Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Integracja V4 to przykład udanej współpracy

Integracja V4 to przykład udanej współpracy

Integracja V4 to przykład udanej współpracy
Kuwejt: Ambasadorzy krajów V4 (Grupy Wyszehradzkiej) byli widziani podczas uroczystości, która odbyła się w Ambasadzie RP w Kuwejcie z okazji 30. rocznicy powstania grupy.

Kuwejt: Ambasador RP w Kuwejcie Paul Lechowicz odbył w ubiegłym tygodniu spotkanie ambasadorów V4 (Grupy Wyszehradzkiej) w Ambasadzie RP w Kuwejcie z okazji 30. rocznicy powstania grupy. 15 lutego 1991 r. prezydenci Czechosłowacji i Polski oraz premier Węgier podpisali Deklarację Wyszehradzką, która zapoczątkowała współpracę V4.

Jubileusz Grupy Wyszehradzkiej odbył się podczas Polskiej Prezydencji, która rozpoczęła się 1 lipca 2020 roku. Wybranemu zgromadzeniu w Ambasadzie RP odbyła się krótka i efektowna prezentacja wideo każdego z czterech krajów, a goście mogli zobaczyć ogromny postęp poczyniony przez kraje V4 w ciągu ostatnich 30 lat.

Grupa Wyszehradzka została założona jako sojusz początkowo trzech, później czterech państw w celu wzmocnienia ich integracji europejskiej oraz zacieśnienia wzajemnej współpracy wojskowej, gospodarczej i energetycznej. Grupa Wyszehradzka odzwierciedla wysiłki czterech krajów Europy Środkowej – Czech, Węgier, Polski i Słowacji – aby wspólnie pracować nad wieloma obszarami wspólnego zainteresowania w ramach całej integracji europejskiej.

Odwiedzający wystawę prezentującą historię krajów V4.

Przemawiając do tłumu, ambasador Powell powiedział, że coroczna prezydencja zbiegła się w czasie z bezprecedensowym kryzysem na świecie spowodowanym pandemią Covid-19. „Pandemia wystawiła wyniki społeczeństw na ciężką próbę” – powiedział.

„Motto współpracy V4 podczas polskiej prezydencji brzmiało 'Wracamy na właściwą drogę’, a naszym celem, jakim jest budowanie wizerunku regionu środkowoeuropejskiego i V4 pozostaje jako elastyczny partner i budowanie ciągłej misji. Dialog jest niezbędny w tych trudnych razy. Gesty solidarności i dobrej woli są również ważne. Kolejnym krajem, który wkracza do grupy V4 są Węgry.

Ambasador Powell wyjaśnił ponadto, że kraje V4 wymieniają informacje i opracowują priorytetowe programy dla lepszej współpracy w coraz większej liczbie obszarów. Ważną podstawową zasadą jest to, że w Unii Europejskiej V4 ma większe znaczenie jako sojusz niż gdyby były to poszczególne kraje.

V4 vs GCC porównanie
Pomimo różnic w potencjale gospodarczym krajów i różnic geograficznych, istnieją pewne podobieństwa we współpracy między krajami V4 a GCC:
– Wspólne tło kulturowe i historyczne: wpływy chrześcijaństwa zachodniego (katolicyzmu), doświadczenia II wojny światowej i powojennych reżimów komunistycznych w grupie V4. Arabsko-islamskie korzenie krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej, a także równoważenie wpływów między mocarstwami kolonialnymi (Imperium Osmańskie, Wielka Brytania).

READ  Polska i Ukraina prowadzą rozmowy na temat sporu dotyczącego importu produktów rolnych

Poziom rozwoju społeczno-gospodarczego: Gospodarki krajów Rady Współpracy Państw Zatoki są uzależnione od wydobycia i eksportu ropy naftowej. Kraje V4 przeszły od socjalistycznych metod gospodarki centralnie sterowanej do idei wolnego rynku i wolności przedsiębiorczości.

Cele: Kraje Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej starają się znaleźć nową, niezwiązaną z ropą ścieżkę rozwoju swoich gospodarek. Grupa V4, jako główny producent towarów w Europie (przemysł ciężki, samochody i rolnictwo) przewiduje awans do kategorii o wysokim dochodzie i wysokiej produktywności.
Pokazano także wystawę prezentującą historię krajów V4.