Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Po przeanalizowaniu przez naukowców „uśpionej” strefy subdukcji „Pierścień ognia” może pochłonąć Ocean Atlantycki

Można go połknąć

Autorzy wyróżnionego zdjęcia: Mr. Elliot Lim, CIRES i NOAA/NCEI / Satellite Earth Art/Getty

Może to zająć kilka milionów lat, ale nasza planeta może wyglądać zupełnie inaczej

Wszyscy znamy Ocean Atlantycki, prawda? Jaka wielka rzecz oddziela Stany Zjednoczone od Europy? Okazuje się, że można je połknąć w całości.

Może to brzmieć jak coś z filmu science fiction, ale w rzeczywistości jest to prawdziwe odkrycie poczynione na podstawie badań przeprowadzonych przez João Duarte, profesora tektoniki na Wydziale Nauk Uniwersytetu w Lizbonie w Portugalii.

Ocean Atlantycki może w przyszłości wyglądać zupełnie inaczej.

Obrazy Getty’ego

W badaniu naukowcy przyjrzeli się strefie subdukcji, która leży pod Cieśniną Gibraltarską, pomiędzy Hiszpanią a Marokiem.

Strefy subdukcji to miejsca na Ziemi, w których jedna płyta jest wpychana pod drugą. Pod Cieśniną Gibraltarską płyta afrykańska wsuwa się pod płytę eurazjatycką, ale w tej chwili dzieje się to „bardzo, bardzo powoli”.

Duarte i jego współpracownicy ostrzegli jednak, że jeśli utworzą się „nowe strefy subdukcji”, mogą pochłonąć całe oceany.

Według nich proces ten może już trwać w przypadku Oceanu Atlantyckiego.

W rozmowie z Mail Online profesor Duarte Powiedział„Mamy podstawy wierzyć, że Ocean Atlantycki zaczyna się zamykać.

„Strefy subdukcji powodują zamykanie oceanów, wciągając dno oceanu w płaszcz i łącząc ze sobą kontynenty”.

Strefy subdukcji to miejsca, w których jedna płyta zapada się pod drugą.

Obrazy Getty’ego

Chociaż strefa subdukcji pod Cieśniną Gibraltarską ma obecnie około 200 km długości, ostatecznie może mieć około 500 km.

Trzeba przyznać, że zajęłoby to około 20 milionów lat, ale zespołowi udało się wykorzystać modelowanie komputerowe do symulacji życia strefy subdukcji i przewidzenia jego rozwoju w przyszłości.

Korzystając z tego modelu, naukowcy przewidzieli, że region przesunie się na zachód i utworzy w Oceanie Atlantyckim nowy system subdukcji, znany jako Pierścień Ognia.

READ  Dziwne czerwone skały żyją w pasie asteroid i tam nie pasują

W miarę kontynuowania procesu subdukcji spowoduje to kurczenie się basenu oceanicznego i skuteczne „zamknięcie” Oceanu Atlantyckiego.

Proces ten zajmie miliony lat.

Pixabay

W badaniu opublikowanym w Journal of Geology naukowcy stwierdzili: „Wyniki wskazują, że po okresie spokoju (bezczynności) łuk rozprzestrzeni się dalej w głąb Oceanu Atlantyckiego.

„Modele pokazują również, jak strefa subdukcji rozpoczynająca się w zamkniętym oceanie może migrować do nowego otwartego oceanu przez wąskie przejście oceaniczne.

„Inwazja subdukcji jest prawdopodobnie powszechnym mechanizmem inicjującym subdukcję w Oceanie Atlantyckim i podstawowym procesem współczesnej ewolucji geologicznej Ziemi”.

Tak więc, chociaż mamy jeszcze kilka milionów lat, aby cieszyć się Oceanem Atlantyckim, krajobraz może wyglądać zupełnie inaczej dla przyszłych pokoleń. Lepiej rób zdjęcia zachodu słońca i oceanu, póki możemy!

Tematy: nauka, środowisko, zmiany klimatyczne, przyroda