Czy zespoły osiągają lepsze wyniki, pracując wspólnie czy rywalizując? Jak radzą sobie ludzie, współpracując ze sztuczną inteligencją?
Pierwsze w swoim rodzaju badanie poddało próbie umiejętności pracy zespołowej zarówno ludzi, jak i robotów, w komputerowym wyzwaniu podobnym do gry zręcznościowej Pong.
Prowadzeni przez dwóch doktorów Uniwersytetu w Newcastle. W przypadku studentów w badaniu porównano wyniki drużyn składających się z gracza AI i człowieka z drużynami składającymi się z dwóch graczy. Poziom umiejętności gracza AI jest dopasowywany do poziomu umiejętności graczy-ludzi, aby rzetelnie ocenić zdolność pracy zespołowej.
Zespoły ludzkie osiągnęły lepsze wyniki niż te, w których grał robot. Gracze będący ludźmi wykazali się lepszą intuicją, aby zrozumieć swojego partnera i dostosować swoje działania w celu poprawy wydajności zespołu, podczas gdy drużynom z graczem-robotem zdawało się brakować tej przewagi konkurencyjnej.
Naukowcy sprawdzili także, czy ludzie osiągali lepsze wyniki, gdy rywalizowali lub współpracowali. Co zaskakujące, odkryli, że drużyny, które grały wspólnie, radziły sobie lepiej niż te, które rywalizowały ze sobą.
Opublikowano w czasopiśmie Zagadnienia kognitywistyki, badania Prowadzone przez dr. Studenci Leighton Headley i Murray Bennett z Newcastle Cognition Laboratory w Szkole Nauk Psychologicznych uniwersytetu. Psychologia poznawcza to nauka o tym, jak działa ludzki mózg, jak myślimy, zapamiętujemy i uczymy się.
więcej informacji:
Murraya S. Bennett i in., Wydajność człowieka w konkurencyjnych i współpracujących zespołach człowiek-maszyna, Zagadnienia kognitywistyki (2023). doi: 10.1111/tops.12683
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka