Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Muzeum sztuki i meczet należą do australijskich projektów wyróżnionych w brytyjskiej konkursie RIBA Architecture Awards |  budynek

Muzeum sztuki i meczet należą do australijskich projektów wyróżnionych w brytyjskiej konkursie RIBA Architecture Awards | budynek

Dwa projekty australijskich architektów zostały docenione w brytyjskiej prestiżowej międzynarodowej edycji Royal Institute of British Architects (RIBA) International Awards of Excellence.

Muzeum Sztuki Bundanoon, Most i Meczet Punchbowl znajdują się wśród 22 zwycięskich projektów z 14 krajów, uznanych za przesuwanie granic architektury i osiąganie poziomu doskonałości.

Obydwa australijskie projekty są teraz finalistami odbywającego się co dwa lata Grand Prix RIBA, rywalizując o tytuł najbardziej rewolucyjnego nowego budynku na świecie. Zwycięzca zostanie ogłoszony w listopadzie.

Bundanoon, 1000-hektarowa dawna posiadłość artysty Arthura Boyda i jego rodziny nad brzegiem rzeki Shoalhaven, została podarowana publiczności na początku lat 90.

W 2022 roku firma Kerstin Thompson Architects z Melbourne ukończyła budowę Muzeum Sztuki Bundanoon na terenie, w którym mieści się obszerna kolekcja dzieł sztuki podarowanych również przez Boydów. Muzeum towarzyszy kreatywny ośrodek noclegowo-edukacyjny Most.

Most w Bundanoon, na południowym wybrzeżu Nowej Południowej Walii, może pomieścić 64 gości. Zdjęcie: Zane Wimberley

Podziemne muzeum i most, oba zaprojektowane tak, aby wytrzymać środowisko podatne na powodzie i pożary buszu, zostały uznane przez sędziów RIBA za arcydzieła architektury, które elegancko integrują obiekt z wcześniejszymi zabytkowymi budynkami.

Nowe Muzeum Sztuki Bundannon w Shoalhaven. Zdjęcie: Kirsten Thompson Architects

„Plan generalny przedstawia zmianę paradygmatu w sposobie, w jaki myślimy o krajobrazach, z krajobrazów malowniczych na ekologiczne” – stwierdzono w oświadczeniu sędziów.

Projekt zdobył już dwie główne australijskie nagrody architektoniczne, Medal Salomona w dziedzinie architektury publicznej i nagrodę Sir Zelmana Cowena w dziedzinie architektury publicznej, obie w 2022 r.

Architekt Kirsten Thompson stwierdziła, że ​​wyzwaniem jest zmiana myślenia projektowego o zmianach klimatycznych z problemu na szansę.

„Pożary i powodzie nie znają granic, więc architektura tutaj wpisuje się w przepływ systemów naturalnych i ekologii regionu” – stwierdził Thompson w oświadczeniu.

„Uczy się na podstawie sposobów, w jakie tradycyjni właściciele na przestrzeni tysięcy lat radzili sobie z tymi dynamicznymi siłami. Poczucie klimatu i jego wahań ma fundamentalne znaczenie dla doświadczenia odwiedzającego związanego z przebywaniem na świeżym powietrzu, cieszeniem się tym cudownym miejscem i łączeniem się z nim”.

READ  Turysta krytykowany za rezerwację hotelowych leżaków o 6 rano

Meczet Punchbowl, ukończony w 2019 r., również wcześniej zdobył Medal Salomona.

Pomiń poprzednią promocję newslettera

Zaprojektowane przez architekta z Sydney, Angelo Candelipasa, islamskie miejsce kultu na świeżym powietrzu z wieloma kopułami w południowo-zachodniej części Sydney potrzebowało 17 lat, aby uzyskać zgodę Rady Canterbury-Bankstown.

RIBA pochwaliła budynek jako „głęboko poruszającą świętą przestrzeń, magicznie przywoływaną w codziennym otoczeniu mieszkalnych przedmieść Sydney”. Pomimo na wskroś nowoczesnego wykorzystania materiałów oraz manipulacji formalnych i przestrzennych w budynku, „meczet Punchbowl wydaje się pewnie zajmować swoje miejsce w tradycji architektury islamskiej” – stwierdzili sędziowie.

Meczet od środka. Zdjęcie: Rory Gardiner

Rozmawiam z ABC Przed zakończeniem projektu w 2018 r. Kandalibas przyznał, że jako członek wspólnoty grecko-prawosławnej modlił się do Boga o znak i przed przyjęciem zadania konsultował się z księdzem.

Grecko-prawosławny ksiądz podobno powiedział Kandalibasowi: „Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i musicie wykonać każdy z tych projektów, a to muszą być najważniejsze projekty w waszym życiu”.

W poniedziałek Kandalibas powiedział dziennikowi The Guardian Australia, że ​​w ciągu kilku tygodni od usłuchania rady księdza zaproponowano mu zlecenie budowy kościoła protestanckiego, projektu ortodoksyjnego koptyjskiego i synagogi.

„Miałem okazję pracować w sposób religijny, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że jeśli chodzi o istotę, tak naprawdę nie ma różnicy między nami wszystkimi, ludźmi – w zasadzie jesteśmy zwierzętami duchowymi” – powiedział.

„A więc nie jest to już problem, o którym myślałeś wtedy. Dorastasz i stajesz się dorosły dzięki tym procesom, podczas których stajesz się bardziej świadomy znaczenia, abyśmy wszyscy żyli dobrze i w pokoju ze sobą. zdając sobie sprawę, że w rzeczywistości liczą się podobieństwa, a nie różnice”.