Bezprecedensowe obserwacje Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba są teraz łączone z wyzwaniem badawczym nowego projektu ERBN, aby rzucić światło na wciąż tajemniczą fazę historii Wszechświata: wygasanie zdolności do tworzenia nowych gwiazd, które ma miejsce podczas ewolucji. masywnych galaktyk.
Projekt nosi nazwę Red Cardinal: jest to grant ERBN na rozpoczęcie działalności, kierowany przez Sirio Pelli, naukowca z Wydziału Fizyki i Astronomii „Augusto Righi” na Uniwersytecie w Bolonii. Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN), unijny organ nagradzający utalentowanych naukowców zaangażowanych w pionierskie badania, sfinansowała je kwotą 1,3 mln euro. ERC Start Grants przyznaje fundusze początkującym naukowcom o bardzo obiecujących osiągnięciach naukowych.
Powstawanie masywnych galaktyk i wygaszanie ich aktywności gwiazdotwórczej wciąż trwa tajemnicze etapy W historii wszechświata – wyjaśnia Bailey – może odgrywać istotną rolę dla energii emitowanej przez aktywne jądra galaktyczne, czyli supermasywne czarne dziury w centrach galaktyk. Jednak nie jest jasne, w jaki sposób ten mechanizm mógłby faktycznie powstrzymać powstawanie nowych gwiazd lub czy potrzebne byłyby inne procesy fizyczne, takie jak zderzenia galaktyk. „
Co więcej, pozostaje niejasne, czy wymieranie formacji gwiazd zachodzi w ten sam sposób we wszystkich galaktykach. Najnowsze badania na ten temat wskazują, że fizycznie mogą istnieć dwa różne tryby: szybki proces zatrzaskiwania i powolny proces zatrzaskiwania.
„Korzystając z obserwacji uzyskanych za pomocą rewolucyjnego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, będziemy w stanie sprawdzić słuszność tej hipotezy, która przewiduje dwie różne metody wymierania gwiazd, oraz zidentyfikować procesy fizyczne odpowiedzialne za to zjawisko” – mówi Belle .
Oprócz pracy nad nowym projektem ERC Red Cardinal, Sirio Belli jest także głównym badaczem Blue Jay, programu obejmującego pierwszą rundę obserwacji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Celem jest obserwacja około 150 galaktyk znajdujących się w „kosmicznym południu”: idealnej epoce, około 10 miliardów lat temu, w celu zebrania informacji o procesie wymierania gwiazd.
Aby osiągnąć te wyniki, Blue Jay użyje dwóch instrumentów znajdujących się na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba: spektrografu bliskiej podczerwieni NIRSpec, który może obserwować ponad sto galaktyk jednocześnie, oraz kamery NIRCam pracującej w bliskiej podczerwieni.
„Dzięki informacjom uzyskanym z tych obserwacji, na niespotykanym poziomie szczegółowości, możliwe będzie zrekonstruowanie historii procesów formowania się gwiazd i czasu trwania fazy wymierania” – mówi Bailey. „Ponadto będziemy w stanie scharakteryzować gromady gwiazd, zjonizowany gaz i gaz molekularny w galaktykach na podstawie czasu ich wymierania oraz zidentyfikować mechanizmy zaangażowane w szybkie i wolne wymieranie, porównując je z przewidywaniami z modeli teoretycznych”.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka