Leczenie raka może zostać opracowane dzięki dofinansowaniu badań przyznanemu University of the West of Scotland (UWS).
Szkoła Inżynierii Komputerowej i Nauk Fizycznych UWS opracowuje przełomowe badania nad zaawansowaną technologią radioterapii, po otrzymaniu funduszy od Cancer Research UK RadNet – organizacji charytatywnej zajmującej się badaniami nad promieniowaniem.
Mamy nadzieję, że badania UWS pozwolą lekarzom dokładnie zmierzyć niedotlenienie w obrębie guzów – stan, w którym stężenie rozpuszczonego tlenu jest niższe niż w zdrowej tkance. Większość guzów jest znacznie niedotleniona i chociaż wiedza o stanie niedotlenienia w obrębie guza pacjenta jest nieoceniona dla klinicystów i onkologów, obecnie nie ma nieinwazyjnego sposobu pomiaru tego stanu.
Dr David O’Donnell, starszy badacz UW, powiedział: „Jesteśmy niezwykle wdzięczni za otrzymanie nagrody finansowej od Cancer Research UK, która pozwoli nam iść naprzód i uzyskać wgląd w bardziej zaawansowane metody radioterapii.
„Nie mogę się doczekać współpracy z multidyscyplinarnym zespołem naukowców z Beatson West of Scotland Cancer Centre, University of Glasgow i Christie’s Hospital Manchester”.
Badania prowadzone przez UWS pomogą klinicystom zobaczyć postępy leczenia guzów nowotworowych w czasie rzeczywistym, umożliwiając im szybkie dostosowanie planu leczenia pacjenta, mierzonego niedotlenieniem, które dokładnie określi, w jaki sposób guz reaguje na radioterapię.
Te innowacyjne badania mają na celu udowodnienie, że mierząc promieniowanie emitowane w wyniku reakcji jądrowych zachodzących w ciele pacjenta podczas terapii wiązką protonów, można z dużą dokładnością zmierzyć poziom rozpuszczonego tlenu.
Cieszę się, że UWS ma możliwość prowadzenia tak ważnych i nowatorskich badań, które będą dotyczyć możliwości pomiaru hipoksji w obrębie raków za pomocą zewnętrznej terapii wiązką protonów.
UWS dysponuje szerokim zakresem światowej sławy ekspertyzy badawczej i jestem niezwykle dumny, że rozwijamy rozwiązania niektórych z najbardziej palących problemów na świecie. „
Profesor Milan Radosavljević, zastępca radcy zawodowego ds. badań, innowacji i zaangażowania na UWS
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka