Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Leczenie chorób współistniejących u osób starszych z cukrzycą typu 2

Leczenie chorób współistniejących u osób starszych z cukrzycą typu 2

Ponieważ opieka diabetologiczna stale się rozwija i ewoluuje, zrozumienie wzorców chorób współistniejących może pomóc w projektowaniu przyszłych usług zdrowotnych.

Chociaż w ostatnich latach w Australii nastąpiła znaczna poprawa opieki diabetologicznej, występowanie istotnych chorób współistniejących u osób starszych chorych na cukrzycę może jeszcze bardziej skomplikować niezbędną opiekę.

Częstość występowania cukrzycy (typu 1, typu 2 i innych cukrzycy, z wyłączeniem cukrzycy ciążowej) w Australii wynosi Szacuje się, że jest to około 5%. W 2021Cukrzyca była przyczyną 11,2% wszystkich zgonów w Australii i znalazła się w pierwszej dziesiątce przyczyn zgonów. Śmiertelność wynikała także z cukrzycy Zgłoszono, że jest wyższy U osób w wieku 85 lat i starszych w porównaniu do młodszej populacji.

Częstość występowania cukrzycy zwiększa się wraz z wiekiem Około 20% Australijczyków w wieku 80-84 lata Życie z cukrzycą.

Leczenie chorób współistniejących u osób starszych chorych na cukrzycę typu 2 — wyróżnione zdjęcie
Częstość występowania cukrzycy wzrasta wraz z wiekiem (Halfpoint/Shutterstock).

w ostatnich dniach Ćwiczenie ustalania priorytetów badańOrganizacja Diabetes UK określiła konkretne obszary, na których należy się skupić, aby poprawić opiekę nad osobami starszymi. Wśród nich znalazło się lepsze zrozumienie takich cech, jak choroby współistniejące u osób starszych chorych na cukrzycę.

W 2020 r recenzja, panel multidyscyplinarnych ekspertów biorący udział w Międzynarodowych warsztatach na temat cukrzycy u osób starszych podkreślił brak włączenia osób starszych w badania nad cukrzycą w porównaniu z młodszymi populacjami. Przedstawiono także zalecenia dotyczące opracowania i ustanowienia systemów klasyfikacji pacjentów w oparciu o wzorce chorób współistniejących. Pomogłoby to w ukierunkowaniu przydziału leczenia i lepszym wykorzystaniu ograniczonych zasobów opieki zdrowotnej.

Osoby starsze chore na cukrzycę Mają zróżnicowane pochodzenieProfile osobiste i kliniczne oraz lepsze zrozumienie wzorców chorób współistniejących mogą pomóc w opracowaniu ukierunkowanej opieki.

Wzorce chorób współistniejących u osób starszych

Do Nasza analizaskupiliśmy się na starszych osobach dorosłych w wieku > 65 lat chorych na cukrzycę typu 2, u których lekarz pierwszego kontaktu zarejestrował wszystkie choroby współistniejące. Przeprowadziliśmy analizy opisowe i analizy czynników wyjaśniających, aby zidentyfikować wzorce chorób współistniejących u starszych osób dorosłych z cukrzycą typu 2.

READ  „Największa kometa współczesnych czasów” zmierza w kierunku naszego Układu Słonecznego

Ustaliliśmy, że u 19% pacjentów w wieku 65 lat lub starszych zgłaszających się do lekarza rodzinnego zdiagnozowano cukrzycę typu 2. Pacjenci w wieku od 65 do 84 lat byli bardziej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2 niż osoby w wieku 85 lat i starsze (20% Piąty 14%). Pacjenci ze środowisk nieanglojęzycznych częściej chorowali na cukrzycę typu 2 (31%) w porównaniu z pacjentami ze środowisk anglojęzycznych (18%). Większość pacjentów z cukrzycą typu 2 (95%) miała co najmniej jedną chorobę współistniejącą, a prawie dwie trzecie (68%) miało trzy lub więcej chorób współistniejących.

W naszym zbiorze danych stwierdziliśmy wysoką częstość występowania chorób współistniejących związanych z układem sercowo-naczyniowym, takich jak nadciśnienie (71%), hiperlipidemia (48%) i choroba niedokrwienna serca (28%). Zidentyfikowaliśmy także dwa różne wzorce chorób współistniejących u osób starszych chorych na cukrzycę typu 2: jeden łączący choroby psychiczne i układ mięśniowo-szkieletowy, a drugi łączący choroby układu krążenia i przewlekłą niewydolność nerek. Do schorzeń psychicznych i schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, które często występują razem, zalicza się depresję, bezsenność, stany lękowe, zapalenie stawów, przewlekły ból pleców i refluks żołądkowo-przełykowy. Do chorób sercowo-naczyniowych, które wystąpiły łącznie, należała choroba niedokrwienna serca, zastoinowa niewydolność serca, choroba naczyń obwodowych, migotanie przedsionków i przewlekła niewydolność nerek.

