Eksperci biorący udział w panelu dyskusyjnym podczas poniedziałkowego szczytu rządu światowego w Dubaju stwierdzili, że bezpieczeństwo energetyczne i zielona transformacja muszą iść w parze, jeśli świat ma zmierzyć się z kryzysem klimatycznym.
Gdy zachodnie rządy reagują na rosyjską inwazję na Ukrainę, nakładając szereg surowych sankcji na infrastrukturę finansową Moskwy i masową gospodarkę węglowodorową, kraje europejskie muszą szukać alternatywnych źródeł energii.
Jednocześnie rządy pilnie potrzebują krótkoterminowych rozwiązań w celu zaspokojenia krajowych wymagań energetycznych, tak aby można było zwiększyć odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce. Efektem jest podwójny kryzys bezpieczeństwa energetycznego i pełzająca katastrofa klimatyczna.
Podczas sesji na szczycie zatytułowanej „W obliczu wyzwania 2022: Czy bezpieczeństwo energetyczne wykolei transformację energetyczną?” Zorganizowany w ramach Globalnego Forum Energetycznego Atlantic Council, zespół omawiał sposoby, w jakie kraje mogą zmienić priorytety energetyczne, aby sprostać tym wyzwaniom.
Claudio Descalzi, dyrektor generalny Emirates National Investments, który był jednym z członków poniedziałkowego posiedzenia komisji, powiedział, że afrykańscy producenci energii mogą zaoferować krajom europejskim rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, których potrzebują, gdy kontynent będzie usuwał rosyjską ropę i gaz.
„Nie mamy własnej energii, więc nigdy nie myśleliśmy o strategii bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział Descalzi. „Kiedy nie masz o czym myśleć, (jak) radzisz sobie z przyszłością? Afryka to dobra okazja, ponieważ potrzebują rozwoju, potrzebujemy gazu, a to dobra kombinacja”.
Rzeczywiście, kupowanie w regionie świata, który pilnie potrzebuje inwestycji, aby wspomóc swój rozwój, ma wyraźną wartość społeczną, ale prawdopodobnie niewiele przyczynia się do promowania odchodzenia od paliw kopalnych.
Jednak Majid Jaafar, dyrektor generalny Crescent Petroleum, twierdzi, że bezpieczeństwo energetyczne i transformacja energetyczna nie muszą się wzajemnie wykluczać, ponieważ są często przedstawiane.
Powiedział komisji, że w rzeczywistości nie ma transformacji energetycznej bez bezpieczeństwa energetycznego i przystępności cenowej. W tym kontekście zbyt wiele uwagi poświęcono niedoborom dostaw i inwestycjom w ropę i gaz w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego, podczas gdy popyt nadal rośnie.
„To tak samo śmieszne, jak próba rozwiązania problemu otyłości poprzez zagłodzenie funduszy dla hodowców cukru i pszenicy oraz niewprowadzanie żadnych zmian w diecie lub polityce dotyczącej sposobu spożywania żywności” – powiedział Jafar. „Zmiany klimatu to w zasadzie kwestia konsumpcji”.
Jafar powiedział, że głód inwestycyjny w przemyśle naftowym i gazowym w rozwijającym się świecie może w rzeczywistości utrudnić długoterminowe przejście na odnawialne źródła energii, a „klipy i przepisy” zachodnich rządów przeznaczone dla Afryki i Azji w niewielkim stopniu zaspokajają ich rzeczywiste potrzeby.
W rzeczywistości prawie miliard ludzi na całym świecie nadal nie ma dostępu do elektryczności – liczba ta tylko się pogorszyła w trakcie pandemii COVID-19. Tymczasem około 3 miliardy ludzi nie ma dostępu do czystych rozwiązań do gotowania, zmuszając ich do polegania na niebezpiecznych i zanieczyszczających źródłach ciepła.
Jako wskaźnik nierówności w zakresie odpowiedzialności za emisje dwutlenku węgla, prawie 80 procent światowej populacji nie wsiadło jeszcze na pokład samolotu.
To tak, jakby powiedzieć: „Nie potrzebujesz tak stabilnej energii z sieci, jak my”, powiedział Jafar, „możesz po prostu mieć panel słoneczny na baterii”.
W poszukiwaniu tańszych rozwiązań energetycznych wiele krajów rozwijających się musiało sięgnąć po bardziej szkodliwe źródła paliw.
„To, co się wydarzyło, to większe spalanie węgla, więc jest więcej emisji i wyższe ceny energii” – powiedział Jafar. „Więc ten problem niedoinwestowania był fundamentalny i nie może być tylko naszym zapotrzebowaniem na więcej ropy i gazu w krótkim okresie”.
Jafar powiedział, że przemysł naftowy i gazowy to długoterminowy przemysł, który wymaga inwestycji w setki miliardów dolarów, aby produkcja była czystsza. Uważa się również, że te produkty węglowodorowe będą w przyszłości wykorzystywane w inny sposób.
„Gaz jest kluczowym elementem energii odnawialnej, ponieważ wspiera ją i jest drogą do przyszłych technologii, takich jak wodór, a ropa jest wykorzystywana w panelach słonecznych i turbinach wiatrowych” – powiedział.
„Przesłanie o ciągłym zapotrzebowaniu na ropę i gaz, zwłaszcza na rynkach zachodnich, nie zostało zrozumiane”.
W rzeczywistości wodór jest szeroko promowany jako brakujące ogniwo w przejściu na zieloną energię. Przemawiając w poniedziałek, Anna Shpetsberg, zastępca sekretarza stanu ds. transformacji energetycznej w Departamencie Stanu USA, opisała wodór jako technologię zmieniającą zasady gry i rozmawia z różnymi źródłami dzięki jego zdolności do wspierania energii jądrowej, gazowej i odnawialnej.
„Dlatego przeznaczamy miliardy dolarów na badania i rozwój wodoru” – powiedziała.
„Nie zawsze może polegać na budowie nowej infrastruktury. Często mówimy o dostępie do energii io tym, jak czasami kraje muszą budować infrastrukturę, ale mają też infrastrukturę, która nie jest w pełni eksploatowana i nie chcemy, aby były zadłużone kiedy nawet nie używają tego, co mają”.
Dodała, że droga do dekarbonizacji musi być realistyczna i skuteczna, a jej uzupełnieniem jest rozwój nowych technologii, które pomogą obniżyć koszty odnawialnych źródeł energii.
Tymczasem najwięksi światowi producenci ropy i gazu dbają o utrzymanie stabilności rynku energii. Według Fahda Al-Ajlana, szefa Centrum Studiów i Badań Ropy Naftowej im. Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie, przydzielono wolne moce produkcyjne szacowane na 500 miliardów dolarów.
„Mieli perspektywę długoterminową, mówiąc, że jeśli nastąpi zakłócenie popytu lub czkawka w globalnych dostawach ropy, istnieje sposób, aby to zrekompensować” – powiedział komisji Al-Ajlan. „Ale jeśli możemy mówić o bezpieczeństwie energetycznym, nie jest to nic nowego”.
Al-Ajlan podkreślił niedawne ataki rakietowe i dronowe na Arabię Saudyjską i infrastrukturę węglowodorową ZEA przez Huti w Jemenie oraz potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na bezpieczeństwo energetyczne. I przez cały czas redukcja emisji dwutlenku węgla powinna pozostać najwyższym priorytetem.
„Nie osiągamy naszych celów klimatycznych jutro ani w ciągu najbliższych dwóch lat, a mimo to nasza polityka wygląda tak samo” – powiedział. „Musimy być bardzo skoncentrowani na emisjach i sposobach ich redukcji”.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024