Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Najstarsze skamieniałości kwiatów na świecie mogą rozwiązać nienawistną zagadkę Darwina

Najstarsze skamieniałości kwiatów na świecie mogą rozwiązać nienawistną zagadkę Darwina

Lewa wstawka: pączek kwiatowy. Owoc jest pokazany w prawym górnym rogu, podczas gdy pączek widoczny jest w prawym dolnym rogu. Źródło: Wang Xin.

Paleontolodzy w Chinach twierdzą, że być może znaleźli najstarsze jak dotąd skamieliny pąka kwiatowego. Odkrycia sugerują, że rośliny kwitnące lub okrytozalążkowe pojawiły się dziesiątki milionów lat wcześniej niż sugerowane wcześniej zapisy kopalne i pomagają rozwiązać jeden z dokuczliwych problemów, które nękały teorię ewolucji Darwina poprzez dobór naturalny, którą nazwał „niesmaczną zagadką”. ”

Rośliny kwitnące wytwarzają kwiaty i wydają nasiona w owocach, w przeciwieństwie do ich rówieśników nagonasiennych, które mają niezamknięte nasiona i nie mają kwiatów. Przykłady roślin okrytonasiennych obejmują rośliny jednoliścienne, takie jak lilie, orchidee, agawy i zioła, a także lilie, takie jak róże, groch, słoneczniki, dęby i klony. Przykłady roślin nagonasiennych obejmują nie kwitnące rośliny zimozielone, takie jak sosny, świerki i świerki.

Nagonasienne reprezentują jedne z najstarszych roślin w historii geologicznej. Ale gdy tylko pojawiły się okrytozalążkowe, stosunkowo szybko zaczęły zastępować starszych rówieśników w ciągu kilkudziesięciu milionów lat. Do dziś okrytozalążkowe są dominującą formą życia roślinnego na Ziemi.

W jaki sposób rośliny okrytozalążkowe rozprzestrzeniły się tak szybko? Dlaczego i kiedy pojawiły się w pierwszej kolejności? Jak mogły naprawdę być tak niewiarygodnie różnorodne, zanim zostały zauważone w najstarszych zapisach kopalnych?

Kiedy Karol Darwin rozważał te pytania pod koniec XIX wieku, nie mógł znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi. Fakt, że rośliny kwitnące tak szybko podbiły świat, podczas gdy wszystkie inne gatunki wydają się stopniowo ewoluować, był głównym cierniem w boku brytyjskiego przyrodnika, który oświadczył, że Natura nie skacze Albo natura nie skacze. Ale potem pojawiły się rośliny okrytozalążkowe, które najwyraźniej nie otrzymały notatki.

W liście wysłanym do kolegi botanika i badacza, dr Josepha Hookera w 1879 roku, Darwin napisał: „Gwałtowna ewolucja na tyle, na ile możemy ocenić wszystkie wyższe rośliny we współczesnych czasach geologicznych, jest niesmaczną zagadką”.

READ  Badanie wykazało, że nadkażenia inne niż Omicron wywołują silne działanie neutralizujące krzyżowo przeciwko wariantom Omicron przez barierę antygenową

Ta zagadka biologii była czym Ostatnie twierdzenie Fermata To było do matematyki.

Tajemnicę można wyjaśnić faktem, że okrytozalążkowe ewoluowały znacznie wcześniej, niż sądzili Darwin lub jego zwolennicy, zgodnie z nowym badaniem. Profesor Wang Xin z Instytutu Geologii i Paleontologii w Nankinie Chińskiej Akademii Nauk (NIGPAS) wraz z kolegami opisali najstarszy dotychczas skamieniały pączek kwiatowy, znaleziony w prymitywnym stanie w Mongolii Wewnętrznej w Chinach.

Stary pączek kwiatowy, ochrzczony Florigerminis JurassicaJego historia sięga ponad 164 milionów lat. Niewątpliwie jest to okrytozalążkowe, sądząc po obecności pąka kwiatowego, połączonych owoców i liściastej gałązki.

Wcześniej naukowcy zidentyfikowali bardzo stare skamieniałości kwiatów sprzed 145 milionów lat, w przypadku joanthus, a nawet 174 miliony lat dla Nanjinganthus, który występuje również w Chinach. Ale chociaż te skamieliny wydają się zawierać nasiona całkowicie otoczone jajnikiem, wielu ekspertów nie jest przekonanych, że były to prawdziwe rośliny okrytozalążkowe.

Jednakże, Florigerminis Jurassica Ma pączek kwiatowy, owoc i gałązkę liściastą – niewątpliwe trio, które wzmacnia pozycję starożytnych skamielin jako niezaprzeczalnych roślin okrytozalążkowych.

Kwiaty są znane z tego, że trudno je skamieniać, co częściowo wyjaśnia tajemnicę Darwina. Cudowne rzadkie znalezisko Florigerminis Jurassica Pokazuje, że rośliny kwitnące są na dobrej drodze do zdominowania planety od okresu jurajskiego, co wymaga ponownego przemyślenia osi czasu ewolucji okrytozalążkowych.

Wyniki ukazały się w czasopiśmie Towarzystwo Geologiczne, Londyn, Wydawnictwa Specjalne.