Gdy przygotowania do koronacji króla wkraczają w ostatni tydzień, niektórzy Australijczycy są przerażeni po tym, jak dowiedzieli się o historycznej prośbie arcybiskupa Canterbury, którą złoży podczas nabożeństwa.
W przeciwieństwie do koronacji królowej Elżbiety 70 lat temu, koronacja króla Karola III przyjmie bardziej nowoczesne podejście, gdy rozpocznie się 6 maja o godzinie 11:00 BST (20:00 AEST).
Nowe szczegóły sugerują, że tradycja zostanie zerwana z wieloma historycznymi nowościami, które mają mieć miejsce, w tym wielojęzycznymi modlitwami oraz obecnością duchownych i biskupów, którzy pojawią się obok arcybiskupa Canterbury, księdza Justina Welby’ego.
Powitalne zmiany zostały wprowadzone z szacunku dla silnej wiary króla Karola w zachęcanie do jedności między wyznaniami, z dziedzicznymi rówieśnikami klęczącymi przed dotknięciem korony króla i całowaniem go w policzek również na „honor”.
Ale ponieważ większość przyjmuje zmiany w dwugodzinnej ceremonii, to właśnie to, co zastąpiło tę ostatnią tradycję, sprawiło, że niektórzy Australijczycy drapali się po głowach.
W pracy, którą niektórzy opisali jako głupią jak quiche koronacyjny kontrowersyjnego króla z bobem i estragonem, nowy hołd napisany, by usłyszeć „chór milionów głosów”, został zamieniony w zbiór „piekieł”.
Biuro Arcybiskupa w Londynie ogłosiło, że nowy program „Honoring the People” umożliwi widzom koronacji na całym świecie wzięcie udziału w „uroczystej i radosnej” chwili w zaciszu własnego domu.
Jak opisano w Liturgii Koronacyjnej, Arcybiskup zaprosi i zaopiekuje się tymi, których chce uhonorować, aby przyczynili się do „honoru ludu”.
Zaproszenie obejmie zarówno osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii, jak i osoby z krajów „w opactwie”, które słuchają i oglądają transmisje koronacyjne.
„Wzywam wszystkie osoby dobrej woli w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz w innych królestwach i terytoriach, aby oddały cześć swoim sercem i głosem ich niewątpliwemu Królowi i Obrońcy wszystkich” – mówi arcybiskup Welby.
W odpowiedzi od tych, którzy składają hołd, oczekuje się, że powiedzą: „Przysięgam, zgodnie z prawem, dochowam wierności Waszej Wysokości oraz Twoim spadkobiercom i następcom. Pomóż mi, Boże”.
Będzie wrzawa, zanim arcybiskup Welby powie: „Boże chroń króla”.
Z kolei refren „Boże, chroń króla Karola, niech żyje król Karol, niech król żyje wiecznie”, odbije się echem na całym świecie.
Ale ta skromna zmiana nie została lekceważona przez niektórych Australijczyków, którzy kręcili nosem na pomysł krzyczenia i przysięgania wierności, a niektórzy nawet zabrali się do mediów społecznościowych, aby dać upust swojej złości.
Nawet umiarkowana liczba gifów Seinfelda, Gordona Ramsaya i Adele użytych do uniknięcia aktu nie może przeważyć potrzeby niektórych użytkowników Twittera, aby ubarwić akcję wulgaryzmami.
„Boże, który troszczy się o króla, NIE ZROBIĘ TEGO LMAO” — napisał na Twitterze zdumiony członek Sydneysider.
„Tak nie do koronacji. Czas na republikę australijską.”
Trzeci napisał na Twitterze: „Przepraszam, że musisz być całkowicie królewski, żartując ze mnie”.
„Krzyczeli i przysięgali wierność królowi Karolowi, skąd nie będę oglądał koronacji? Co za nonsens.”
W międzyczasie dwóch innych Australijczyków złożyło ultimatum, sugerując, że wezmą udział w daninach tylko wtedy, gdy w zamian otrzymają święto państwowe.
„Dajcie mi na to święto państwowe, a obiecuję, że to zrobię” – napisał jeden z tweetów.
Chociaż pomysł krążył wokół debat parlamentarnych w niektórych stanach, w tym momencie nie było ogłoszenia w całej Australii wskazującego, że wejdzie w życie dzień ustawowo wolny od pracy.
Zamiast tego wygląda na to, że fani australijskiej rodziny królewskiej będą następnego dnia pożerać resztki z koronacji w pracy.
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych