Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Last Energy zgodziło się na budowę dziesięciu SMR dla polskiej strefy przemysłowej: New Nuclear

Last Energy zgodziło się na budowę dziesięciu SMR dla polskiej strefy przemysłowej: New Nuclear

29 lipca 2022

Amerykański deweloper Małych Reaktorów (SMR) Last Energy podpisał z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE) i DB Energy list intencyjny w sprawie budowy elektrowni składającej się z dziesięciu bloków SMR o łącznej mocy 200 MW. Umowa zawiera również umowę zakupu energii na minimum 24 lata przez LSSE i jej najemców.

Podpisanie umowy od lewej: Dominic Brasch, Peter Danilsky, Damien Jamrose i Ryszard Vavrinewich (fot. LSSE)

„Porozumienie między Last Energy a LSSE stanowi ważny krok w kierunku powszechnego wdrożenia SMR, reprezentując ponad 1 miliard dolarów inwestycji i ponad 5 miliardów dolarów sprzedaży energii elektrycznej” – powiedział Last Energy.

Oferta Last Energy w zakresie SMR obejmuje cały proces inwestycyjny, w tym projektowanie, budowę, finansowanie, serwis i likwidację. DB Energy z Wrocławia zapewni integralność infrastruktury elektrowni i odbiorców końcowych.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – w województwie dolnośląskim w południowo-zachodniej Polsce – działa od 1997 roku i jest siedzibą ponad 75 firm i ponad 16 000 miejsc pracy.

– Ten projekt pozwoli na bezpieczne, stabilne i bezemisyjne źródło energii dla fabryk zlokalizowanych w regionie – powiedział prezes LSSE Przemysław Bożek. „Robimy kolejny krok nie tylko w kierunku zielonej energii, ale także w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego”.

Wiceprezes LSSE Ryszard Wawryniewiczof dodał: „Dzisiejsze spotkanie jest kontynuacją rozpoczętej współpracy pomiędzy Last Energy, DB Energy i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. przeszedł do rozmów o finansowaniu i budowie elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych.

„Jako jedni z pierwszych na świecie mamy możliwość zastosowania tej technologii u siebie. Widzimy ogromną szansę i szereg korzyści z realizacji inwestycji, w tym osiągnięcie prawdziwie zerowej emisji, zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej oferowanych terenów czy budowanie przewagi konkurencyjnej terenu i działających tu inwestorów.”

„Polska jest jednym z pierwszych krajów, w których Last Energy planuje wdrożyć naszą technologię SMR” – powiedział Damien Jamrose, dyrektor generalny polskiej spółki zależnej Last Energy Polska. „Cieszymy się, że Legnicka SSE wyraziła zainteresowanie zidentyfikowaniem jednej z planowanych inwestycji w swoim regionie, a także zamiar podpisania długoterminowej umowy na produktywną energię.

READ  Izolacja Węgier i kłopoty gospodarcze sprawią, że czwarta kadencja Orbána będzie jego najtrudniejszym do tej pory

„Teraz rozpoczniemy proces identyfikacji potencjalnych lokalizacji. Naszym celem jest wspieranie procesu dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego polskiemu przemysłowi i społeczeństwu”.

„Nasza inwestycja zapewni przedsiębiorcom z regionu zeroemisyjnego stabilne źródło energii” – powiedział prezes DB Energy Dominic Brach. „Małe elektrownie jądrowe, szczególnie te produkowane przez naszego partnera Last Energy, to przyszłość dużych firm na drodze do zerowej emisji”.

Last Energy to oddział Centrum Wpływu Energii, instytutu badawczego zajmującego się przyspieszeniem przejścia na czystą energię poprzez innowacje. Technologia SMR oparta jest na ciśnieniowym reaktorze wodnym o mocy 20 MW lub 60 MW. Bloki elektrowni będą budowane poza zakładem i składane w moduły. Dzięki zastosowaniu gotowych komponentów modułowych, reaktor ma zostać zmontowany w ciągu 24 miesięcy od ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Żywotność elektrowni wynosi 42 lata.

W czerwcu Last Energy podpisało umowę z polską państwową spółką energetyczną Enea SA o współpracy przy wdrażaniu SMR-ów, które prawdopodobnie znajdą się w Polsce. Zgodnie z listem intencyjnym pomiędzy Eneą a Last Energy, obie firmy będą początkowo współpracować przy opracowywaniu, budowie i dystrybucji SMR. Przewiduje również możliwość stworzenia w Polsce wspólnej spółki, która będzie odpowiedzialna za wdrożenie technologii SMR firmy Last Energy w Polsce. Po potwierdzeniu wykonalności ekonomicznej i technologicznej oraz uzyskaniu odpowiednich certyfikatów, spółki na podstawie przeprowadzonych analiz rynkowych i potrzeb Grupy Enea zdecydują o zakresie dalszej współpracy.

„Na całym świecie stoimy w obliczu pilnej potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego bez zakłócania naszego postępu klimatycznego” – powiedział założyciel i dyrektor generalny Last Energy Bret Kugelmass. „Energia jądrowa zapewnia krajom potężną strategię, aby osiągnąć oba te cele. Dzisiejsze porozumienie jest kluczowym krokiem w kierunku zapewnienia Polsce stabilnej, niezawodnej i konkurencyjnej cenowo energii oraz stworzenia bardzo potrzebnego modelu powiązania celów bezpieczeństwa energetycznego i klimatycznego z przemysłem. sektor.”

READ  Premier Szmyhal ujawnia, że ​​wpływy gospodarcze Ukrainy zwiększają PKB Polski o 1-3% rocznie

Opracowane i napisane przez Global Nuclear Energy News