Naukowcy biorący udział w projekcie RIKEN zademonstrowali sposób dokonywania niewielkich zmian w systemach pogodowych w celu zapobiegania lub przynajmniej zmniejszania dotkliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak ulewny deszcz. Zrobili to, wykorzystując chaos nieodłącznie związany z takimi systemami. Dzięki tej pracy mają nadzieję opracować sposoby zapobiegania ekstremalnym zjawiskom pogodowym, które stały się bardziej powszechne w ostatnich latach.
Według Takemasy Miyoshi, szefa grupy badawczej, „Ogólnie przyjmuje się, że musimy nauczyć się przewidywać trudne zjawiska pogodowe, abyśmy mogli się na nie przygotować, ale pożądana byłaby również umiejętność łagodzenia samych zdarzeń. To jest to, co jesteśmy zainteresowani osiągnięciem”. Jego grupa podjęła to wyzwanie w ramach finansowanego przez japoński rząd programu Moonshot-Millia, aw poprzedniej opublikowanej pracy opisał możliwość kontrolowania pogody poprzez inicjowanie niewielkich zmian w jej formowaniu. W tamtym czasie wykorzystali prosty model pogody Lorenza 63, który zawiera tylko kilka zmiennych i pokazali, że możliwe byłoby stworzenie małych perturbacji w systemie, aby utrzymać go po jednej stronie tak zwanego „wzoru motyla”.
Nowe badanie procesów nieliniowych w geofizyce wykracza poza prosty model. Przyjęli w nim model Lorenza 96. Zasadniczo odwzorowuje zmienną pogodową na 40 punktów wzdłuż linii szerokości geograficznej wokół Ziemi i patrzy, jak zmienia się każdy z tych punktów, gdy wchodzi w interakcję z sąsiednimi punktami w ciągu roku. Mniej więcej raz lub dwa razy w roku punkty wykazują duże wahania zgodne z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. W ramach eksperymentu z symulacją sterowania członkowie zespołu byli w stanie wyeliminować ekstremalne zdarzenia, wprowadzając niewielkie poprawki w 100-letnim okresie działania modelu.
Eksperyment symulacji sterowania skorzystał przede wszystkim z chaotycznej natury systemu; Niewielkie zakłócenia — które mogą obejmować na przykład zmianę prędkości wiatru w centymetrach na sekundę, aby zapobiec huraganowi z wiatrem wielokrotnie silniejszym — można wprowadzić strategicznie na wczesnym etapie, aby zapobiec wejściu systemu w niepożądany obszar, co oznacza, że może dojść do wystąpienia poważnych zdarzeń zatrzymania.
Według Miyoshi, „Wykorzystywanie chaosu nieodłącznie związanego z systemami takimi jak pogoda jest atrakcyjne. W przeszłości generalnie szukaliśmy projektów geoinżynieryjnych, zmian klimatycznych, aby przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. Wiąże się to jednak ze znacznymi kosztami i związanym z tym ryzykiem. Lepiej jest, jeśli możemy limit Nasze interwencje są na minimalnym poziomie wymaganym w przypadku niewielkich, ale poważnych zdarzeń pogodowych”.
Kontynuuje: „W przyszłości planujemy kontynuować nasze eksperymenty z bardziej realistycznymi modelami pogody. Należy również zauważyć, że istnieją kwestie etyczne, prawne i społeczne, które należy dokładnie omówić, takie jak ryzyko związane z wprowadzaniem zmian w porównaniu z korzyściami, jakie z nich wynikną”.
Oceń ten artykuł
Dziękuję!
/wydanie publiczne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może dotyczyć konkretnego momentu i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.news nie zajmuje stanowiska ani nie reprezentuje żadnej instytucji, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie poglądami autora(ów). Tutaj.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka