Grupa międzynarodowych naukowców kierowana przez Cornella – bardziej rygorystycznie i metodycznie niż kiedykolwiek wcześniej – ocenia, czy i jak można uczynić stratosferę „jaśniejszą”, odbijając więcej światła słonecznego, aby stale ocieplająca się Ziemia była chłodniejsza.
Ich praca została opublikowana 12 sierpnia w Proceedings of the National Academy of Sciences.
Modyfikowanie promieniowania słonecznego – lub geoinżynieria słoneczna, jak to się czasem nazywa – jest potencjalną strategią łagodzenia zmian klimatu, która polega na wstrzykiwaniu aerozoli siarczanowych do stratosfery, aby więcej światła słonecznego odbijało się od ziemskiej atmosfery. W połączeniu z innymi strategiami, takimi jak ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, może to pomóc w utrzymaniu temperatury planety przed zbyt wysokimi temperaturami.
„Nawet gdybyśmy działali agresywnie w sprawie zmian klimatycznych, i tak byłoby gorzej” – powiedział główny autor Doug McMartin, starszy badacz i wykładowca w School of Engineering oraz pracownik naukowy w Cornell Atkinson Center for Sustainability. „W nadchodzących dziesięcioleciach stoimy przed trudnymi decyzjami, czy inne strategie łagodzenia zmian klimatu powinny być uzupełnione metodami odbijającymi światło słoneczne”.
Chociaż ochłodzenie klimatu za pomocą znanego zanieczyszczenia mogłoby zmniejszyć niektóre skutki zmiany klimatu, miałoby również inne skutki, od przesunięcia opadów po kwaśne deszcze, prowadząc do jeszcze niejasnych kompromisów.
Pojawią się również poważne wyzwania dotyczące tego, jak świat podejmuje decyzje dotyczące proliferacji. Bardziej systematyczna ocena tych kompromisów i porównanie powiązanych skutków szeregu różnych opcji może zainspirować te decyzje.
„Każdy, kto wcześniej nie słyszał o tej strategii, pierwszą reakcją powinien być:” Wow, nie możesz być poważny. To brzmi okropnie „- powiedział McMartin. I może tak, ale zmiany klimatyczne też nie są dobre. Przeszliśmy już punkt łatwych rozwiązań.Jeżeli chcemy być w stanie zapewnić przyszłym decydentom możliwie najlepsze informacje, musimy porównać ryzyko korzystania z tej technologii z ryzykiem jej niekorzystania.
W artykule naukowcy wymieniają kilka scenariuszy, które badają różne opcje i przedstawiają wyniki symulacji nowego modelu klimatycznego. Scenariusze te zakładają, że publikacja może rozpocząć się w 2035 r., a skutki tego wyboru ocenia się porównując z datą rozpoczęcia dekadę później. Więcej scenariuszy Zapoznaj się z zagrożeniami, takimi jak nagłe zakończenia pracy lub tymczasowe przestoje.
MacMartin powiedział, że struktura jest ważnym krokiem naprzód w przypadku symulacji, które zostały wcześniej przeprowadzone, a które nie zawsze były celowo projektowane w celu kształtowania przyszłej polityki i które zazwyczaj symulują tylko jedną ścieżkę w przyszłość.
Modyfikacja promieniowania słonecznego jest nadal teoretyczna, powiedział. Na początek wymagałoby to niewielkiej floty wyspecjalizowanych samolotów wysoko latających, a obecnie nic nie jest w stanie dostarczyć wystarczającego ładunku dwutlenku siarki, który w naturalny sposób zostanie przekształcony w mgłę siarczanową na odpowiedniej wysokości.
Jednak i to podejście nie jest bezprecedensowe. W ciągu długiej historii geologicznej Ziemi erupcje wulkanów czasami wyrzucały aerozole siarczanowe do stratosfery, ochładzając planetę.
„W tym sensie nie mówimy o wprowadzaniu czegoś zupełnie nienaturalnego” – powiedział McMartin.
Oprócz MacMartina współautorami artykułu „Scenariusze modelowania modulacji promieniowania słonecznego” są współpracownik badawczy Daniel Feeney; Doktorant Walker Lee. Ben Kravitz, Uniwersytet w Indianie; Yaga Richter, Narodowe Centrum Badań Atmosferycznych; Tyler Felgenhauer, Uniwersytet Książęcy; David Morrow, Uniwersytet Amerykański; Edward Parson, Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles; oraz Masahiro Sugiyama z Uniwersytetu Tokijskiego, Japonia.
Badania te wspierały Cornell Atkinson i National Science Foundation.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka