Autorstwa Jacka Jaya i Antonii Mortensen, CNN
Był holenderskim turystą przez policję i grzywnę w Polska Po wykonaniu hitlerowskiego salutu przed bramą byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
29-letnia kobieta została aresztowana w niedzielę i oskarżona o nazistowską propagandę, jak wynika z oświadczenia lokalnej policji opublikowanego w poniedziałek.
Policja powiedziała, że oddali nazistowski salut, pozując do zdjęć zrobionych przez jej męża przed słynną bramą „Arbeit Macht Frei”.
Kobieta została zgłoszona przez strażników z Muzeum Auschwitz i została aresztowana i zatrzymana. Policja dodała, że jej 30-letni mąż był przesłuchiwany w charakterze świadka, a kobieta przyznała się do winy za propagowanie nazizmu.
Rzeczniczka policji powiedziała w poniedziałek CNN, że kobieta powiedziała policji, że pozdrowienie było „nieprzemyślanym żartem”, potwierdzając, że turysta został ukarany grzywną przez prokuraturę krakowską. CNN skontaktowało się z biurem prokuratora generalnego, aby dokładnie wyjaśnić, na czym będzie polegać kara.
Według oświadczenia policji, zgodnie z polskim prawem, groziła jej kara pozbawienia wolności do dwóch lat.
Rzecznik Muzeum Auschwitz powiedział CNN w poniedziałkowym oświadczeniu, że nazistowski salut był „kojarzony z przerażającym ludzkim cierpieniem i pełen pogardy i nienawiści”.
Chociaż w ogóle nie powinien znajdować się w miejscach publicznych, jego używanie na terenie byłego obozu jest niedopuszczalne. „Brak szacunku dla wszystkich ofiar obozu” – czytamy w oświadczeniu.
„Mamy nadzieję, że natychmiastowa reakcja bezpieczeństwa w miejscu pamięci posłuży jako ostrzeżenie dla wszystkich osób, które rozważą wykorzystanie miejsca pamięci jako sceny dla tak haniebnych manifestacji” – dodała.
Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, powiedział, że muzeum słusznie wezwało policję.
„Najmniej, co możemy zrobić, aby uczcić pamięć wszystkich, którzy zostali zabici przez nazistowski reżim niemiecki, to nie tolerować prima facie, nienawiści i ksenofobii” – powiedział Schudrich CNN. To nie jest zły żart. Nawet symboliczna grzywna jest przesłaniem dla innych”.
Auschwitz-Birkenau, założony w okupowanej przez hitlerowców Polsce, był największym obozem koncentracyjnym prowadzonym przez reżim hitlerowski. Tam systematycznie mordowano ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci, wielu w obozowych komorach gazowych. W Holokauście zginęło około 6 milionów Żydów.
Kompleks obozowy został przekształcony w muzeum i miejsce pamięci dostępne dla zwiedzających.
W październiku na drewnianym baraku na miejscu znaleziono namalowane sprayem antysemickie graffiti w języku angielskim i niemieckim. Pracownicy muzeum określili incydent jako „oburzający atak” na miejsce pamięci.
A w sierpniu 2020 r. Miejsce pamięci Auschwitz skrytykowało trend w TikTok, w którym młodzi ludzie przedstawiają się jako ofiary Holokaustu, mówiąc, że filmy mogą być „raniące i poniżające”.
Przewód CNN
™ & © 2022 Cable News Network, Inc. , firma WarnerMedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024