Warszawa, Polska (CNN) Wielkiej Brytanii książę William W środę odbył rzadką, niezapowiedzianą podróż do Polski, spotykając się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami stacjonującymi w pobliżu granicy ukraińsko-polskiej i chwaląc ich „wsparcie dla narodu ukraińskiego i współpracę na rzecz jego niepodległości”.
Książę Walii po raz pierwszy odwiedził bazę 3 Brygady Wojsk Terytorialnych w Rzeszowie, gdzie spotkał się z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszakiem i obejrzał pokaz sprzętu wojskowego.
Tam mówił o silnym koleżeństwie, które rozwinęło się od czasu, gdy zaczął pracować u boku brytyjskich i polskich żołnierzy.
40-letni członek rodziny królewskiej spotkał się z członkami brytyjskich sił zbrojnych, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak współpracują ze swoimi polskimi odpowiednikami na rzecz Ukrainy.
William, który wylądował w stolicy Polski, Warszawie, powiedział w oświadczeniu, że powrót do Polski był „wspaniały”.
„Nasze kraje mają silne więzi. Nasza współpraca we wspieraniu narodu ukraińskiego i jego wolności, która jest naszą i waszą wolnością, te więzi są dalej wzmacniane” – powiedział następca tronu brytyjskiego.
„Jestem tutaj, ponieważ chcę osobiście podziękować polskim i brytyjskim żołnierzom, którzy pracują w bliskim i ważnym partnerstwie. Chcę również złożyć hołd inspirującemu człowieczeństwu narodu polskiego. Otworzyliście swoje serca i domy. ” On kontynuował.
„Dlatego pojechałem dziś po południu do Rzeszowa, aby wysłuchać ich historii i docenić ich zaangażowanie. Uderzyła mnie ich pasja i wspólna determinacja w obronie naszej wspólnej wolności” – dodał William.
To pierwsza podróż Williama do Polski od wizyty w 2017 roku z żoną Katarzyną, księżną Walii, a książę chce lepiej zrozumieć, w jaki sposób kraj okazuje współczucie swoim ukraińskim sąsiadom.
Po niespodziewanym przybyciu wojsk William udał się do Warszawy, gdzie odwiedził schronisko, aby „zobaczyć z pierwszej ręki reakcję humanitarną i jak ważne wsparcie społeczności w całej Polsce zapewniają Ukraińcom uciekającym przed wojną”.
Opisany przez Pałac Kensington jako „na czele kryzysu humanitarnego”, obiekt mieści około 300 kobiet i dzieci, które niedawno przybyły do kraju i nie są jeszcze zintegrowane z lokalnymi społecznościami.
Dawny biurowiec, który stał się ośrodkiem schronienia, jest prowadzony przez miasto Warszawa i został otwarty wkrótce po tym, jak siły rosyjskie zalały granice Ukrainy w ramach niesprowokowanej inwazji.
Ukraińscy uchodźcy otrzymują dwa posiłki dziennie, dostępne są różnorodne zasoby, w tym lekcje języka polskiego, zatrudnienie i wsparcie psychologiczne oraz plac zabaw dla dzieci.
Burmistrz spotka się z rodziną królewską i porozmawia z niektórymi wysiedlonymi Ukraińcami mieszkającymi w centrum, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak przybyli do Polski.
Spotka się również z wolontariuszami pomagającymi osobom przesiedlonym w wyniku konfliktu i dowie się, jak zarządzają i rozdzielają darowizny od społeczności dystrybuowane za pośrednictwem „Free Shop”.
Niezapowiedziana wcześniej wizyta Williama w Polsce będzie krótką wycieczką. W czwartek złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza – pomniku poległych żołnierzy na Placu Piszczydskim w centrum stolicy Polski. Prawie 27 lat temu, w 1996 roku, królowa Elżbieta II i książę Filip złożyli wieniec pod pomnikiem wojennym podczas pobytu w kraju z wizytą państwową.
Po opuszczeniu cmentarza William przybędzie do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą, podczas którego „ponownie powtórzy głęboki związek łączący nasze dwa kraje i podkreśli moje nieustające wsparcie i wdzięczność dla narodu polskiego”.
Wizytę w Whistlestop zakończy wizytą w stołówce Hali Koszyki, gdzie spotka się z młodymi Ukraińcami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z przesiedlenia do Polski po wojennych wysiedleniach. Oczekuje się, że opowiedzą o tym, jak wznowili studia i znaleźli zatrudnienie w Warszawie. Książę porozmawia także z rodzinami goszczącymi, które pomogły przyjąć ukraińskich uchodźców i wyrazi wdzięczność im i ich rodzinom za otwarcie swoich domów.
Rodzina królewska w ciągu ostatniego roku niezwykle otwarcie wypowiadała się na temat wojny, kilkakrotnie oferując Ukrainie wsparcie.
W przeciwieństwie do swojej matki, która przez całe swoje panowanie unikała bezpośrednich komentarzy na tematy polityczne, król Karol III był bardziej otwarty na Ukrainie.
„Świat patrzył z przerażeniem na wszystkie niepotrzebne cierpienia Ukraińców” – powiedział król w zeszłym miesiącu w orędziu upamiętniającym rok od rosyjskiej inwazji. „Wierzę, że fala solidarności z całego świata może przynieść nie tylko praktyczną pomoc, ale także siłę świadomości, że razem jesteśmy zjednoczeni”.
Karol miał Potwierdzone wcześniej Udzielił bezpośredniego wsparcia prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, kiedy obaj spotkali się w Pałacu Buckingham na początku lutego. Wraz z Królową Małżonką w swoim dzienniku zawarła również zobowiązania ze społecznością ukraińską w Anglii, podobnie jak William i Kate.
„Pisarz ogólny. Fanatyk Twittera. Wielokrotnie nagradzany praktykujący alkohol. Guru popkultury.”
More Stories
Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska Dzień 2 • Remis na żywo
Imponująca kula ognia w centralnej Polsce – oddział angielski
Chosen wrócił i jest gotowy do dostarczenia do Polski – FIBA Olimpijskie Kwalifikacje 2024 Walencja, Hiszpania