Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy jesteśmy sami?  Uniwersytet, który angażuje firmę satelitarną w poszukiwanie życia międzygwiezdnego

Czy jesteśmy sami? Uniwersytet, który angażuje firmę satelitarną w poszukiwanie życia międzygwiezdnego

Lider Ekspedycji Tolemana, profesor Peter Tuthill ze Szkoły Fizyki.

Uniwersytet w Sydney podpisał umowę z EnduroSat, wiodącym dostawcą małych satelitów i usług kosmicznych, w celu zbadania kwestii życia poza Ziemią, zaczynając od naszego najbliższego układu gwiezdnego, Alfa Centauri.

Wspierany przez inicjatywy penetracyjne W Kalifornii misja została nazwana Toliman, od starożytnej arabskiej nazwy gwiazdy. Będzie szukał planet w strefie nadającej się do zamieszkania lub w strefie „Złotowłosej” wokół dwóch gwiazd podobnych do Słońca, Alfa Centauri A i B, które znajdują się zaledwie cztery lata świetlne od Ziemi.

Lider misji, profesor Peter Tuthill z University of Sydney, powiedział: „To jest bardzo blisko domu. Astronomowie odkryli tysiące egzoplanet poza naszym Układem Słonecznym, ale większość z nich znajduje się tysiące lat świetlnych stąd i poza naszym zasięgiem”.

„Nowoczesna technologia satelitarna pozwoli nam zbadać nasze własne niebiańskie podwórko i być może położy podwaliny pod przyszłe misje z widokiem rozciągającym się przez przestrzenie międzygwiezdne do układu Centauri”.

Wykrywanie egzoplanet jest dużym wyzwaniem technicznym, nawet dla dużych teleskopów kosmicznych. Dla małego satelity zadanie jest trudne. Aby to osiągnąć, zespół opracowuje mały, specjalnie zaprojektowany teleskop kosmiczny zdolny do wykonywania niezwykle precyzyjnych pomiarów.

READ  Gwiazda księżyca Saturna może mieć ukryty podziemny ocean