Wielebny Timothy Yates, kapelan OCA Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, obecnie stacjonujący w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, był jednym z mówców podczas obchodów Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej, które odbyły się tutaj w weekend 10-12 lutego 2023 r. Z błogosławieństwem Jego Błogosławiony Biskup Sawa Z Warszawy i całej Polski coroczną imprezę zorganizowało Towarzystwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce i Supraślu: Światowe Stowarzyszenie Młodzieży Prawosławnej. Spotkanie zgromadziło ponad 350 młodych ludzi z 15 krajów z tak odległych miejsc jak Australia i Stany Zjednoczone, aby celebrować swoją wiarę prawosławną i zgłębiać temat: „Gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w moje imię, tam jestem pośród nich”. Mateusza 18, 20.
Uroczystość łączyła uwielbienie, społeczność, dyskusje i rozrywkę kulturalną. W piątek uczestnicy spędzili wieczór kulturalny, podczas którego obejrzeli spektakl teatralny „Droga do nieba”, przybliżający historię, kulturę i życie Białorusinów mieszkających w Polsce oraz koncert białoruskiej muzyki ludowej. Korzystając z Speed-Free Friday, młodzież bawiła się przy tradycyjnym polskim ognisku z kiełbasą i bigosem. Zaimprowizowany serbski taniec ludowy i gruziński śpiew ludowy również sprawiły, że wieczór był niezapomnianym wieczorem kultury prawosławnej i wspólnoty.
Sobotę uczestnicy rozpoczęli od porannych modlitw przed wyruszeniem w dzień zwiedzania miejsc o znaczeniu kulturowym i historycznym w Warszawie, w tym kościoła Świętej Trójcy na Starym Mieście, najstarszej warszawskiej cerkwi prawosławnej założonej w 1818 roku.
Po południu młodzież wzięła udział w koncercie, na który złożył się folkowy zespół rekhi z Gori w Gruzji oraz pamiętny występ polsko-ukraińskiego folkrockowego zespołu Enig.
Po koncercie uczestnicy wzięli udział w otwartej sesji pytań i odpowiedzi z biskupami, duchowieństwem i zakonnikami. Jego Królewska Mość Biskup Andrew Sobriel uczestniczył w dyskusji panelowej; Jego Eminencja Biskup Warsonofry z Semiatycz, absolwent Seminarium Św. Włodzimierza; Matka Katarzyna, opatka św. Katarzyny Wielkiej w Zaleszanach w Polsce; archimandryta Stefan Thoma, Grecki Kościół Prawosławny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Berlinie; oraz wielebny Timothy Yates z Kościoła prawosławnego w Ameryce.
„To był dla mnie zaszczyt przemawiać na tym wyjątkowym wydarzeniu, które zgromadziło ortodoksyjną młodzież z wielu różnych krajów i kultur” – powiedział o. Timothy Yates. „Wyjechałem zainspirowany energią i optymizmem młodzieży i pomimo wszelkich wyzwań, jakie mogą teraz spotkać powszechne prawosławie, to wydarzenie ujawniło jedność Kościoła, która jest zawsze obecna. Byłem poruszony radością i uczuciem, jakie młodzież ma dla Chrystusa i Jego Kościoła”.
Niedzielną Boską Liturgię odprawili w Hagia Sophia w Warszawie Jego Eminencja Biskup Sawa, Jego Eminencja Arcybiskup Gregory de Bielske Podlaski, Jego Ekscelencja Biskup Andrew z Sobriel, Jego Ekscelencja Biskup Varsonofry z Semiiatić z Dziekanem Parafii Mitrid i Arcybiskupem Lokalnym Adamem. Wizyta u duchownych. Po Boskiej Liturgii nastąpił uroczysty posiłek.
„Spotkania takie jak obchody Międzynarodowego Dnia Młodzieży Prawosławnej są ważne, ponieważ pomagają nam lepiej poznać siebie jako prawosławnych chrześcijan, a także dają nam możliwość poznania innych młodych ludzi z całego świata i przypominają nam, że jesteśmy nie sam” – powiedział abp Varsofry.
Znaczenie tych międzynarodowych obchodów Światowych Dni Młodzieży Prawosławnej podsumował Grigors Garbus z Polski, który tak opisał swoje przeżycie: „Ta uroczystość Dnia Słowa Młodzieży Prawosławnej była dla mnie niezapomnianym czasem. drugie międzynarodowe wydarzenie, z którego pierwszym był Światowy Zjazd Młodzieży Prawosławnej w Sobril w Polsce zeszłego lata. Wtedy i teraz po tym wydarzeniu towarzyszyło mi przekonanie, że w końcu poczułem, czym jest Kościół. Nie rozumiałem tego , ale to poczułam. Jak wytłumaczyć, że dziesiątki nigdy nie spotkanych ludzi, mówiących różnymi językami i reprezentujących różne kultury, mogą w ciągu kilku dni nawiązać głębokie przyjaźnie i silne więzi? Nie wiem jak to się dzieje działa, ale działa! Myślę, że na tym polega siła przebywania w kościele, gdzie mamy okazję poczuć małe cząsteczki nieskończonej boskiej miłości”.
Udział OCA to kontynuacja długiej historii zaangażowania w międzynarodową pracę na rzecz młodzieży prawosławnej oraz współpracy ze Stowarzyszeniem Młodzieży Prawosławnej w Polsce. „W przeszłości Youth and Youth Duszpasterstwo OCA i Campus Ministry współorganizowały wiele wydarzeń ze swoim polskim odpowiednikiem, a zeszłego lata mieliśmy kilku studentów z diecezji środkowo-zachodniej, którzy wzięli udział w naszym wydarzeniu w lipcu” – powiedział archidiakon Joseph Matusiak , Główny Supraśl Corporation. „Cieszymy się, że młodzież z OCA weźmie udział w międzynarodowych imprezach młodzieżowych tutaj w Polsce, aw przyszłości w innych miejscach”.
Sobril, światowa wspólnota ortodoksyjnej młodzieży, jest stowarzyszeniem, które stara się łączyć i gromadzić młodych ludzi z całego świata. Powstał latem 2022 roku po sukcesie Supraśla 2022: światowego spotkania młodzieży prawosławnej, które odbyło się w Klasztorze Zwiastowania w Supraślu.
Zobacz galerię zdjęć z obchodów Międzynarodowego Dnia Młodzieży Prawosławnej
Aby dowiedzieć się więcej o Supraślu, odwiedź stronę internetową strona internetowa Lub Strona na Facebooku.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024