Amerykański gigant chipowy Intel powiedział w piątek, że zainwestuje do 4,6 miliarda dolarów w budowę nowego zakładu w Polsce, który stworzy około 2000 miejsc pracy.
Intel powiedział w oświadczeniu, że jego nowy obiekt, który będzie zlokalizowany we Wrocławiu, „pomoże zaspokoić krytyczne zapotrzebowanie na moc montażową i testową, którego Intel oczekuje do 2027 roku”.
W oświadczeniu dodano, że inwestycja w Polsce ma pomóc UE rozwinąć bardziej elastyczny łańcuch dostaw półprzewodników i zmniejszyć zależność od Azji.
Premier Mateusz Morawiecki powitał to ogłoszenie w ramach „konsolidacji i konsolidacji współpracy transatlantyckiej” ze Stanami Zjednoczonymi.
Ogłoszenie — przewiń, aby kontynuować
„Od teraz, dzięki tej inwestycji Intela, Polska będzie stanowić większą część niewyczerpującego systemu dostaw tych najbardziej zaawansowanych technologii” – powiedział Morawiecki dziennikarzom we Wrocławiu.
Intel jest jednym z wiodących na świecie producentów półprzewodników, wytwarzającym szeroką gamę produktów, w tym chipy najnowszej generacji.
Unia Europejska ma na celu przywrócenie 20 procent światowych zdolności produkcyjnych półprzewodników do 2030 r. – dwukrotność obecnej produkcji – i zainwestowała miliardy w zakłady chipowe Intela w Niemczech i Irlandii.
Ogłoszenie — przewiń, aby kontynuować
Intel powiedział, że jego europejskie lokalizacje pomogą obniżyć koszty w unijnym łańcuchu dostaw i że planuje wyprodukować chipy o wartości 80 miliardów euro w Europie w ciągu dziesięciu lat.
Intel powiedział, że budowa jego fabryki w Niemczech, która ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2023 roku, jeszcze się nie rozpoczęła, częściowo z powodu inflacji.
Niemieckie Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że nie może się doczekać wsparcia budowy dodatkową pomocą publiczną.
Ogłoszenie — przewiń, aby kontynuować
Ogłoszenie nowej lokalizacji Intela w Polsce następuje po trudnym dla firmy pierwszym kwartale 2023 roku.
W kwietniu odnotował znaczny spadek sprzedaży w okresie styczeń-marzec, spowodowany gwałtownym spadkiem popytu na półprzewodniki, zwłaszcza stosowane w komputerach.
Firma została również dotknięta spadkiem popytu na układy scalone, które zasilają centra danych, i walczy z Nvidią o półprzewodniki z generatywną obsługą sztucznej inteligencji, podobne do ChatGPT, kluczowego nowego sektora chipów, którego jest głodny.
Ogłoszenie — przewiń, aby kontynuować
Branża chipów jest notorycznie niestabilna, a podaż i popyt zmieniają się wraz ze wzlotami i upadkami światowej gospodarki.
Jego centralna rola w globalnym łańcuchu dostaw stała się oczywista podczas szczytu pandemii Covid.
Blokady i ograniczenia zdrowotne ograniczyły produkcję w Azji, pozostawiając niezaspokojony rosnący popyt na chipy, tak jak wszyscy zwrócili się do Internetu w celu pracy, zakupów i rozrywki.
Półprzewodniki stały się również politycznym pionkiem między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a Waszyngton wzywa swoich sojuszników do zaprzestania dostarczania Chinom najnowocześniejszych układów scalonych.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024