„A inne kraje mają inne wyzwania”.
Niepowodzenia w Rzymie w weekend wywołały ostrzeżenie ze strony brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, który będzie gospodarzem szczytu klimatycznego w Glasgow, który rozpocznie się w poniedziałek, przed niebezpieczeństwem ignorowania zmian klimatycznych, siły, którą przyrównał do innych zagrożeń w historii świata.
„Widziałeś to wraz ze schyłkiem i upadkiem Cesarstwa Rzymskiego” – powiedział – „i obawiam się powiedzieć, że to prawda dzisiaj”.
Ponieważ szczyt w Glasgow jest teraz zagrożony słabym wynikiem w Rzymie, Johnson spotkał się w sobotę z Morrisonem w tajnych rozmowach, które skróciły zwykłe oświadczenia wstępne obu przywódców.
„Widziałem to wraz ze schyłkiem i upadkiem Cesarstwa Rzymskiego i boję się powiedzieć, że to prawda dzisiaj”.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson
Stanowisko Morrisona w sprawie węgla kontrastuje z apelami pana Johnsona, prezydenta USA Joe Bidena i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o jak najszybsze ograniczenie zużycia paliw kopalnych.
„Nauka mówi nam, że to pilne. Nie jesteśmy teraz na dobrej drodze” – powiedziała pani von der Leyen.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres poprosił przywódców G20 o złożenie zobowiązania w sprawie węgla w Rzymie, mówiąc, że bogate kraje powinny wycofać energię z węgla do 2030 r., a kraje rozwijające się powinny dążyć do 2040 r.
pobieranie
Morrison odrzucił wezwanie i powiedział, że „szeroka gama krajów” ma podobne obawy.
Premier wykorzystał swoje uwagi wygłoszone w niedzielę na G20, aby powiedzieć, że postęp technologiczny będzie miał większy wpływ na emisje z podatków lub taryf węglowych niż na handel, mówiąc, że rozwiązanie należy do naukowców, technologów, badaczy i finansistów.
„To ten sam rodzaj ludzi, którzy opracowali szczepionki przeciw COVID-19” – powiedział podczas jednej z ostatnich sesji zgromadzenia.
„Nasz australijski sposób nie polega na ścisłym opodatkowaniu lub regulacji, ale znaczne inwestycje w rozwój nowych technologii, aby osiągnąć cele, które przedstawia nasz model, będą napędzać popyt i sprawić, że zerowa gospodarka netto stanie się osiągalna – nie tylko w Australii, ale także w Indiach, Indonezji, Wietnamie, Brazylia i RPA”.
Podczas gdy wstępna wersja oświadczenia G20 sugerowała termin osiągnięcia zerowej emisji netto w 2050 r., późniejsza wersja zmieniła to na „połowa stulecia”, co odsunęli przywódcy, tacy jak indyjski premier Narendra Modi.
Bardziej elastyczny cel wydaje się być bardziej odpowiedni dla Chin, które dążą do osiągnięcia zera netto do 2060 r. i nie spodziewają się rozpoczęcia ograniczania emisji przed 2030 r. Indie nie akceptują tego, że powinny stawić czoła tym samym celom, które są wymagane od zaawansowanych gospodarek.
Jeśli chodzi o metan, w oświadczeniu zauważono, że G20 „będzie dążyło do zmniejszenia emisji metanu zamiast deklarować cel.
Mając na celu ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 stopnia, szczyt wycofał się z poprzednich wezwań do „natychmiastowych” działań i zmienił je na „sensowne i skuteczne” działania, zgodnie ze wstępnymi danymi uzyskanymi przez Reutersa.
Wydaje się, że poczyniono niewielkie postępy, jeśli chodzi o roczne finansowanie projektów klimatycznych w wysokości 100 miliardów USD, obiecane przez rozwinięte gospodarki ponad dekadę temu i dostarczone przez niektórych członków, takich jak Unia Europejska, ale nie przez wszystkich.
Grupa aktywistów Avaaz, która zorganizowała protesty wokół szczytu G20, oszacowała, że Australia powinna zaangażować co najmniej 3,4 miliarda dolarów rocznie w ramach corocznego Funduszu Klimatycznego.
pobieranie
Minister energetyki Angus Taylor wykluczył przyjęcie bardziej ambitnego celu na 2030 r. dla wyborców w nadchodzących wyborach, pomimo apeli grup ekologicznych o większe zaangażowanie Australii na szczycie w Glasgow.
Taylor odmówił również przedstawienia szacunków kosztów większego zadania, jakim jest osiągnięcie zera netto do 2050 roku, mówiąc, że wydatki będą spoczywać na barkach przyszłych rządów.
Rząd twierdzi, że w ciągu następnej dekady wyda 20 miliardów dolarów na swoją mapę drogową inwestycji w technologię, co sugeruje, że być może będzie musiał wydawać 2 miliardy dolarów każdego roku w perspektywie długoterminowej.
„Wskaźnik bieżących pieniędzy, które wydajemy w ciągu następnej dekady, jest tym, czego oczekujemy w przyszłości”, powiedział Taylor, ale zapytany, czy oznacza to 20 miliardów dolarów na dekadę do 2050 r., odpowiedział „nie”.
Rzecznik prasowy ds. energii, Chris Bowen, powiedział, że rząd „poślizguje się” na temat środków, które miały osiągnąć cel na 2050 r.
„Cóż, tylko jeśli masz odpowiedni plan uzyskania średnioterminowych cięć, możesz pozostawić duży ciężar przyszłym rządom” – powiedział Bowen.
„Planem Angusa Taylora jest niewiele zrobić do 2030 roku i pozostawić resztę przyszłym rządom”.
Otrzymuj codzienne aktualizacje na temat Szczytu Klimatycznego, który ukształtuje naszą przyszłość. Zapisz się do newslettera COP26 Tutaj.
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych