&pocisk; Fizyka 16, 64
Stwierdzono, że grafen wykazuje magnetoopór przyćmiewający wszystkie znane materiały w temperaturze pokojowej – zachowanie, które może prowadzić do nowych czujników magnetycznych i pomóc rozszyfrować fizykę egzotycznych metali.
Można by się spodziewać, że po dwóch dekadach od odkrycia grafen wyczerpałby swój potencjał niespodzianek. Ale teraz najcieńszy, najmocniejszy i najlepiej przewodzący materiał dodał kolejny rekord do swojego dorobku. Współpraca z udziałem odkrywcy grafenu i laureata Nagrody Nobla Andre Geima z University of Manchester w Wielkiej Brytanii wykazała, że grafen może mieć magnetoopór w temperaturze pokojowej – zmianę oporu elektrycznego wywołaną polem magnetycznym – 100 razy większą niż jakikolwiek znany materiał. [1]. Gigantyczny opór ferromagnetyczny grafenu może prowadzić do nowych czujników pola magnetycznego, ale zapewnia również eksperymentalne okno na egzotyczne układy kwantowe przewodnictwa elektrycznego, które mogą być związane z „egzotycznymi metalami”.
Magnetoopór, który występuje zarówno w materiałach masowych, jak i strukturach warstwowych, znalazł zabójcze zastosowanie w czujnikach pola magnetycznego, takich jak te używane do odczytu danych z pamięci magnetycznych. Naukowcy od dawna interesują się granicami tego zjawiska, co doprowadziło do odkrycia „olbrzymich”, „olbrzymich” i „niezwykłych” form magnetooporu. Materiały kompozytowe wykazują zmiany rezystancji do 1 000 000% pod wpływem pól magnetycznych o natężeniu kilku tesli (T). Jednak największe efekty wymagają ekstremalnie niskich temperatur, które można osiągnąć tylko przy użyciu niepraktycznych systemów chłodzenia ciekłym helem.
To ograniczenie temperatury wynika z mechanizmu leżącego u podstaw magnetooporu. Pola magnetyczne wpływają na rezystancję w materiale poprzez zakrzywianie ścieżki elektronów przewodzących prąd. Tak więc duży efekt wymaga, aby elektrony poruszały się swobodnie, bez ciągłego rozpraszania atomów w materiale. Innymi słowy, elektrony potrzebują dużej „mobilności”, aby pole miało określony wpływ na ich trajektorie. Ponieważ ruch maleje wraz z temperaturą, opór magnetyczny jest mały w temperaturze pokojowej.
Zatem grafen, który ma największą ruchliwość materiału w temperaturze pokojowej, był obiecującym celem. Ruch elektronu nie jest wystarczający do uzyskania znacznego oporu magnetycznego, mówi główny autor Alexey Berdyugin z National University of Singapore. W większości warunków grafen ma mały opór magnetyczny, ponieważ zachowuje się jak metal, w którym prąd jest przenoszony przez jeden typ nośnika – elektrony. Wiadomo, że w metalu opór ferromagnetyczny jest szybko nasycany przez pole magnetyczne: wzrost natężenia pola nie ma większego wpływu na rezystywność.
Aby uniknąć tego nasycenia, Berdiogen, Jim i ich współpracownicy doprowadzili grafen do stanu „metalicznego”, w którym pasma przewodnictwa i walencyjne „stykają się” ze sobą. W półmetalu prąd jest przenoszony – w skończonej temperaturze – przez ładunki dodatnie (dziury) i ładunki ujemne (elektrony) – stan znany jako „punkt neutralności ładunku”. W przypadku dwóch nośników o przeciwnej polaryzacji zmiany rezystancji indukowane przez pole magnetyczne nie są równe, ale zachowują skalę z kwadratem natężenia pola. „Zdaliśmy sobie sprawę, że grafen może spełnić wszystkie wymagania w temperaturze pokojowej” – mówi Berdyugin.
Używając wysokiej jakości arkusza grafenu i stosując potencjał elektryczny do kontrolowania położenia domen walencyjnych i przewodzących, Berdyugen, Jem i współpracownicy byli w stanie umieścić swoje urządzenie w punkcie neutralnym pod względem ładunku. Gdy zastosowali stosunkowo małe pole magnetyczne o natężeniu 100 mt, zmierzyli magnetoopór sięgający 100%, co stanowi 100-krotną poprawę w stosunku do wewnętrznego magnetooporu występującego w jakimkolwiek znanym materiale.
„Grafen wciąż zaskakuje!” mówi Frank Coppens, fizyk doświadczalny w Instytucie Nauk Fotonicznych w Hiszpanii. Mówi, że niezwykłe zachowanie jest interesujące zarówno z praktycznego, jak i podstawowego punktu widzenia. Efekt ten może prowadzić do bardzo czułych czujników magnetycznych, mówi Philip Kim, badacz materii skondensowanej na Uniwersytecie Harvarda.
Berdiogen zauważa, że opór magnetyczny grafenu jest nieco mniejszy niż opór magnetyczny urządzeń stosowanych obecnie w komputerach. (Magneorezystancja tych urządzeń nie jest „wewnętrzną” właściwością fizyczną, ale właściwością „zewnętrzną”, która wynika z tunelowania rotacji między warstwami różnych materiałów). Grafen może jednak nadal działać w temperaturach znacznie wyższych niż te w urządzeniach, co może umożliwić unikalne zastosowania, mówi.
Naukowcy zbadali również reakcję materiałów na zwiększenie pola magnetycznego. Kiedy pole osiągnęło skalę 1-T, odkryli, że kwadratowa miara oporu ustąpiła miejsca skali liniowej. Berdyugin mówi, że potrzeba więcej pracy, aby opracować mikroskopową teorię tego zjawiska, ale przejście od skalowania kwadratowego do liniowego wskazuje na przejście do egzotycznego reżimu przewodnictwa kwantowego. W układzie tym orbity naładowanych cząstek są skwantowane w polu magnetycznym i wszystkie cząstki jednocześnie zajmują zerowy poziom energetyczny tych stanów kwantowych.
Berdyugin dodaje, że ten system „kwantowo-kwantowo-metaliczny” ma wiele podobieństw do egzotycznych metali, klasy materiałów, które są nadprzewodzące w niższych temperaturach i metaliczne w wyższych temperaturach i których zachowanie przeczy konwencjonalnym teoriom przewodzenia. W obu układach magnetoopór skaluje się liniowo wraz z przyłożonym polem i rozpraszaniem elektronów Plancka – co oznacza, że skala czasowa rozpraszania jest ograniczona jedynie zasadą nieoznaczoności Heisenberga. Berdyugin mówi, że układ kwantowy grafenu może służyć jako system modelowy do badania fizyki związanej z egzotycznymi metalami. Kim zgadza się. „Podobieństwo do egzotycznych minerałów jest bardzo prawdopodobne”.
– Mateusz Rennie
Redaktorem jest Mathieu Reni Dziennik fizyki.
Bibliografia
- N. Shane’a i in.Gigantyczny magnetoopór plazmy Diraca w wysoce mobilnym grafenie. Natura 616270 (2023).
obszary podlegające
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka