× Zamknąć
Różowe diamenty są niezwykle rzadkie i drogie. Naukowcy sądzą, że wiedzą, jak powstał.
Naukowcy oświadczyli we wtorek, że znaleźli „brakujący składnik” w różowych diamentach, jednym z najdroższych kamieni na świecie ze względu na ich rzadkość i piękno, i że to odkrycie może pomóc w odnalezieniu ich więcej.
Ponad 90 procent wszystkich różowych diamentów, jakie kiedykolwiek znaleziono, odkryto w niedawno zamkniętej kopalni Argyle w odległej północno-zachodniej Australii.
Ale dlaczego Argyle – które w przeciwieństwie do większości innych kopalni diamentów położone nie w środku kontynentu, ale na jego krańcu – produkuje tak wiele różowych klejnotów – pozostaje tajemnicą.
W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Komunikacja przyrodniczaZespół naukowców z Australii stwierdził, że różowe diamenty dotarły na powierzchnię Ziemi w wyniku rozpadu pierwszego superkontynentu około 1,3 miliarda lat temu.
Hugo Ollerock, badacz z Curtin University w Australii Zachodniej i główny autor badania, powiedział AFP, że znane są już dwa z trzech składników tworzących różowe diamenty.
Pierwszym pierwiastkiem jest węgiel i musi być obecny w wnętrznościach Ziemi.
Ollerok powiedział, że wszystko, co jest głębokie na mniej niż 150 kilometrów (93 mil), byłoby grafitem: „To, co masz w ołówkach, nie jest tak ładne na pierścionku zaręczynowym” – stwierdził.
Drugim elementem jest odpowiednia siła nacisku, aby uszkodzić czysty diament.
„Naciśnij trochę, a zmieni kolor na różowy. Naciśnij trochę za mocno, a zmieni kolor na brązowy” – powiedział.
Dodał, że większość diamentów odkrytych w Argyle była koloru brązowego i mniej wartościowa.
× Zamknąć
Ponad 90% różowych diamentów na świecie znajduje się w kopalni Argyle w północno-zachodniej Australii.
„Jak korek od szampana”.
Brakującym składnikiem było wydarzenie wulkaniczne, które wysłało diamenty na powierzchnię Ziemi, gdzie ludzie mogli je dostać w swoje ręce.
W latach 80. XX wieku oszacowano, że diamenty argyle pojawiły się 1,2 miliarda lat temu.
Olerock powiedział jednak, że w tamtym czasie nie było żadnego „wyzwalacza” wzrostu liczby rzadkich diamentów, dlatego badacze starali się ustalić bardziej precyzyjny harmonogram.
Użyli lasera cieńszego od ludzkiego włosa, aby zbadać maleńkie kryształy w próbce skały argyle dostarczonej przez właściciela kopalni, anglo-australijskiego giganta wydobywczego Rio Tinto.
Mierząc wiek pierwiastków w kryształach, naukowcy ustalili, że Argyle miał 1,3 miliarda lat, co oznacza, że diamenty pojawiły się 100 milionów lat później, niż wcześniej sądzono.
Zbiega się to z rozpadem pierwszego na świecie superkontynentu, znanego jako Nona lub Kolumbia.
Na Nonie „każdy ląd na Ziemi został zmiażdżony” – powiedział Ollerok.
Ogromne ciśnienie, które spowodowało wypaczenie koloru diamentów – drugi składnik – miało miejsce podczas zderzeń Australii Zachodniej z Australią Północną 1,8 miliarda lat temu.
Ollerok powiedział, że kiedy 500 milionów lat później Nuna zaczęła się rozpadać, „blizna” po tym wydarzeniu uległa pogorszeniu.
× Zamknąć
Naukowcy zasugerowali, że można spojrzeć na krawędzie kontynentów, a nie na środek, aby znaleźć więcej różowych diamentów.
Dodał, że magma przepłynęła przez tę starożytną bliznę „jak pękający korek od szampana” i zabrała ze sobą diamenty w podróż.
Współautor badania Luc Doucet powiedział, że taka „masywna eksplozja” – w wyniku której diamenty poruszały się z prędkością bliską prędkości dźwięku – nigdy nie miała miejsca w udokumentowanej historii ludzkości.
Gdzie będziemy szukać dalej?
Przez ostatnie dwieście lat ludzie poszukiwali diamentów głównie pośrodku ogromnych kontynentów.
Znajomość „brakującego składnika” różowych diamentów może pomóc w przyszłych wysiłkach w poszukiwaniu rzadkich kamieni, powiedział Ollerok, dodając, że odkrycie większej liczby diamentów nie będzie łatwe ani szybkie.
Dodał, że starożytne pasy górskie wyznaczające rozpad Nuny w pobliżu krańców kontynentów mogą potencjalnie stać się domem dla nowego „raju różowego diamentu”, wskazując jako możliwe lokalizacje Kanadę, Rosję, RPA i Australię.
John Foden, ekspert ds. diamentów na Uniwersytecie w Adelajdzie, który nie był zaangażowany w badania, powiedział AFP, że badacze „w przekonujący sposób pokazali” wiek diamentów Argyle.
Ostrzegł jednak, że z rozpadem Nony powiązane są także inne prowincje bogate w diamenty, które nie produkują różowych diamentów.
Sugeruje to, że „różowy wydaje się być lokalną cechą typu Argyle” – dodał.
Kopalnia Argyle została zamknięta w 2020 r. „z różnych powodów finansowych”, co oznacza, że wartość różowych diamentów może nadal rosnąć w miarę wygaśnięcia dostaw, powiedział Ollerok.
więcej informacji:
Hugo Ollerocka, umieszczającego złoże diamentów Argyle w starożytnej strefie uskoków powstałych w wyniku rozpadu superkontynentu, Komunikacja przyrodnicza (2023). doi: 10.1038/s41467-023-40904-8. www.nature.com/articles/s41467-023-40904-8
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka