Flagowy statek kosmiczny NASA Voyager 1 ma problem z pamięcią. Agencja kosmiczna rozwiązuje problemy ze starożytną maszyną, odkąd w listopadzie zaczęła wysyłać tajemnicze komunikaty. NASA nie naprawiła jeszcze Voyagera 1, ale inżynierowie wiedzą już, co dolega statku kosmicznego.
Ta usterka tymczasowo wstrzymała prace naukowe Voyagera 1 i rozpoczęła dalekosiężny proces diagnostyczny. Zespół namierzył problem w podsystemie danych lotu – komputerze komunikującym się z jednostką modulacji telemetrycznej statku kosmicznego w celu przesłania danych naukowych i inżynieryjnych z powrotem na Ziemię. Dane wróciły niezrozumiałe. Sprawcą wydaje się być pojedynczy chip będący częścią FDS.
Przełom nastąpił dzięki „szturchnięciu” wysłanemu przez NASA w marcu, które skłoniło Voyagera 1 do przesłania odczytu swojej pamięci FDS. „Korzystając z odczytu, zespół potwierdził, że około 3% pamięci FDS zostało uszkodzonych, co uniemożliwia komputerowi wykonywanie normalnych operacji”. NASA stwierdziła W oświadczeniu z 4 kwietnia br.
Lokalizacja Voyagera 1 daleko od domu stwarza wiele wyzwań, jeśli chodzi o usuwanie problemów. NASA rozmawia ze statkiem kosmicznym w odległości ponad 25 miliardów mil. Sygnał radiowy dociera do Voyagera 1 w ciągu 22,5 godziny i tyle samo czasu zajmuje otrzymanie odpowiedzi. Jest to proces rozwiązywania problemów w zwolnionym tempie. Oznacza to również, że znajomość dokładnej przyczyny nieprawidłowego działania to w większości domysły. Może to być uszkodzenie lub może to być kwestia wieku. „Inżynierowie nie są w stanie określić z całą pewnością przyczyny problemu” – stwierdziła NASA. „Są dwie możliwości: chip został uderzony energetyczną cząstką z kosmosu lub po prostu zużył się po 46 latach”.
Są powody do optymizmu, choć Voyager 1 szybko nie powróci do zdrowia. „Chociaż może to zająć tygodnie lub miesiące, inżynierowie są optymistami, że uda im się znaleźć sposób na normalne działanie FDS bez nieużytecznych urządzeń pamięci, co umożliwi Voyagerowi 1 ponowne rozpoczęcie przesyłania danych naukowych i inżynieryjnych” – oznajmiła NASA.
Voyager 1 odbył bezprecedensową podróż w przestrzeni kosmicznej. Został wystrzelony w 1977 roku z początkową misją badania naszego Układu Słonecznego i odwiedzenia Jowisza i Saturna. To był dopiero początek. Elastyczny statek kosmiczny nadal się poruszał i ostatecznie wszedł w przestrzeń międzygwiazdową w 2012 roku. Był pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który zapuścił się na niezbadane terytorium poza Układem Słonecznym. Bliźniaczy Voyager 1, Voyager 2, przeleciał w przestrzeń międzygwiazdową w 2018 roku.
NASA wyłączyła niektóre instrumenty naukowe Voyagera 1 w miarę starzenia się sondy, ale sonda nadal dostarcza cennych danych na temat przestrzeni międzygwiazdowej. Jeśli naprawa się powiedzie, Voyager 1 powróci w wir nauki i napisze kolejny rozdział w epickiej historii eksploracji.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka