Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

20-letni upływ czasu ukazuje legendarny wybuch gwiazdy

20-letni upływ czasu ukazuje legendarny wybuch gwiazdy

Naukowcy spędzili 20 lat na składaniu timelapse’ów, które oferują oszałamiające okno w przeszłość.

Astronomowie wykorzystali dane pochodzące z dwudziestu lat z należącego do NASA Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra do stworzenia filmu przedstawiającego erupcję gwiazdową, która faktycznie miała miejsce 180 lat temu.

Wykorzystano obserwacje wykonane z Chandry w latach 1999, 2003, 2009, 2014 i 2020, a także dane ze statku kosmicznego XMM-Newton Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dzięki zebranym danym eksperci byli w stanie uchwycić gwiezdną eksplozję, znaną jako Eta Carinae.

Eta Carinae to słynny układ gwiazd zawierający dwie masywne gwiazdy, z których jedna jest około 90 razy masywniejsza od Słońca, a druga około 30 razy masywniejsza.

Uważa się, że „wielka erupcja” Eta Carinae jest wynikiem połączenia dwóch gwiazd, które pierwotnie były częścią układu potrójnego.

Eta Carinae, poklatkowy obraz, Obserwatorium Rentgenowskie Chandrawww.youtube.com

Miało to miejsce w połowie XIX wieku, a jego skutki trwają do dziś.

Nowy materiał filmowy pokazuje, jak eksplozja rozprzestrzeniła się w przestrzeń kosmiczną z niesamowitą prędkością dochodzącą do 4,5 miliona mil na godzinę.

W oświadczenieUrzędnicy NASA wyjaśnili: „Podczas tego wydarzenia Eta Carinae wyrzuciła masę od 10 do 45 mas Słońca. Materia ta stała się gęstą parą sferycznych obłoków gazu, obecnie nazywanych mgławicą karłowatą, po przeciwnych stronach obu gwiazd.

Mgławica Homunculus to niebieska chmura widoczna na filmie, podczas gdy jasny pomarańczowy rosnący pierścień pokazuje, jak jej emisja promieniowania rentgenowskiego rosła i rozszerzała się w czasie.

„Nowy film Chandry wraz z głębokim, zwięzłym obrazem stworzonym poprzez połączenie danych ujawnia ważne wskazówki na temat burzliwej historii Eta Carinae” – czytamy w oświadczeniu.

„Obejmuje to szybką ekspansję pierścienia i nieznaną wcześniej słabą otoczkę promieni rentgenowskich na zewnątrz”.

Subskrypcja Do bezpłatnego cotygodniowego biuletynu Indy100

READ  NASA omawia naukę o następnej misji stacji kosmicznej Northrop Grumman

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100.