Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Konsumpcja w Polsce szybko się ożywia, ale ogólne ożywienie PKB jest powolne |  Muzyka pop

Konsumpcja w Polsce szybko się ożywia, ale ogólne ożywienie PKB jest powolne | Muzyka pop

Po dwóch kwartałach spadku konsumpcji gospodarstw domowych, w III kwartale 2023 r. nastąpiło ożywienie (0,8% r/r), do czego przyczyniła się silna dynamika wynagrodzeń (w ujęciu realnym, trzecia co do wielkości w GBI) oraz dochody do dyspozycji ogółem. Inwestycje wzrosły o 7,2% rok do roku, po wzroście o 10,5% rok do roku w drugim kwartale 2023 r. Zmiana stanu zapasów w dalszym ciągu miała silny negatywny wpływ na PKB, odbierając aż 7,7 punktu procentowego od rocznej stopy wzrostu . Utrzymał się natomiast dodatni wkład eksportu netto do PKB (5,9 pkt. proc.), na co wpływa poprawa salda handlu zagranicznego. W III kwartale 2023 r. eksport spadł o 11,0% r/r, natomiast import o 20,3% r/r.

Poprzedni kwartał przyniósł długo oczekiwane ożywienie gospodarcze, choć ograniczone. Konsumpcja, znajdująca się pod presją wynikającą z wysokiej inflacji i wynikającej z niej erozji realnej siły nabywczej rodzin, zaczęła się ożywiać. Jednocześnie utrzymuje się silny wzrost inwestycji, napędzany przez duże firmy i sektor publiczny. Inwestycje to jasny punkt obecnego cyklu, napędzany wysokimi zyskami przedsiębiorstw, wydatkami w energetyce, wysokimi wydatkami ze środków UE przed zakończeniem wieloletniego budżetu UE 2013-2020 (t+3) oraz wyborami samorządowymi zbliża się do Polski. Nie zmniejszyła się natomiast ujemna wypłata z cyklu korekty zapasów.

Dane z października i nasza listopadowa prognoza sugerują, że ożywienie powinno trwać do IV kwartału 2023 r., jednak jego tempo pozostaje powolne. W szczególności pod presją pozostaje sektor przemysłowy, handel dobrami trwałego użytku (z wyłączeniem sektora motoryzacyjnego) i eksport. Oczekujemy, że wzrost PKB przyspieszy do około 2% r/r w IV kw. 2023 r., a wzrost gospodarczy w całym roku 2023 wyniesie 0,4% r/r. W przyszłym roku spodziewamy się wyraźniejszego przyspieszenia, głównie za sprawą dalszego ożywienia spożycia prywatnego. W przyszłym roku spodziewamy się wzrostu PKB o 3%.

READ  Firma Teledyne wyznaczyła termin spotkania, aby uzyskać badanie opinii na temat przepisów antymonopolowych FLIR, Polski i Korei Południowej

Biorąc pod uwagę, że w nadchodzących kwartałach struktura PKB będzie sprzyjać inflacji napędzanej konsumpcją, osiągnięcie celu polegającego na powrocie CPI do celu powinno stanowić wyzwanie. RPP prawdopodobnie pozostanie w trybie „poczekaj i zobacz” co najmniej do marca, w oczekiwaniu na nowe prognozy makroekonomiczne.