Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Koalicja wzywa do nałożenia sankcji na Chiny po oskarżeniu Pekinu o cyberszpiegostwo w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii

Koalicja wzywa do nałożenia sankcji na Chiny po oskarżeniu Pekinu o cyberszpiegostwo w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii

Koalicja naciska na rząd federalny, aby nałożył sankcje na Chiny po tym, jak Australia dołączyła do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii, aby oskarżyć Pekin o zorganizowanie szerokiej kampanii cyberszpiegostwa wymierzonej w wyborców, parlamentarzystów i firmy na Zachodzie.

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone ujawniły już sankcje nałożone na wspieranych przez państwo hakerów, oskarżając ich o to, że stoją za „złośliwymi” cyberatakami, które uderzyły w brytyjską komisję wyborczą i brytyjskich parlamentarzystów krytycznych wobec Chin, a także szereg firm, osób prywatnych i polityków w USA . .

We wtorek rano minister obrony Nowej Zelandii Judith Collins ogłosiła, że ​​w 2021 roku hakerzy z grupy powiązanej z Ministerstwem Bezpieczeństwa Państwowego Chin uzyskali także dostęp do służby parlamentarnej kraju i Biura Radcy Parlamentarnego.

Służba Parlamentarna zapewnia usługi administracyjne i wsparcie posłom do parlamentu Nowej Zelandii, natomiast Biuro Kanclerza jest odpowiedzialne za opracowywanie i publikowanie przepisów.

„Na szczęście w tym przypadku Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego współpracowało z organizacjami, których to dotyczy, aby powstrzymać działalność i usunąć aktora wkrótce po uzyskaniu przez niego dostępu do sieci” – powiedziała.

Kobieta w średnim wieku o blond włosach, ubrana w szalik.

Minister obrony Nowej Zelandii Judith Collins stwierdziła, że ​​ataki są niepokojące, ale stwierdziła, że ​​jej kraj nie ma ram prawnych umożliwiających nakładanie sankcji.(Zdjęcie AP: Mark Baker)

Minister powiedział później reporterom, że instytucje Nowej Zelandii są „święte” i że istnieje wyraźny „wzorzec zachowań” Chin wymierzony w demokracje.

READ  Badanie: Chiny „zmodyfikowały” pogodę, aby stworzyć czyste niebo na cele polityczne | Chiny

„Uważamy, że ważne jest, abyśmy w tych sprawach trzymali się razem” – dodała.

„To pierwszy, według mojej wiedzy, bardzo poważny atak na jedną z naszych demokratycznych instytucji”.

Powiedziała jednak, że Nowa Zelandia nie pójdzie za przykładem Stanów Zjednoczonych ani Wielkiej Brytanii i nie będzie atakować hakerów, ponieważ kraj ten nie ma szerszych ram prawnych umożliwiających nakładanie niezależnych sankcji.

Minister spraw zagranicznych Australii Penny Wong i minister spraw wewnętrznych Clare O'Neill wydały we wtorek rano wspólne oświadczenie, w którym poparły oświadczenia obciążające Chiny odpowiedzialnością.

Chińskie flagi powiewają wysoko przed budynkiem australijskiego parlamentu w Canberze

Koalicja chce, aby rząd nałożył surowe sankcje na Chiny po rzekomych cyberatakach.(AAP: Łukasz Koch)

„Ciągłe atakowanie instytucji i procesów demokratycznych ma konsekwencje dla demokratycznych i otwartych społeczeństw, takich jak Australia. Takie zachowanie jest niedopuszczalne i należy położyć kres” – stwierdzili.

Australia już wcześniej przypisała Chinom kilka cyberataków w Australii. Ministrowie nie powiedzieli, czy Australia była bezpośrednio celem ostatnich prób włamań, ale stwierdzili: „Australijskie systemy wyborcze nie zostały naruszone przez kampanie cybernetyczne wymierzone w Wielką Brytanię”.

Sekretarz spraw wewnętrznych Shadow James Patterson powiedział, że chociaż publiczne przypisywanie winy jest mile widziane, rząd musi pójść „o krok dalej” i uderzyć w wspieranych przez państwo chińskich hakerów sankcjami w stylu Ustawy Magnitskiego.

„Atakowanie członków parlamentu i systemów wyborczych jest szczególnie złośliwym zachowaniem… To nie jest przyjazne zachowanie” – stwierdził.

„Do rządu będzie należało wyjaśnienie, czy rozważa stosunki dwustronne [with China] „Ważniejsze niż obrona naszych interesów bezpieczeństwa narodowego”.

Chiny zaprzeczyły oskarżeniom o szpiegostwo, a ambasada Nowej Zelandii w Wellington w oświadczeniu wydanym we wtorek po południu nazwała je „bezpodstawnymi i nieodpowiedzialnymi”.

„Badając i określając charakter problemów cybernetycznych, należy uzyskać wystarczające i obiektywne dowody, a nie dyskredytować inne kraje, gdy nie ma faktów” – stwierdziła.

READ  Ponad 30 tornad wytycza ścieżkę zniszczenia w „co najmniej” sześciu stanach

„Oskarżanie Chin o zagraniczną ingerencję jest absolutnie stawianiem czoła niewłaściwemu drzewu”.

„Mamy nadzieję, że strona nowozelandzka będzie mogła kierować się literą i duchem swojej wieloletniej i dumnej niezależnej polityki zagranicznej oraz niezależnie wydawać osądy i decyzje we własnym interesie, zamiast ślepo podążać za słowami i czynami innych”.