Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy nieszczepieni odwiedzający Bali mogą stworzyć nowy hotspot COVID? | Wiadomości o pandemii wirusa koronowego

Jako indonezyjska prowincja, która najbardziej ucierpiała ekonomicznie w wyniku pandemii z 9,31-procentowym spadkiem PKB w zeszłym roku, Bali zostało potraktowane priorytetowo w ramach indonezyjskiego planu wprowadzenia szczepionek COVID-19, więc wyspa wypoczynkowa może ponownie otworzyć się na międzynarodową turystykę w jak najkrótszym czasie czas. Być może.

Około 71 procent wyspiarzy otrzymało jedną dawkę szczepionki, a 19 procent dostało obie, w porównaniu do zaledwie 22,5% i 9,7 procent w całym kraju.

Ale istnieje ogromna luka w programie szczepień na wyspie: około 110 000 ludzi – głównie ludzi z Zachodu – koncentruje się w centrum surfingu i życia nocnego w Canggu i chociaż dojeżdżają do pracy i spędzają czas towarzysko, nie otrzymują szczepień.

Eksperci od chorób zakaźnych ostrzegają, że luka grozi stworzeniem nowego hotspotu dla COVID-19 w czasie, gdy szpitale na Bali są już zdolne. W piątek na wyspie odnotowano 1365 nowych przypadków i 37 zgonów.

„To bardzo niepokojąca sytuacja” – powiedział dr Dickie Bodeman, wirusolog, który przez ponad 20 lat pomagał formułować plan reagowania na pandemię w Indonezji. Nie potrzebujesz 110 000 niezaszczepionych osób, aby stworzyć kieszeń na infekcję – 1000 wystarczy.

Bodeman powiedział, że indonezyjski rząd „powinien wziąć pod uwagę szczepienia wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich narodowości lub statusu wizowego, aby chronić całą społeczność”.

Bali szybko pracuje nad zaszczepieniem swoich mieszkańców, ale eksperci obawiają się, że grupa obcokrajowców – głównie z Zachodu na wizach krótkoterminowych – zostanie wykluczona z programu, co może sprawić, że wyspa będzie narażona na nowe epidemie. [File: Firdia Lisnawati/AP Photo]

Justi Ngurah Mahardika, czołowy wirusolog na Bali, profesor Uniwersytetu Udayana, zgodził się z tym.

Ci cudzoziemcy muszą być uwzględnieni. W Stanach Zjednoczonych panuje teraz pandemia wśród nieszczepionych”.

Ani rząd prowincji Bali, ani indonezyjskie Ministerstwo Turystyki nie odpowiedziały na prośbę Al Jazeery o komentarz.

blok antyszczepionkowy

Indonezja została oficjalnie zamknięta dla zagranicznych turystów od początku pandemii. Ale w ciągu ostatnich 12 miesięcy setki tysięcy ludzi z Rosji, Europy i obu Ameryk mogło wjechać do kraju na podstawie wiz socjalnych lub biznesowych wydawanych przez ambasady Indonezji za granicą. Często są one organizowane przez agentów wizowych na Bali, którzy pobierają setki dolarów za dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów, w tym nazwisk i adresów faktycznych „sponsorów” tych wiz. Jednak w zeszłym tygodniu tylne drzwi się zamknęły i cudzoziemcy z wizami socjalnymi lub biznesowymi nie mogli już wjeżdżać do Indonezji.

READ  Oficjalne media podały, że szczątki chińskiego pocisku Long March 5B wylądowały na Oceanie Indyjskim w pobliżu Malediwów

Cudzoziemcy posiadający takie krótkoterminowe wizy nie kwalifikują się do szczepionek przeciw COVID-19 w Indonezji w celu ochrony dostaw.

Tylko ci, którzy mają pozwolenie na pracę, wizy, emeryci lub przedstawiciele innych krajów, mogą otrzymać zastrzyk poprzez darmową ofertę rządu lub „gotong royong” – prywatny program szczepień finansowany przez pracodawców. Niedobór jest tak poważny, że rząd francuski ogłosił 20 lipca, że ​​wyśle ​​szczepionki dla swoich obywateli do Indonezji.

„Szpitale na Bali dostarczały szczepionki turystom przez krótki czas, ale większość z nich została odrzucona” – powiedział Stuart MacDonald, australijski wydawca portalu podróżniczego Travelfish, który mieszka na Bali.

„Mamy więc teraz sytuację, w której wiele osób, które nie są odporne, koncentruje się w obszarze, w którym koronawirus jest zjadliwy”.

