Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kapelan OCA uczestniczy w International Youth Celebration


Ks. Tymoteusz ze studentami z Holandii, Rumunii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski

Wielebny Timothy Yates, kapelan OCA Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, obecnie stacjonujący w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, był jednym z mówców podczas obchodów Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej, które odbyły się tutaj w weekend 10-12 lutego 2023 r. Z błogosławieństwem Jego Błogosławiony Biskup Sawa Z Warszawy i całej Polski coroczną imprezę zorganizowało Towarzystwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce i Supraślu: Światowe Stowarzyszenie Młodzieży Prawosławnej. Spotkanie zgromadziło ponad 350 młodych ludzi z 15 krajów z tak odległych miejsc jak Australia i Stany Zjednoczone, aby celebrować swoją wiarę prawosławną i zgłębiać temat: „Gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w moje imię, tam jestem pośród nich”. Mateusza 18, 20.

Supracel
Wielebny Timothy Yates przemawia do zgromadzonej młodzieży

Uroczystość łączyła uwielbienie, społeczność, dyskusje i rozrywkę kulturalną. W piątek uczestnicy spędzili wieczór kulturalny, podczas którego obejrzeli spektakl teatralny „Droga do nieba”, przybliżający historię, kulturę i życie Białorusinów mieszkających w Polsce oraz koncert białoruskiej muzyki ludowej. Korzystając z Speed-Free Friday, młodzież bawiła się przy tradycyjnym polskim ognisku z kiełbasą i bigosem. Zaimprowizowany serbski taniec ludowy i gruziński śpiew ludowy również sprawiły, że wieczór był niezapomnianym wieczorem kultury prawosławnej i wspólnoty.

Sobotę uczestnicy rozpoczęli od porannych modlitw przed wyruszeniem w dzień zwiedzania miejsc o znaczeniu kulturowym i historycznym w Warszawie, w tym kościoła Świętej Trójcy na Starym Mieście, najstarszej warszawskiej cerkwi prawosławnej założonej w 1818 roku.

Po południu młodzież wzięła udział w koncercie, na który złożył się folkowy zespół rekhi z Gori w Gruzji oraz pamiętny występ polsko-ukraińskiego folkrockowego zespołu Enig.

Supracel
Jego Błogosławieństwo Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski

Po koncercie uczestnicy wzięli udział w otwartej sesji pytań i odpowiedzi z biskupami, duchowieństwem i zakonnikami. Jego Królewska Mość Biskup Andrew Sobriel uczestniczył w dyskusji panelowej; Jego Eminencja Biskup Warsonofry z Semiatycz, absolwent Seminarium Św. Włodzimierza; Matka Katarzyna, opatka św. Katarzyny Wielkiej w Zaleszanach w Polsce; archimandryta Stefan Thoma, Grecki Kościół Prawosławny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Berlinie; oraz wielebny Timothy Yates z Kościoła prawosławnego w Ameryce.

READ  Zawodnik opuszcza sędziów ze łzami w oczach po dobrowolnym opuszczeniu zawodów

„To był dla mnie zaszczyt przemawiać na tym wyjątkowym wydarzeniu, które zgromadziło ortodoksyjną młodzież z wielu różnych krajów i kultur” – powiedział o. Timothy Yates. „Wyjechałem zainspirowany energią i optymizmem młodzieży i pomimo wszelkich wyzwań, jakie mogą teraz spotkać powszechne prawosławie, to wydarzenie ujawniło jedność Kościoła, która jest zawsze obecna. Byłem poruszony radością i uczuciem, jakie młodzież ma dla Chrystusa i Jego Kościoła”.

Supracel
Uczestnicy wysłuchali koncertu białoruskiej muzyki ludowej. Większość prawosławnych chrześcijan w Polsce to etniczni Białorusini.

Niedzielną Boską Liturgię odprawili w Hagia Sophia w Warszawie Jego Eminencja Biskup Sawa, Jego Eminencja Arcybiskup Gregory de Bielske Podlaski, Jego Ekscelencja Biskup Andrew z Sobriel, Jego Ekscelencja Biskup Varsonofry z Semiiatić z Dziekanem Parafii Mitrid i Arcybiskupem Lokalnym Adamem. Wizyta u duchownych. Po Boskiej Liturgii nastąpił uroczysty posiłek.

„Spotkania takie jak obchody Międzynarodowego Dnia Młodzieży Prawosławnej są ważne, ponieważ pomagają nam lepiej poznać siebie jako prawosławnych chrześcijan, a także dają nam możliwość poznania innych młodych ludzi z całego świata i przypominają nam, że jesteśmy nie sam” – powiedział abp Varsofry.

Supracel
Ciesz się Free Friday Express z polską kiełbasą przy ognisku

Znaczenie tych międzynarodowych obchodów Światowych Dni Młodzieży Prawosławnej podsumował Grigors Garbus z Polski, który tak opisał swoje przeżycie: „Ta uroczystość Dnia Słowa Młodzieży Prawosławnej była dla mnie niezapomnianym czasem. drugie międzynarodowe wydarzenie, z którego pierwszym był Światowy Zjazd Młodzieży Prawosławnej w Sobril w Polsce zeszłego lata. Wtedy i teraz po tym wydarzeniu towarzyszyło mi przekonanie, że w końcu poczułem, czym jest Kościół. Nie rozumiałem tego , ale to poczułam. Jak wytłumaczyć, że dziesiątki nigdy nie spotkanych ludzi, mówiących różnymi językami i reprezentujących różne kultury, mogą w ciągu kilku dni nawiązać głębokie przyjaźnie i silne więzi? Nie wiem jak to się dzieje działa, ale działa! Myślę, że na tym polega siła przebywania w kościele, gdzie mamy okazję poczuć małe cząsteczki nieskończonej boskiej miłości”.

Udział OCA to kontynuacja długiej historii zaangażowania w międzynarodową pracę na rzecz młodzieży prawosławnej oraz współpracy ze Stowarzyszeniem Młodzieży Prawosławnej w Polsce. „W przeszłości Youth and Youth Duszpasterstwo OCA i Campus Ministry współorganizowały wiele wydarzeń ze swoim polskim odpowiednikiem, a zeszłego lata mieliśmy kilku studentów z diecezji środkowo-zachodniej, którzy wzięli udział w naszym wydarzeniu w lipcu” – powiedział archidiakon Joseph Matusiak , Główny Supraśl Corporation. „Cieszymy się, że młodzież z OCA weźmie udział w międzynarodowych imprezach młodzieżowych tutaj w Polsce, aw przyszłości w innych miejscach”.

READ  Po co walczyć z Oskarami i innymi nagrodami

Sobril, światowa wspólnota ortodoksyjnej młodzieży, jest stowarzyszeniem, które stara się łączyć i gromadzić młodych ludzi z całego świata. Powstał latem 2022 roku po sukcesie Supraśla 2022: światowego spotkania młodzieży prawosławnej, które odbyło się w Klasztorze Zwiastowania w Supraślu.

Zobacz galerię zdjęć z obchodów Międzynarodowego Dnia Młodzieży Prawosławnej

Aby dowiedzieć się więcej o Supraślu, odwiedź stronę internetową strona internetowa Lub Strona na Facebooku.