Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Upadek chińskiego pocisku „spod kontroli” na ziemię może częściowo wymknąć się powrotowi | przestrzeń

Część ogromnej rakiety, która wystrzeliła pierwszą chińską jednostkę ze stacji kosmicznej Tianhe, wycofuje się na Ziemię i może spowodować niekontrolowany powrót na nieznane miejsce lądowania.

Wystrzelono 30-metrowy rdzeń Long March 5B Główna bezzałogowa jednostka „Niebiańskiej Harmonii” Na niskiej orbicie okołoziemskiej 29 kwietnia z Wenchang w chińskiej prowincji Hainan.

Następnie Long March 5B wszedł na tymczasową orbitę, torując drogę do jednej z największych w historii niekontrolowanych operacji ponownego wejścia na teren. Niektórzy eksperci obawiają się, że może wylądować na zaludnionym obszarze.

„To prawdopodobnie nie będzie dobra rzecz” – powiedział Jonathan McDowell, astrofizyk z Centrum Astrofizyki na Uniwersytecie Harvarda.

„Ostatni raz, kiedy wystrzelili pocisk Long March 5B, skończyli z dużymi, długimi metalowymi prętami lecącymi w niebo i niszczącymi wiele budynków na Wybrzeżu Kości Słoniowej” – powiedział.

Większość się wypaliła, ale o ziemię uderzały ogromne kawałki metalu. Mamy szczęście i nikt nie został ranny ”.

We wtorek jądro okrążało Ziemię co 90 minut z prędkością około 27 600 km / hi wysokością ponad 300 km. Armia USA nazwała go 2021-035B i jego przebieg można zobaczyć Na stronach internetowych, w tym orbit.ing-now.com.

Celestial Harmony: China uruchamia pierwszą jednostkę swojej nowej stacji kosmicznej - wideo
Celestial Harmony: China uruchamia pierwszą jednostkę swojej nowej stacji kosmicznej – wideo

Od weekendu jego wysokość spadła do prawie 80 kilometrów, a SpaceNews donosi, że obserwacje naziemne przeprowadzone przez amatorów pokazały, że pogarsza się, a nie jest pod kontrolą. To i jego prędkość sprawiają, że niemożliwe jest przewidzenie, gdzie opadnie, gdy atmosfera ziemska w końcu go ściągnie, chociaż McDowell powiedział, że bardziej prawdopodobne jest, że wpadnie do morza, a ocean pokryje około 71% planety.

Ale McDowell mówi, że niektóre części pocisku przetrwają po ponownym wejściu na pokład i że będzie to „odpowiednik rozbicia małego samolotu rozrzuconego na odległość ponad 100 mil”.

READ  Odpowiedź humoralna i komórkowa na szczepionki COVID-19 u pacjentów z IBD

Od 1990 roku nic więcej niż 10 ton nie zostało celowo pozostawionych na orbicie, aby ponownie pozostawić je bez opieki. Uważa się, że poziom podstawowy na Long March 5B wynosi około 21 ton.

„Złe jest to, że tak naprawdę jest to zaniedbanie ze strony Chin”. McDowell powiedział: „Rzeczy, które ważą więcej niż dziesięć ton, nie pozwalają im przypadkowo spaść z nieba bez opieki”.

Opierając się na swojej obecnej orbicie, pocisk przelatuje nad ziemią tak daleko na północ, jak Nowy Jork, Madryt i Pekin, a także na południe, aż do południowego Chile i Wellington w Nowej Zelandii i może ponownie wejść do niego w dowolnym miejscu w tym regionie.

Biorąc pod uwagę jego szybkość, niewielka zmiana kursu może mieć ogromne znaczenie, gdzie się skończy. Oczekuje się, że powróci na Ziemię 10 maja plus minus dwa dni.

McDowell powiedział, że gdy stanie się jasne, w którym dniu powróci na Ziemię, eksperci mogą przewidzieć czas jego lądowania w ciągu sześciu godzin.

Wystrzelenie pocisku było częścią 11 planowanych misji w ramach budowy chińskiej stacji kosmicznej, która ma zostać zakończona pod koniec 2022 r. Stacja kosmiczna w kształcie litery T ma ważyć około 60 ton, czyli znacznie mniej. niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. , Który wypuścił swój pierwszy egzemplarz w 1998 roku i waży około 408 ton.

Chińska stacja kosmiczna będzie miała port dokujący, a także będzie mogła komunikować się z chińskim satelitą. Teoretycznie można go rozszerzyć nawet do sześciu jednostek.