Nasze badanie miało pewne ograniczenia, w tym projekt przekrojowy. Nie byliśmy w stanie zbadać wpływu i wpływu chorób współistniejących na przestrzeni czasu. Przyszłe badania podłużne badające wpływ chorób współistniejących u osób starszych chorych na cukrzycę typu 2 mogłyby rozwiązać ten problem.

Wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym i różnorodnością językową

Obecność chorób współistniejących niezwiązanych z układem sercowo-naczyniowym podkreśla różnorodność osób starszych chorych na cukrzycę typu 2.

Starsi dorośli chorzy na cukrzycę typu 2 nie są zwolnieni z trwającego kryzysu psychicznego. Niedawny raport Bartholomeusa i współpracowników wykazało rosnący wskaźnik korzystania przez starszych Australijczyków z usług w zakresie zdrowia psychicznego podstawowej opieki zdrowotnej w latach 2009–2019. Jeśli weźmiemy pod uwagę zdrowie psychiczne i jego konsekwencje dla cukrzycy, wzrasta certyfikat Istnieje związek między zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, stany lękowe, słaba kontrola poziomu cukru we krwi, powikłania związane z cukrzycą, a śmiertelnością. Królewskie Australazjatyckie Kolegium Lekarzy Ogólnych (RACGP) tak ma zasoby Na zdrowie psychiczne i cukrzycę typu 2, które można odpowiednio stosować.

READ  Porównanie telezdrowia bez testów z aborcją medyczną przeprowadzaną osobiście

W naszej próbie badawczej częstość występowania cukrzycy typu 2 była znacznie wyższa u osób nieanglojęzycznych (31%) niż u osób anglojęzycznych (18%). nowo recenzja Jeśli chodzi o dostęp do usług zdrowotnych wśród zróżnicowanych kulturowo i językowo populacji Australii, podkreślił różne wyzwania, z których jednym były nieodpowiednie usługi w zakresie tłumaczeń ustnych i ich powiązanie z niskim poziomem wiedzy zdrowotnej. Jednak inny Zostań Poinformował, że niektórzy lekarze pierwszego kontaktu uważali, że tłumacz nie jest potrzebny, ponieważ lekarze pierwszego kontaktu są wielojęzyczni. Podczas leczenia cukrzycy typu 2 pacjenci mogą wymagać innych usług zdrowotnych poza lekarzami pierwszego kontaktu i należy wziąć pod uwagę, że większa liczba członków zespołu opieki zdrowotnej otrzyma niezbędne wsparcie w zakresie komunikacji.

Ponieważ opieka diabetologiczna stale się rozwija i ewoluuje, zrozumienie wzorców chorób współistniejących może pomóc w projektowaniu przyszłych usług zdrowotnych. Nasza analiza pacjentów zgłaszających się do lekarzy pierwszego kontaktu w badanej populacji wykazała, że ​​wielu starszych pacjentów z cukrzycą typu 2 (dwie trzecie) miało wiele chorób współistniejących. Świadczy to o ciągłej potrzebie wzmacniania podstawowej opieki zdrowotnej w Australii, kierowanej przez lekarzy pierwszego kontaktu, i zapewnienia ciągłości opieki. Biorąc pod uwagę ich złożone potrzeby, istotne jest utrzymanie ciągłości opieki poza lekarzami pierwszego kontaktu, aby zapobiec fragmentacji leczenia starszych pacjentów chorych na cukrzycę.

Wei Jin Wong jest farmaceutą i doktorantem w Szkole Medycyny i Zdrowia Uniwersytetu w Sydney.

Tu Nguyen jest pracownikiem naukowym w George Institute for Global Health i honorowym starszym wykładowcą w Sydney School of Public Health na Uniwersytecie w Sydney. Z wykształcenia jest geriatrą.

Christopher Harrison jest starszym wykładowcą w Sydney School of Public Health na Uniwersytecie w Sydney. Jest kuratorem danych BEACH i współliderem projektu OCEAN.

Stwierdzenia lub opinie wyrażone w tym artykule odzwierciedlają poglądy autorów i niekoniecznie odzwierciedlają oficjalną politykę AMA, lub MJA Lub Wgląd+ O ile nie zaznaczono inaczej.

READ  stwierdzili, że liczba przyjęć z powodu zapalenia oskrzelików w okresie epidemii nie spadła do poziomu sprzed epidemii

Subskrybuj za darmo Wgląd+ Cotygodniowy biuletyn Tutaj. Jest ona dostępna dla wszystkich czytelników, nie tylko zarejestrowanych lekarzy.

Jeśli chcesz przesłać artykuł do rozpatrzenia, wyślij kopię programu Word na adres [email protected].