Obie strony świata dostaną w tym miesiącu kosmiczne widowisko dzięki podróży Komety Halleya i gazu Jowisza.
Rozpoczął się coroczny rój meteorów Eta Aquarid, a obserwatorzy gwiazd z półkuli północnej i południowej nie śpią do późna, aby obejrzeć olśniewający pokaz.
Spadające gwiazdy będą pojawiać się na niebie, gdy Ziemia przejdzie przez pyłowe pozostałości pozostawione w przestrzeni kosmicznej przez Kometę Halleya, przy czym największa aktywność będzie miała miejsce na początku maja.
Ale czym jest rój meteorów i jaką rolę Jowisz odegrał w tegorocznym pokazie?
Co to jest meteoryt?
Meteoryty to skały kosmiczne i inne materiały, które spalają się, gdy spadają przez ziemską atmosferę, pozostawiając jasną smugę na niebie. Nazywa się je również spadającymi gwiazdami lub spadającymi gwiazdami, chociaż w rzeczywistości gwiazdami nie są.
Komety często powodują roje meteorów, ponieważ krążąc wokół Słońca pozostawiają po sobie pył i gruz.
Roje meteorów pojawiają się co roku lub w regularnych odstępach czasu, gdy nasza planeta wędruje ścieżkami tych kosmicznych śmieci podczas swojej orbity wokół Słońca.
Dlaczego nazywa się go deszczem meteorytów Eta Akwarydów?
Eta Aquarius wzięła swoją nazwę od konstelacji Wodnika, a jedną z jej gwiazd jest Eta Aquarius.
Zostały nazwane na cześć tych kosmicznych obiektów, ponieważ szczątki spalające się podczas deszczu znajdują się w tej części nieba, znanej również jako promieniowanie roju meteorów.
Eta Aquari i inne gwiazdy w konstelacji nie mają nic wspólnego z powodowaniem meteorów.
Kiedy i gdzie można zobaczyć deszcz meteorytów?
Według American Meteor Society Eta Aquaridus jest aktywna do 27 maja, a największe opady meteorytów występują od 1 do 10 maja, osiągając szczyt 5 maja.
Meteory można zobaczyć na kilka godzin przed świtem na półkuli północnej i południowej.
I szczęśliwa Australia: Półkula południowa ma lepszy widok, ponieważ konstelacja Wodnika znajduje się tutaj na niebie wyżej niż na półkuli północnej.
Eksperci zalecają obserwowanie deszczu na jak najciemniejszym niebie, ponieważ większość aktywności meteorów jest słaba lub trudna do zauważenia gołym okiem.
Według NASA w szczytowym okresie roju co godzinę można zobaczyć około 30 meteorów.
Co ma z tym wspólnego Kometa Halleya?
Komety to lodowe pozostałości z czasów powstania Układu Słonecznego, składające się ze skał, pyłu i lodu. Kiedy krąży blisko Słońca, uwalnia pył i gazy. Za najsłynniejszą uważa się Kometę Halleya, nazwaną na cześć angielskiego astronoma Edmunda Halleya (1656-1742), który ją badał.
Kometa Halleya dokonuje całkowitej rewolucji wokół Słońca w ciągu 76 lat. Według NASA ostatni raz widziano ją na ziemskim niebie w 1986 r., a według NASA powróci w 2061 r. Pozostałości po komecie Halleya powodują rój meteorów Eta Aquaridus.
Rój meteorytów Orionidów, którego szczyt przypada na połowę października każdego roku, jest również powodowany przez szczątki Komety Halleya.
Jak szybko poruszają się te meteoryty?
Według NASA meteoryty Eta Aquarid są bardzo szybkie, poruszają się w atmosferze ziemskiej z prędkością około 238 000 kilometrów na godzinę. Takie szybko poruszające się meteoryty potrafią tworzyć świecące „pociągi” trwające od sekund do minut.
Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe twierdzi, że oglądanie meteorów może być w tym roku jeszcze bardziej spektakularne, gdy gazowy gigant Jowisz spycha gruzy bliżej Ziemi.
głosować
Słownik terminów
- gruz: Kawałki skał pozostawione przez kometę
- Konstelacja: Grupa gwiazd tworzących łatwo rozpoznawalny wzór
- promienny: Punkt na niebie, z którego, patrząc z Ziemi, wydaje się, że wylatują meteoryty
Dodatkowa lektura
Deszcz meteorytów Orionidów, który oślepi
Świecąca kula ognia wytworzona przez meteoryt rozświetla australijskie niebo
Możliwe, że w dom rodzinny uderzy meteoryt
Szybki test
1. Co powoduje rój meteorytów Eta Akwarydów?
2. Dlaczego tegoroczne baby shower będzie bardziej efektowne?
3. Z jakiej półkuli najlepiej widzisz?
4. Jaki jest najlepszy czas, aby to zobaczyć?
5. Dlaczego rój meteorów nazywany jest „Eta Aquarius”?
Posłuchaj tej historii
Zajęcia klasowe
1. Aliteracja
Wprowadzenie do tej wiadomości zawiera kilka przykładów aliteracji — zamierzonego użycia słów, które mają te same początkowe dźwięki spółgłoskowe.
Wspomniano o „olśniewającym pokazie”, „gwiazdach strzelających na niebie” i „zakurzonym wraku”.
Wykorzystaj tę wiadomość jako inspirację do wypróbowania własnej aliteracji, pisząc łamańce językowe.
Oto kilka słów, na których możesz się oprzeć:
- Jowisz
- Kometa
- meteor
- gwiazda
- Gaz
czas: Poświęć 20 minut na wykonanie tego ćwiczenia
Linki do programów nauczania: angielski
2. Rozszerzenie
Utwórz skrócony przewodnik dla zainteresowanych obserwatorów gwiazd, zatytułowany: Jak oglądać rój meteorów Eta Aquaridus. Podaj tylko istotne informacje, dzięki którym ktoś w Australii będzie miał największe szanse zobaczenia tego spektaklu. Przygotuj swój przewodnik w sposób możliwie szybki i łatwy w obsłudze dla odbiorców.
czas: Poświęć 20 minut na wykonanie tego ćwiczenia
Linki do programów nauczania: angielski
Działalność VCOP
Przeczytaj to!
Główny tytuł artykułu – lub tytuł w tekście – powinien przykuć uwagę odbiorcy i skłonić go do zapoznania się z nim już teraz. Dlatego bardzo ważny jest wybór idealnych słów do tytułu lub tytułu.
Utwórz trzy nowe tytuły wydarzeń, które miały miejsce w tym artykule. Pamiętaj, to co i jak napiszesz, będzie determinować tempo całego tekstu, dlatego zadbaj o to, aby było ono spójne.
Przeczytaj partnerowi nagłówki i omów temat artykułu w oparciu o utworzony nagłówek. Omów ton i nastrój, jaki nadajesz, za pomocą kilku krótkich słów. Czy artykuł jest sprawiedliwy? Czy przyciągnie uwagę publiczności tak, jak tego oczekiwałeś? Chcesz przeczytać więcej?
Zastanów się, jak podobny jest Twój nagłówek lub nagłówek, używając krótkich, ostrych zdań w całym tekście. Mogą być równie ważne jak te złożone. Przejrzyj ostatni napisany przez siebie tekst i zaznacz krótkie, ostre zdania, które przyciągają uwagę odbiorców.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka