Mrówki, które zadają jedne z najbardziej bolesnych użądleń na świecie, robią to przez wstrzyknięcie zatruć które celują w neurony ofiary, wynika z nowego badania.
Australijskie zielone mrówki (Retidoponera Metallica) i mrówki kulowe (Parabonera clavata), występujące w Ameryce Środkowej i Południowej, nie powinny być modyfikowane. Ich użądlenia wyzwalają powódź toksyn, które powodują długotrwały, niekontrolowany drżący ból u ludzi i innych ssaków.
W swojej książce The Sting of the Wild z 2016 roku (Johns Hopkins University Press) entomolog Justin Schmidt opisał ukąszenie przez mrówkę jako „czysty, intensywny i cudowny ból. Jak chodzenie trzy cale po tlących się węglach”. [8 centimeters] Gwóźdź wbity w piętę”.
Ofiary tych mrówek również porównywały ból do bólu postrzałowego i nadali owadowi jego nazwę.
„Użądlenia mrówek kulowych mogą być bolesne do 12 godzin i są głębokim bólem, który odczuwasz w kościach wraz z poceniem się i gęsią skórką”. Sama RobinsonaBiofarmakolog z Instytutu Biologii Molekularnej Uniwersytetu Queensland, który kierował nowymi badaniami, V.I. oświadczenie.
Powiązany: Zabójcze pszczoły użądliły człowieka 250 razy podczas ataku roju, ale przeżył. Jak?
Teraz Robinson i jego koledzy myślą, że wiedzą, w jaki sposób te mrówki pakują tak okrutne użądlenia.
W badaniu opublikowanym 23 maja w czasopiśmie Komunikacja naturyNaukowcy wykazali, że jad mrówek celuje w określone białka w neuronach zaangażowanych w odczuwanie bólu.
Mrówki Zielonego Przylądka i mrówki pociskowe wytwarzają toksyny, które przyklejają się do komórek nerwowych ssaków podczas użądlenia. Naukowcy już wiedzą, że mrówki pociskowe wytwarzają substancję działającą na nerwy zwaną poneratoksyną, ale nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób ta substancja powoduje silny i długotrwały ból.
Aby się tego dowiedzieć, zespół zbadał wpływ jadu na białka w błonie komórek nerwowych zwane kanałami sodowymi bramkowanymi napięciem, które odgrywają ważną rolę w przekazywaniu sygnałów bólowych.
Kanały te regulują ilość sodu wchodzącego i wychodzącego z komórek, określając długość i siłę sygnałów bólowych, wspierając w ten sposób funkcje nerwowo-mięśniowe u zwierząt. Wiele jadowitych zwierząt wyewoluowało toksyny atakujące kanały sodowe, w tym niektóre skorpiony, takie jak skorpion żółtoogoniasty (Androctonus australis).
Naukowcy odkryli, że toksyny mrówek Zielonego Przylądka i pocisków, wraz z innym gatunkiem tzw Tetramorium africanumCeluje również w kanały sodowe. Jad mrówki otwiera te kanały i zapobiega ich ponownemu zamknięciu, przedłużając i intensyfikując sygnał bólowy.
„Odkryliśmy, że toksyny mrówek wiążą się z kanałami sodowymi i powodują, że łatwiej się otwierają i pozostają otwarte i aktywne, co przekłada się na długotrwały sygnał bólu” – powiedział Robinson w oświadczeniu.
Chociaż ten mechanizm może wyjaśniać intensywny ból powodowany przez użądlenia mrówek, mogą istnieć inne czynniki, które dopiero zostaną odkryte, piszą autorzy w badaniu.
Odkrycia mogą rzucić światło na molekularne podstawy odczuwania bólu i utorować drogę nowym terapiom przeciwbólowym. „Chcemy zrozumieć ból na poziomie molekularnym, a jady są do tego doskonałymi narzędziami” – powiedział Robinson.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka