Naukowcy z UCLA odegrają rolę w budowie nowego instrumentu na łaziku marsjańskim Rosalind Franklin, zastępując komponenty wyprodukowane w Rosji, tak aby misja marsjańska mogła zostać wystrzelona w 2028 roku.
W projekcie, finansowanym przez Brytyjską Agencję Kosmiczną dodatkowymi 10,7 miliona funtów i kierowanym przez Uniwersytet Aberystwyth, zaangażowany będzie ten sam zespół z Mullard Space Science Laboratory przy University College London, który kierował projektowaniem i budową systemu kamer panoramicznych łazika.
Łazik, zbudowany przez Airbusa w Stevenage w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej, miał wystartować w 2022 roku, ale współpraca z rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos została zerwana po nielegalnej inwazji na Ukrainę.
Nowy instrument, nazwany Enfys (co po walijsku „tęcza”) zastąpi wyprodukowany w Rosji spektrometr podczerwieni ExoMars (ISEM), co oznacza, że misja może odzyskać pełny potencjał naukowy. Prace będą prowadzone przez Uniwersytet Aberystwyth przy wsparciu STFC RAL Space i Qioptiq Ltd, a także UCL.
Enfys wybierze cele na Marsie do pobrania próbek i analizy w oparciu o odkrycia naukowe dokonane przez misję łazika marsjańskiego.
Enfys i system kamer PanCam nadzorowany przez misję UCL będą współpracować, aby zidentyfikować minerały, które mogą zawierać dowody życia, aby umożliwić łazikowi wykonanie wierceń w celu uzyskania próbek do analizy przez inne instrumenty na łaziku.
Kwota 10,7 miliona funtów zwiększa łączną kwotę inwestycji Brytyjskiej Agencji Kosmicznej w statek kosmiczny Rosalind Franklin do 377 milionów funtów.
Profesor Andrew Coates (Mullard Space Science Laboratory przy University College London), główny badacz PanCam na łaziku Rosalind Franklin, powiedział: „To ekscytujące zwiększanie możliwości naukowych szerokokątnych kamer widzialnych o wysokiej rozdzielczości PanCam przy jednoczesnej poprawie rozpoznawania metali w podczerwień dzięki „To Enfys. Nasz zespół jest podekscytowany możliwością zastosowania wiedzy specjalistycznej PanCam w Enfys w trudnych warunkach powierzchni Marsa. Nie możemy się doczekać wspólnych badań i operacji z Enfys.”
Dr Matt Gunn z Aberystwyth University, główny badacz w Invis, powiedział: „To wymagające i złożone przedsięwzięcie techniczne, które może wnieść znaczący wkład w nasze poszukiwania oznak życia na Marsie. Zespół oprzyrządowania, obaj tutaj w Aberystwyth oraz w instytucjach partnerskich z niecierpliwością czekamy na pomiary z powierzchni planety, które pozwolą na poszerzenie naszej wiedzy o środowisku Marsa.
„Wiele nauczyliśmy się podczas opracowywania i testowania PanCam i to dla nas wielki zaszczyt kierować wspaniałym zespołem ludzi, którzy ponownie wykorzystają tę wiedzę w praktyce, aby opracować nowe narzędzie dla misji”.
/Wydanie ogólne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk korporacyjnych ani stron, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów. Zobacz całość tutaj.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka