabaretu.
Comedian Harmonists zatytułowany Jeden koncert „Between Brahms and the Blues”, opisujący eklektyczny zespół składający się z muzyki ludowej, pieśni ludowych i oper, śpiewanych w technice bravera w języku niemieckim, francuskim i angielskim. Żydowski założyciel grupy, Harry Frommer, który potrafił naśladować całą orkiestrę, czerpał inspirację z amerykańskiego kwintetu jazzowego Revelers.
W formalnych strojach lub wyszukanych kostiumach Harmonists przycinali albumy z czołówek list przebojów, kręcili filmy, sprzedawali europejskie koncerty i nagrywali amerykańskie audycje radiowe. Wysocy rangą oficerowie SS, którzy byli ich wielbicielami, chronili ich w początkach III Rzeszy. Jednak w 1935 r., w obliczu wygnania lub rozwiązania, grupa rozpadła się, gdy żydowskie trio (w tym drugi tenor, Eric Abraham Cullen, z ochrzczonej rodziny) opuściło Niemcy.
Od tego momentu historia staje się bardziej złożona i tragiczna – a przez dziesięciolecia często tajemnicza.
Sussmann natknął się na to przypadkiem, pokazując niemiecki telewizyjny dokument w Nowym Jorku w 1991 roku „The Comedian Harmonists: Six Life Stories”. W filmie z 1976 roku reżyser Eberhard Fechner przeprowadza wywiady z czterema ocalałymi Harmonistami: Robertem Piperti, przewoźnikiem autobusowym, który później pomagał zaprojektować nazistowskie rakiety; Erwin Putz, wszechstronny pianista, który współaranżował obowiązki z Frommermanem; Ari Leshnikov, urodzony w Bułgarii tenor słynący z wysokich dźwięków; i Roman Cycowski, polski żydowski baryton, który stał się popularnym hymnem Kalifornii i dożył 97 lat.
Elegijny dokument Fechnera zaczyna się od pierwszej żony Frommermana, Marion Kiss, która wybucha płaczem na wspomnienie czasów świetności zespołu. Starsze harmonie są pokazywane śpiewając do ich nagrań. Fechner strzela do mężczyzn na przemian ciasnymi strzałami z bliskiej odległości, co pozwala wyobrazić sobie ich ponowne spotkanie. Ale rejestruje również ich gorzkie różnice w kwestii pieniędzy i polityki.
Po ucieczce zarówno żydowscy, jak i nieżydowscy Harmonists rekrutowali nowych członków i występowali osobno do 1941 roku. Frommermann, który wrócił do Niemiec jako tłumacz na Procesach Norymberskich, był załamany bez Harmonists i nie mógł przestać próbować ich odtworzyć. .
W nagrodzonym w 1997 roku niemieckim filmie fabularnym Josefa Felsmera „The Harmonists” wykorzystano klasyczne nagrania i przedstawił rywalizację między silną wolą, zorientowaną na biznes Biberti i ponurym Frummanem. Film z kolei wywołał niemiecką orkiestrę i hołd. Musical „Band in Berlin” z amerykańskim tribute bandem Hudson Shad był krótko pokazywany na Broadwayu w 1999 roku.
Musical Manilow-Sussman zadebiutował w 1997 roku w La Jolla Playhouse. Spektakl grał w Atlancie i Los Angeles w latach 2013-14, ale próby przeniesienia go do Nowego Jorku zawiodły. W obecnej produkcji, wyreżyserowanej i wyreżyserowanej przez zdobywcy nagrody Tony, Warrena Carlisle’a, występują weterani Broadwayu Chip Zane i Sierra Boggis.
Harmony podejmuje pewne dramatyczne swobody, między innymi zmienia pianistę Bootza w szóstego wokalistę i stres związany z złożonym, romantycznym życiem mężczyzn. Podobnie jak film fabularny, musical podkreśla konfliktową relację między Bibertim, który próbuje uspokoić wpływowych nazistów, aby utrzymać grupę na powierzchni, a Frommermanem, który zbuntuje się z powodu schlebiania. Spektakl pyta, jak najlepiej reagować na zło i czy miłość między Żydami a Żydami może być podtrzymywana w atmosferze antysemickiej nienawiści. Istnieją nieuniknione podobieństwa do musicalu „Kabaret” z epoki Kandera i Ebba.
W epidemiologicznej przeróbce pan Sussman tworzy nowego narratora: Rabe, starszego Sikowskiego, granego przez pana Zane’a. Rabin reaguje na swoje młodsze ja, podobnie jak Harmoniści swoimi zapisami, ostrzegając przed decyzjami, które doprowadziły do rozwiązania grupy. Dopiero uświadomienie sobie, że sama pamięć może być błogosławieństwem, pozwala mu otrząsnąć się z dręczących wyrzutów sumienia.
Zarówno w objawieniu, jak i witalności sześciu młodych komików, przedstawienie ukazuje słodko-gorzkie słodycze – jasną muzykę, mroczną historię – będące podstawą uroku grupy.
-SM. Klein jest krytykiem książkowym dla Forward i krytykiem teatralnym dla Philadelphia Inquirer.
Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024