Na Bali istnieje również wiele antyszczepionków, których poglądy odzwierciedlają eklektyczne korzenie turystyki na wyspie. [Bali Firdia Lisnawati/AP]

Problem potęguje brak zaufania do szczepionki Sinovac, która została opracowana w Chinach i przeszła późniejsze próby w Indonezji i jest obecnie podstawą programu szczepień w tym kraju.

Istnieje również duża liczba tak zwanych „antyszczepionków”, których poglądy odzwierciedlają eklektyczne korzenie turystyki na Bali, która ewoluowała od miejsca „hipisowskiego” w latach 70. XX wieku do wiodącego ośrodka zdrowia w regionie.

Emigrant ze Stanów Zjednoczonych powiedział, że od dawna kwalifikuje się do szczepienia na Bali i poprosił o zatajenie jego nazwiska.

“Zawsze byłem kimś, kto wybiera to, co wkładam do swojego ciała, a biorąc pod uwagę, że studiowałem ajurwedę i medycynę naturalną, przyjmowanie szczepionki jest sprzeczne z moją osobistą polityką. Turystka z Estonii, która również mówiła pod warunkiem anonimowości, ponieważ jej poglądy są przeciwko polityce zdrowotnej w Indonezji i może spowodować zniewagę” – powiedziała turystka z Estonii, która również wypowiadała się pod warunkiem zachowania anonimowości. Nigdy niczego nie kupuję w drogerii.

Ale niektórzy z anty-ekstremistycznych emigrantów na wyspie nie wahają się mówić o tym, co mają na myśli.

READ  Donald Trump `` poważnie rozważa '' kandydowanie na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2024 roku

“Pieprzyć to, alfonsy. To świetny żart”, Dave Driskill, amerykański influencer fitness i trener siłowni z Canggu, napisał na Instagramie Cinnamon Bali, lokalnej piekarni, która oferuje darmową kawę zaszczepionym. klienci.

„Podawanie jedzenia pokrytego cukrem, podczas gdy 78 procent zgonów z powodu Covid ma problemy z otyłością [sic] A moja praca cię nie wspiera. Ty jesteś problemem”.

Driskill później usunął swoje komentarze po proteście w mediach społecznościowych.

Właściciel straganu na centralnym targu w Ubud, niegdyś tętniącego życiem ula, jest teraz praktycznie pusty. [Al Jazeera]

Wirus nie rozróżnia

Eksperci od chorób zakaźnych konsekwentnie twierdzą, że aby pokonać wirusa, rządy muszą zapewnić zaszczepienie jak największej liczby osób, od pracowników migrujących po uchodźców i mniejszości.

Jak wielokrotnie powtarzał dyrektor generalny WHO dr Tidros Tedros Adhanom Ghebreyesus: „Nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni”.

Jamie Caldwell, ekolog ilościowy, który bada dynamikę chorób zakaźnych na australijskim Uniwersytecie Jamesa Cooka, powiedział, że niebezpiecznie jest ignorować jakąkolwiek podgrupę populacji podczas wprowadzania szczepionki.

“Pozostawienie 110 000 ludzi żyjących na małym obszarze może doprowadzić do tego, że Canggu będzie gorącym miejscem dla COVID i pojawienia się bardziej odpornych szczepów. Zobacz, co dzieje się w Wielkiej Brytanii z populacją częściowo zaszczepioną”, odnosząc się do sytuacji w Wielkiej Brytanii, gdzie szczepienie 56,7 procent populacji, ale ponad 30 000 nowych infekcji jest potwierdzanych każdego dnia.

„To, co stanie się w Canggu, będzie zależeć od wielu rzeczy, w tym od tego, jak dobrze ta grupa współdziała z resztą populacji i jej składem demograficznym” – powiedział Caldwell.

“Moim zdaniem warto byłoby opowiadać się za tym, aby wszyscy w Indonezji mieli możliwość zaszczepienia się. Ponieważ ignorując jakąkolwiek grupę osób, populacja staje się bardziej narażona na transmisję”.

Główny wirusolog w Indiach, Shahid Jameel z Ashoka University, uważa, że ​​Indonezja popełniła błąd, nie włączając turystów do strategii szczepień Bali.

READ  Kwestie WHO wzywają ekspertów do pomocy w zbadaniu pochodzenia COVID | Wiadomości o pandemii wirusa koronowego

„Wirus nie dyskryminuje, podobnie jak szczepienia” – powiedział. „Więcej możliwości dyfuzji daje również więcej możliwości dla nowych wariantów”.