Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Monitoruj aktywność na słońcu, aby przewidzieć pogodę kosmiczną

Monitoruj aktywność na słońcu, aby przewidzieć pogodę kosmiczną

Kiedy w marcu tego roku sonda Solar Orbiter przeleciała najbliżej Słońca w marcu tego roku, zebrała ogromne ilości danych, dzięki którym możemy dowiedzieć się o naszej gwieździe. Europejska Agencja Kosmiczna, która prowadzi misję we współpracy z NASA, udostępniła partię materiału ze wstępnej analizy tych danych, w tym wykonane do tej pory zdjęcie południowego bieguna Słońca w najwyższej rozdzielczości:

To nagranie zostało wykonane przez sondę Solar Orbiter Extreme Ultraviolet Imager (EUI) 30 marca 2022 r., kiedy statek kosmiczny właśnie minął. Punkt najbliżej słońca Do tego limitu. Bieguny słoneczne były rzadko badane, ponieważ są trudne do zobaczenia, ale mogą być kluczowe dla zrozumienia Pole magnetyczne Słońca.

Ujawniono również inne aspekty aktywności Słońca, takie jak związek między pierścieniami gorącego gazu o temperaturze 1 miliona stopni Celsjusza, przechwyconego przez EUI, a wytwarzanymi przez nie polami magnetycznymi. „Nikt nigdy wcześniej nie widział tak szczegółowej aury, więc za każdym razem, gdy otrzymujemy obraz, po raz pierwszy widzieliśmy coś tak dużego”, powiedział w oświadczeniu główny badacz instrumentu EUI, David Bergmans. wideo Wysłane przez ESA.

Aktywność słoneczna została przechwycona przez Solar Orbiter.
Aktywność słoneczna została uchwycona przez instrument EUI Solar Orbiter. ESA i NASA / Solar Orbiter / Zespoły EUI i PHI

To zdjęcie przedstawiające pierścienie gazowe zostało wykonane jednocześnie z danymi z instrumentu obrazowania polarnego i heliosferycznego (PHI), który rejestruje aktywność magnetyczną. Porównując te dwa, naukowcy mogą zobaczyć, jak aktywność magnetyczna na powierzchni Słońca, zwanej fotosferą, wypycha gaz w pierścienie, które rozciągają się daleko od powierzchni i w przestrzeń.

Jest to proces leżący u podstaw dramatycznych wydarzeń słonecznych, takich jak rozbłyski i koronalne wyrzuty masy, kiedy gorąca plazma jest wysyłana ze Słońca. To z kolei ma wpływ na cały Układ Słoneczny w zjawisku zwanym klimat kosmiczny. Naukowcy mają nadzieję, że dane Solar Orbiter można wykorzystać nie tylko do zrozumienia Słońca, ale także do przewidywania pogody kosmicznej.

READ  Łazik Curiosity przeprowadza inwentaryzację głównych elementów życia na Marsie

„Solar Orbiter to w zasadzie misja badawcza, ale ostatecznie chcemy być w stanie przewidzieć pogodę kosmiczną” – wyjaśnił w filmie naukowiec projektu Daniel Muller. „Są to aktywne zdarzenia, które mogą mieć wpływ na zaawansowane technologicznie obiekty na Ziemi, takie jak satelity GPS czy sieci energetyczne. Chcemy mieć pewność, że w przyszłości będziemy mogli przewidzieć burze geomagnetyczne na podstawie aktywności słonecznej. W tym celu potrzebujemy naprawdę w mierzenie temperatury Słońca, mierzenie wiatru słonecznego i łączenie tych dwóch elementów”.

Rekomendacje redaktorów