Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Irański dramat dla nastolatków „Lato z nadzieją” wygrywa Festiwal Filmowy w Karlowych Warach

Irański dramat dla nastolatków „Lato z nadzieją” wygrywa Festiwal Filmowy w Karlowych Warach

Opowieść „Lato z nadzieją”, której akcja rozgrywa się w Iranie, zdobyła I nagrodę na 56. Międzynarodowych Targach w Karlowych Warach. Festiwalu Filmowym, pokonała jury Kryształowego Globu swoją historią młodej pływaczki Omid, która zmaga się z treningiem do niebezpiecznego konkursu oceanicznego.

Film, wyreżyserowany i napisany przez irańsko-kanadyjskiego Sadafa Faroojiego, jest jej drugim filmem w swoim drugim roku i następuje po dramacie dla nastolatków Ava z 2017 roku. Nagroda w Karlowych Warach jest warta 25 000 dolarów.

Podczas ceremonii zamknięcia, która wypełniła wielką salę piętrowego hotelu Thermal w zachodnioczeskich uzdrowiskach, wielu wyróżnionych komentowało kluczową kwestię wolności artystycznej i wzywało do solidarności z narodem Ukrainy. Uhonorowany Nagrodą Prezydenta Festiwalu, Benicio del Toro pochwalił Karlowe Wary za organizację trwającego wydarzenia roboczego na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Odessie, mówiąc, że wsparcie pomogłoby „zapewnić, że żadna inna kultura nie padnie ofiarą wojny”. Podziękował także widzom, nazywając ich „ludźmi takimi jak ty, którzy przy każdym oglądaniu tchną życie w te filmy”.

Jeffrey Rush, podczas ceremonii wręczenia nagród za całokształt twórczości, przypomniał swoje poprzednie nagranie filmowe w Czechach dla „Les Miserables” i „Genius” z serii National Geographic, w których grał Alberta Einsteina, dodając, że to jego największy zaszczyt mieć został zaproszony „do tego pryzmatycznego świata”, inspirujący w Czechach”.

Przytaczał także czeskiego reżysera Milosa Formana, dramaturga Karela Kapka i Vaclava Havla – wraz z twórczością teatralną aktora Poleka Polivki – jako artystyczne fontanny, z których czerpał lekcje z wczesnych lat swojej kariery.

Festiwal uhonorował Boliówkę Nagrodą za Całokształt Twórczości.

Szybkie i fascynujące hiszpańskie studium przyjaciół Jonasa Tropy Musisz przyjść i zobaczyć zdobyło specjalną nagrodę jury i 15 000 dolarów za satyryczne, filozoficzne przedstawienie pikniku wiejskiego przez mieszkańców Madrytu.

Czeska reżyserka Beata Barkanova zdobyła Nagrodę Reżysera za „Słowo”, koprodukcję czesko-słowacko-polską i jej oryginalną historię małomiasteczkowego notariusza – Martina Wengera, który również otrzymał nagrodę aktorską – i jego żony Gabrieli Mikulkovej , którzy oparli się politycznej presji.

READ  Tajemnica wciąż otacza „Wielki napad Danny’ego”

Gruzini Taki Mumladze i Maryam Khundadze podzielili nagrodę dla najlepszej aktorki za rolę młodych kobiet z problemami borykającymi się z klaustrofobią i frustracją seksualną w niemiecko-gruzińskim dramacie hackingowym Josepa „Soso Blades” „A Room of My Own”.

Dziewięciodniowy festiwal, prawdopodobnie najbardziej ekscytujący w Europie Środkowej, zakończył się w sobotni wieczór, obejmując tydzień 170 filmów wyświetlanych w większości zatłoczonych salach, z ponad 10 000 odwiedzających.

Nagroda Publiczności Právo została przyznana czeskiemu rockowi „PSH Neverending Story”, bezpłatnej relacji Štěpán FOK Vodrážka trzech mistrzów praskich raperów, Oriona, Vladimira 518 i Mike’a Travica, którzy reprezentowali Peneři strýčka Homeboye (Wujek Homeboya), robiąc fale w lokalnych kluby od dziesięcioleci Koncerty i nagłówki tabloidów.

Nowy konkurs Proxima Festiwalu w Karlowych Warach – który wyewoluował z dawnej sekcji Wschód-Zachód i otworzył drogę dla wybitnych międzynarodowych niezależnych filmowców – uhonorował czeski dokument „Art Talent Show” w reżyserii Adéli Komrzý i Tomáša Bojara, kronika ducha rywalizacji w szkole artystycznej, Jej pierwsza nagroda to 15 000 dolarów. Filmowcy zobowiązali się wysłać pieniądze na pilne potrzeby ofiar wojny na Ukrainie.

Film zdobył również nagrodę FIPRESCI, podobnie jak oficjalny film „Granice miłości”, czesko-polskie niecodzienne spojrzenie na otwarte związki w reżyserii Tomasza Wińskiego.

„La Pietà”, hiszpańsko-argentyńskie spojrzenie na piekielne życie domowe w reżyserii Eduardo Casanovy, zdobył specjalną nagrodę jury Proxima i 10 000 dolarów, podczas gdy chorwacko-serbska opowieść rodzinna z planu z lat 80. „Wujek” w reżyserii Davida Capaca i Andrea Mardžić otrzymał specjalne wyróżnienie od jury.

Nagroda Jury Ekumenicznego przyznała oglądany dokument „Szpital Prowincjonalny”, bułgarsko-niemiecką produkcję w reżyserii Ilyana Meteeva, Ivana Chertova i Zlatiny Tenevy, a Europa Cinemas Label honoruje polską kontrowersję świąteczną „Fucking Bornholm” Anny Kaczyk.

Zwycięzcy 56. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach
najlepszy film
„Lato z nadzieją”
Wyreżyserowane przez Sadafa Foroughi
Kanada, Iran

READ  Athol Daily News - Kalendarz: 10 listopada 2021

Nagroda Specjalna Jury
„Musisz przyjść i ją zobaczyć.”
Wyreżyserowane przez Jonasa Trueba
Hiszpania

Dyrektor
Beata Barkanowa
„Słowo”
Czechy, Słowacja, Polska

Aktorka
Taqi Maldzeh i Maryam Khandadzeh
„Mój własny pokój”
Gruzja, Niemcy

aktor
Martina Wengera
„Słowo”
Czechy, Słowacja, Polska

Pravo Nagroda Publiczności
„Historia PSH Niekończąca się”
Dyrektor: Štěpán FOK Vodrážka
Republika Czeska

Grand Prix Proximy
„Pokaz talentów artystycznych”
Reżyseria Adela Commers, Tomasz Buchar
Republika Czeska

Nagroda Specjalna Jury Proximy
„La Pieta”
Wyreżyserowane przez Eduardo Casanovę
Hiszpania, Argentyna

Wyróżnienie Specjalne Jury Proximy
„wujek”
Wyreżyserowane przez Davida Capaca i Andreę Mardesic
Chorwacja, Serbia

Nagroda Jury Ekumenicznego
„Szpital Wojewódzki”
Reżyseria: Ilyan Meteev, Ivan Chertov i Zlatina Teneva
Bułgaria, Niemcy

Nagroda Europa Cinemas Label
„Pieprzony Bornholm”
Wyreżyserowane przez Annę Kazic
Polska

FIPRESCI
Konkurs Kryształowego Globu
„Granice miłości”
Wyreżyserowane przez Tomasza Wińskiego
Czechy, Polska

Konkurs Proxima
„Pokaz talentów artystycznych”
Reżyseria Adela Commers, Tomasz Buchar
Republika Czeska