Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa do zawieszenia broni w Gazie

Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa do zawieszenia broni w Gazie

W poniedziałek po ponad pięciu miesiącach wojny Rada Bezpieczeństwa ONZ po raz pierwszy wezwała do natychmiastowego zawieszenia broni po tym, jak Stany Zjednoczone, sojusznik Izraela, wstrzymały się od głosu.

Posunięcie to spowodowało, że rozgniewany premier Izraela Benjamin Netanjahu natychmiast odwołał zaplanowaną podróż dwóch swoich starszych doradców do Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom stwierdził, że jest „zaintrygowany” reakcją Tel Awiwu.

Wywołało to niezwykły aplauz w często powściągliwej Radzie Bezpieczeństwa, gdzie wszystkich 14 pozostałych członków głosowało za uchwałą, która „wymaga natychmiastowego zawieszenia broni” podczas świętego miesiąca Ramadan.

W rezolucji wzywa się, aby rozejm doprowadził do „trwałego i trwałego zawieszenia broni” i żąda, aby Hamas i inni bojownicy uwolnili zakładników wziętych 7 października.

Rosja w ostatniej chwili sprzeciwiła się skreśleniu słowa „trwałe” zawieszenie broni i wezwała do głosowania, które nie przeszło.

Udana uchwała została częściowo opracowana przez Algierię, obecnego członka bloku arabskiego w Radzie Bezpieczeństwa, wraz z różnymi krajami, w tym Słowenią i Szwajcarią.

Stany Zjednoczone wykorzystały swoje weto wobec poprzednich prób zawieszenia broni, ale wykazały rosnącą frustrację w stosunku do Izraela, w tym ogłoszonych planów rozszerzenia swojej operacji wojskowej na zatłoczone miasto Rafah na południu.

Gniew Izraela na Amerykę

Biuro izraelskiego premiera Netanjahu stwierdziło, że głosowanie w ONZ „szkodzi wysiłkom wojennym i wysiłkom mającym na celu uwolnienie porwanych”.

W oświadczeniu dodano: „Daje to Hamasowi nadzieję, że naciski międzynarodowe pozwolą mu zaakceptować zawieszenie broni bez wypuszczania naszych porywaczy”.

Wycelował także w wstrzymanie się Stanów Zjednoczonych od głosu, określając to jako „wyraźne wycofanie się” z poprzedniego stanowiska.

Netanjahu powiedział, że wizyta doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Tzachiego Hanegbiego i członka Gabinetu Obrony Rona Dermera w Waszyngtonie w tym tygodniu nie odbędzie się.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział reporterom: „Jesteśmy zaskoczeni” tym posunięciem, dodając, że „wygląda na to, że Biuro (izraelskiego) premiera postanawia stworzyć tu wrażenie światła dziennego, kiedy nie jest to konieczne”. „

READ  Wybory w Pakistanie: PML-N i PPP osiągają porozumienie w sprawie rządu koalicyjnego

Zmianę tonu w stosunku do bliskowschodniego sojusznika zaobserwowano w piątek, kiedy Stany Zjednoczone przedstawiły rezolucję uznającą „konieczność” natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni.

Jednak Rosja i Chiny sprzeciwiły się temu tekstowi i skrytykowały go, podobnie jak kraje arabskie, ponieważ nie posunął się on tak daleko, aby wyraźnie żądać od Izraela zaprzestania kampanii w Gazie.

Stany Zjednoczone wielokrotnie utrudniały decyzje o zawieszeniu broni, próbując balansować pomiędzy wspieraniem Izraela pomocą wojskową a wyrażaniem frustracji wobec przywódcy Benjamina Netanjahu w związku ze wzrostem liczby ofiar śmiertelnych wśród cywilów w Strefie Gazy.

W przeciwieństwie do piątkowego tekstu, zawarte w nowej rezolucji wezwanie do zawieszenia broni nie jest bezpośrednio powiązane z toczącymi się rozmowami, prowadzonymi przez Katar przy wsparciu Stanów Zjednoczonych i Egiptu, w sprawie zaprzestania walk w zamian za uwolnienie przez Hamas zakładników.

Izrael skrytykował Radę Bezpieczeństwa za jej poprzednie rezolucje, które nie potępiały konkretnie Hamasu.

Według danych przygotowanych przez Agence France-Presse w oparciu o dane izraelskie, w ataku rozpoczętym przez ruch palestyński na Izrael 7 października zginęło około 1160 osób, w większości cywilów.

Bojownicy wzięli także 250 zakładników, z których według Izraela około 130 nadal przebywa w Gazie, w tym 33 przypuszczalnie zabitych.

Według Ministerstwa Zdrowia terytoriów administrowanych przez Hamas izraelska kampania wojskowa będąca odpowiedzią na eliminację Hamasu doprowadziła do śmierci ponad 32 000 ludzi, w większości kobiet i dzieci.

Od ataków z 7 października Rada Bezpieczeństwa jest podzielona w sprawie wojny między Izraelem a Hamasem, zatwierdzając tylko dwie z ośmiu rezolucji, które dotyczyły głównie pomocy humanitarnej.

Wydaje się, że decyzje te miały niewielki wpływ w terenie, ponieważ pracownicy ONZ twierdzą, że Izrael w dalszym ciągu blokuje konwoje z pomocą, podczas gdy eksperci ostrzegają przed grożącą klęską głodu.