Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy znajdują „brakujący składnik” różowych diamentów

Naukowcy znajdują „brakujący składnik” różowych diamentów

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Publikacja recenzowana

Renomowana agencja informacyjna

Korekta

Różowe diamenty są niezwykle rzadkie i drogie. Naukowcy sądzą, że wiedzą, jak powstał.

× Zamknąć

Różowe diamenty są niezwykle rzadkie i drogie. Naukowcy sądzą, że wiedzą, jak powstał.

Naukowcy oświadczyli we wtorek, że znaleźli „brakujący składnik” w różowych diamentach, jednym z najdroższych kamieni na świecie ze względu na ich rzadkość i piękno, i że to odkrycie może pomóc w odnalezieniu ich więcej.

Ponad 90 procent wszystkich różowych diamentów, jakie kiedykolwiek znaleziono, odkryto w niedawno zamkniętej kopalni Argyle w odległej północno-zachodniej Australii.

Ale dlaczego Argyle – które w przeciwieństwie do większości innych kopalni diamentów położone nie w środku kontynentu, ale na jego krańcu – produkuje tak wiele różowych klejnotów – pozostaje tajemnicą.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Komunikacja przyrodniczaZespół naukowców z Australii stwierdził, że różowe diamenty dotarły na powierzchnię Ziemi w wyniku rozpadu pierwszego superkontynentu około 1,3 miliarda lat temu.

Hugo Ollerock, badacz z Curtin University w Australii Zachodniej i główny autor badania, powiedział AFP, że znane są już dwa z trzech składników tworzących różowe diamenty.

Pierwszym pierwiastkiem jest węgiel i musi być obecny w wnętrznościach Ziemi.

Ollerok powiedział, że wszystko, co jest głębokie na mniej niż 150 kilometrów (93 mil), byłoby grafitem: „To, co masz w ołówkach, nie jest tak ładne na pierścionku zaręczynowym” – stwierdził.

Drugim elementem jest odpowiednia siła nacisku, aby uszkodzić czysty diament.

„Naciśnij trochę, a zmieni kolor na różowy. Naciśnij trochę za mocno, a zmieni kolor na brązowy” – powiedział.

Dodał, że większość diamentów odkrytych w Argyle była koloru brązowego i mniej wartościowa.

Ponad 90% różowych diamentów na świecie znajduje się w kopalni Argyle w północno-zachodniej Australii.

„Jak korek od szampana”.

Brakującym składnikiem było wydarzenie wulkaniczne, które wysłało diamenty na powierzchnię Ziemi, gdzie ludzie mogli je dostać w swoje ręce.

W latach 80. XX wieku oszacowano, że diamenty argyle pojawiły się 1,2 miliarda lat temu.

Olerock powiedział jednak, że w tamtym czasie nie było żadnego „wyzwalacza” wzrostu liczby rzadkich diamentów, dlatego badacze starali się ustalić bardziej precyzyjny harmonogram.

Użyli lasera cieńszego od ludzkiego włosa, aby zbadać maleńkie kryształy w próbce skały argyle dostarczonej przez właściciela kopalni, anglo-australijskiego giganta wydobywczego Rio Tinto.

Mierząc wiek pierwiastków w kryształach, naukowcy ustalili, że Argyle miał 1,3 miliarda lat, co oznacza, że ​​diamenty pojawiły się 100 milionów lat później, niż wcześniej sądzono.

Zbiega się to z rozpadem pierwszego na świecie superkontynentu, znanego jako Nona lub Kolumbia.

Na Nonie „każdy ląd na Ziemi został zmiażdżony” – powiedział Ollerok.

Ogromne ciśnienie, które spowodowało wypaczenie koloru diamentów – drugi składnik – miało miejsce podczas zderzeń Australii Zachodniej z Australią Północną 1,8 miliarda lat temu.

Ollerok powiedział, że kiedy 500 milionów lat później Nuna zaczęła się rozpadać, „blizna” po tym wydarzeniu uległa pogorszeniu.

Naukowcy zasugerowali, że można spojrzeć na krawędzie kontynentów, a nie na środek, aby znaleźć więcej różowych diamentów.

× Zamknąć

Naukowcy zasugerowali, że można spojrzeć na krawędzie kontynentów, a nie na środek, aby znaleźć więcej różowych diamentów.

Dodał, że magma przepłynęła przez tę starożytną bliznę „jak pękający korek od szampana” i zabrała ze sobą diamenty w podróż.

Współautor badania Luc Doucet powiedział, że taka „masywna eksplozja” – w wyniku której diamenty poruszały się z prędkością bliską prędkości dźwięku – nigdy nie miała miejsca w udokumentowanej historii ludzkości.

READ  Genomy muszli kłów rzucają światło na wczesną ewolucję mięczaków

Gdzie będziemy szukać dalej?

Przez ostatnie dwieście lat ludzie poszukiwali diamentów głównie pośrodku ogromnych kontynentów.

Znajomość „brakującego składnika” różowych diamentów może pomóc w przyszłych wysiłkach w poszukiwaniu rzadkich kamieni, powiedział Ollerok, dodając, że odkrycie większej liczby diamentów nie będzie łatwe ani szybkie.

Dodał, że starożytne pasy górskie wyznaczające rozpad Nuny w pobliżu krańców kontynentów mogą potencjalnie stać się domem dla nowego „raju różowego diamentu”, wskazując jako możliwe lokalizacje Kanadę, Rosję, RPA i Australię.

John Foden, ekspert ds. diamentów na Uniwersytecie w Adelajdzie, który nie był zaangażowany w badania, powiedział AFP, że badacze „w przekonujący sposób pokazali” wiek diamentów Argyle.

Ostrzegł jednak, że z rozpadem Nony powiązane są także inne prowincje bogate w diamenty, które nie produkują różowych diamentów.

Sugeruje to, że „różowy wydaje się być lokalną cechą typu Argyle” – dodał.

Kopalnia Argyle została zamknięta w 2020 r. „z różnych powodów finansowych”, co oznacza, że ​​wartość różowych diamentów może nadal rosnąć w miarę wygaśnięcia dostaw, powiedział Ollerok.

więcej informacji:
Hugo Ollerocka, umieszczającego złoże diamentów Argyle w starożytnej strefie uskoków powstałych w wyniku rozpadu superkontynentu, Komunikacja przyrodnicza (2023). doi: 10.1038/s41467-023-40904-8. www.nature.com/articles/s41467-023-40904-8

Informacje o magazynie:
Komunikacja przyrodnicza