Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niebieska plamka w mózgu, Locus Coeruleus, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość snu i pamięć

Niebieska plamka w mózgu, Locus Coeruleus, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość snu i pamięć

streszczenie: Naukowcy podkreślili istotną rolę, jaką miejsce sinawe odgrywa w regulacji snu REM i jego wpływ na procesy poznawcze. Jądro to, zlokalizowane głęboko w mózgu, zarządza noradrenaliną, która wpływa na pamięć, emocje i inicjację snu.

Badania wykorzystujące zaawansowany rezonans magnetyczny 7 Tesli wykazały związek między aktywnością miejsca sinawego w ciągu dnia a jakością snu REM. Co ciekawe, związek ten wydaje się być najbardziej wyraźny u osób w wieku od 50 do 70 lat, co może wyjaśniać bezsenność związaną z wiekiem.

Kluczowe fakty:

  1. Miejsce sinawe, zwane plamką sinawą, reguluje sen REM poprzez gospodarkę norepinefryną.
  2. Reaktywne miejsce sinawe podczas czuwania wiąże się z obniżoną jakością snu REM, szczególnie u osób w wieku od 50 do 70 lat.
  3. Odkrycia mogą utorować drogę do zrozumienia roli tego jądra w zaburzeniach snu i ich związku z chorobą Alzheimera.

źródło: Uniwersytet w Liège

O tym, że sen jest dobry dla mózgu, wiemy już od dawna. Wiemy również, że światło służy nie tylko do widzenia, ale odgrywa także ważną rolę w innych aspektach, takich jak nastrój. Nie wiemy, jak to wszystko dzieje się w naszych mózgach.

Dwa oddzielne badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Liège przy użyciu rezonansu magnetycznego o energii 7 Tesli na platformie GIGA-Centre de Recherche du Cyclotron stanowią wprowadzenie do interpretacji.

Zespół naukowy z ULiège Cyclotron / Centrum Badań Obrazowania In Vivo (GIGA-CRC-IVI) udowodnił, że jakość snu REM (części snu, w której śnimy najwięcej) jest powiązana z aktywnością pozycyjną. niebieski. To maleńkie jądro mózgowe, wielkości około 2 cm kawałka spaghetti, znajduje się u podstawy mózgu (w pniu mózgu).

Locus coeruleus — po łacinie „niebieska plama” — swoją nazwę zawdzięcza kolorowi zaobserwowanemu podczas sekcji zwłok. Kieruje się do każdego obszaru mózgu (i do rdzenia kręgowego), aby wydzielić neuromodulator zwany noradrenaliną.

READ  Jak szpitale w Nowym Jorku sprostały fali Omicron

Noradrenalina jest ważna nie tylko dla stymulacji neuronów i utrzymywania ich w stanie czuwania, ale także dla całej serii procesów poznawczych, takich jak pamięć, przetwarzanie emocjonalne, stres i lęk. Jego aktywność inicjująca sen musi się zmniejszyć i zakończyć, aby umożliwić sen REM.

„Dzięki temu sen REM może funkcjonować bez noradrenaliny, ustalając, które synapsy zachować, a które odrzucić podczas snu, i umożliwiając nowy dzień pełen nowych doświadczeń”wyjaśnia Jill Vandewalle, współdyrektor GIGA CRC-IVI.

Badania na zwierzętach wykazały już, że funkcjonowanie tego małego jądra jest niezbędne do snu i czuwania.

„W przypadku ludzi niewiele zbadano, ponieważ mały rozmiar jądra i jego głębokie położenie utrudniają monitorowanie in vivo za pomocą konwencjonalnego rezonansu magnetycznego” – wyjaśnia Ekaterina Koshmanova, badaczka w laboratorium i pierwsza autorka artykułu opublikowanego w czasopiśmie . Wgląd JCI.

„Dzięki wysokiej rozdzielczości rezonansu magnetycznego o energii 7 Tesli byliśmy w stanie wyizolować jądro i wyodrębnić jego aktywność podczas prostego zadania poznawczego na jawie, pokazując w ten sposób, że im bardziej reaktywne jest miejsce sinawe w ciągu dnia, tym niższa postrzegana jakość nasz sen i tym mniejsza jest gęstość snu, w którym poruszamy się oczami.” Nasz post.

Wydaje się to szczególnie prawdziwe w przypadku wieku, ponieważ efekt ten wykryto jedynie u badanych osób w wieku od 50 do 70 lat, a nie u młodych osób w wieku od 18 do 30 lat. To odkrycie może wyjaśniać, dlaczego u niektórych osób bezsenność pojawia się stopniowo wraz z wiekiem.

Te wstępne wyniki kładą także podwaliny pod przyszłe badania nad aktywnością tego małego jądra podczas snu oraz rolą, jaką może odgrywać w bezsenności oraz powiązaniu snu z chorobą Alzheimera.

Informacje o neuronauce, aktualnościach z badań nad snem i pamięcią

autor: Didiera Moreau
źródło: Uniwersytet w Liège
Komunikacja: Didier Moreau – Uniwersytet w Liège
zdjęcie: Zdjęcie przypisane Neuroscience News

READ  Oglądaj wspaniałe widoki Ziemi prezentowane przez nowego satelitę pogodowego NOAA

Oryginalne wyszukiwanie: Zamknięty dostęp.
Aktywność miejsca sinawego podczas czuwania jest powiązana ze snem REM u osób starszych„Przez Jill Vandewalle i in. Wgląd JCI


podsumowanie

Aktywność miejsca sinawego podczas czuwania jest powiązana ze snem REM u osób starszych

tło. Miejsce sinawe (LC) jest głównym źródłem noradrenaliny w mózgu i reguluje pobudzenie i sen. Badania na zwierzętach pokazują, że odgrywają one ważną rolę w przejściu między snem a czuwaniem oraz między snem wolnofalowym a snem z szybkimi ruchami gałek ocznych (REMS). Nie jest jednak jasne, czy aktywność LC przewiduje zmienność snu u ludzi.

Metody. Wykorzystaliśmy funkcjonalny rezonans magnetyczny 7 Tesli, elektroencefalografię snu (EEG) i kwestionariusz snu, aby sprawdzić, czy aktywność LC w czasie czuwania jest powiązana z jakością snu u 33 zdrowych młodszych osób (~22 lata; 28 kobiet) i 19 starszych osób (~61 lat). stary; 14 lat). Kobiety) osoby.

wyniki. Odkryliśmy, że u starszych uczestników, ale nie u młodszych, wyższa aktywność LC, zbadana podczas zadania uwagi słuchowej, była związana z gorszą subiektywną jakością snu i niższą mocą pasma theta EEG podczas REMS. Wyniki pozostały solidne, nawet jeśli uwzględniono związane z wiekiem zmiany w bezpieczeństwie LC.

Wniosek. Wyniki te sugerują, że aktywność LC jest powiązana z postrzeganiem jakości snu i podstawowym trybem oscylacyjnym REMS oraz że LC może być ważnym celem w leczeniu chorób związanych ze snem i wiekiem.

Finanse. Praca ta była wspierana przez Fonds National de la Recherche Scientifique (FRS-FNRS, T.0242.19 i J. 0222.20). Concertée Action de Recherche – Fédération Wallonie-Bruxelles (ARC SLEEPDEM 17/27-09), Fondation Recherche Alzheimer (SAO-FRA 2019/0025), Uniwersytet w Liège, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (Radiomed & Biomed-Hub).