W całej Indonezji jest około 750 000 meczetów – średniej wielkości obiekt może mieć nawet dziesięć zewnętrznych głośników, które wypuszczają wezwanie do modlitwy pięć razy dziennie.
Każdej nocy o 3 nad ranem Rina jest budzina przez głośniki tak głośne, że ma zaburzenia lękowe: nie może spać, ma mdłości, że nie je, ale też boi się narzekać, ponieważ może to spowodować jej uwięzienie lub atak .
Hałaśliwym sąsiadem jest lokalny meczet na przedmieściach Dżakarty, a hałaśliwy dźwięk jest wezwaniem do modlitwy.
„Nikt tutaj nie ośmiela się na to narzekać” – mówi Rina, 31-letnia muzułmanka, która używa pseudonimu w przypadku odwetu.
Internetowe skargi na irytujących mówców rosną, ale brak anonimowości i obawa przed luzem oznacza, że nie ma wiarygodnych oficjalnych statystyk. Świadoma rosnących kontrowersji, Indonezyjska Rada Meczetów (IMC) rozmieszcza zespoły zajmujące się systemami dźwiękowymi w meczetach w całym kraju – ale to delikatny temat.
W 2018 roku buddyjska kobieta została uwięziona po tym, jak wezwanie do modlitwy „rani mnie w uszy”, a na początku tego roku aktorka i influencerka Zaskia Makkah, która ma 19 milionów obserwujących na Instagramie, została potępiona w Internecie po tym, jak zawoalowany muzułmanin skrytykował rzecznika meczetu . Tom podczas świętego miesiąca Ramadanu.
W całym świecie muzułmańskim nadawanie wezwań do modlitwy i kazań przez zewnętrzne głośniki jest postrzegane jako ostoja muzułmańskiej tożsamości, ale kwestia ta jest głęboko dzieląca.
W całej Indonezji jest około 750 000 meczetów – średniej wielkości obiekt może mieć nawet dziesięć zewnętrznych głośników, które rozbrzmiewają wezwaniem do modlitwy pięć razy dziennie.
„Zaczęłam cierpieć na bezsenność i po tym, jak zawsze się budziłam, zdiagnozowano u mnie zaburzenia lękowe. Teraz staram się być jak najbardziej zmęczona, abym mogła zasnąć w hałasie” – wyjaśnia.
„Istnieje tendencja do zwiększania głośności, aby wezwanie do modlitwy było słyszane przez jak największą liczbę wiernych z daleka, ponieważ uważają je za symbol wielkości w islamie” – wyjaśnił Aziz Muslim, koordynator programu akustycznego na IMC.
Chociaż program nie jest obowiązkowy, szef Meczetu Bractwa Dżakarta Ahmed Tawfik skorzystał z niego, ponieważ chciał zapewnić harmonię społeczną.
– „Zgłoszenie tego przyniosłoby katastrofę” –
Następnie wiceprezydent Boediono, który jak wielu Indonezyjczyków używa jednego imienia, spotkał się z potępieniem, gdy zaproponował ograniczenie wezwania do modlitwy w 2012 roku.
W 2018 roku matka czwórki dzieci trafiła do więzienia na 18 miesięcy.
Policja i wojsko zostały zmuszone do interwencji, a mężczyzna publicznie przeprosił za pośrednictwem mediów społecznościowych, aby stłumić gniew.
Dodał: „Tak właśnie dzieje się, gdy postęp technologiczny spotyka się z nadmierną ekspresją religijną. Jeśli wezwanie do modlitwy zostanie pozostawione bez kontroli lub uregulowania, może to doprowadzić do zakłócenia harmonii społecznej”.
Nalega: „Sprawa (uwięzionej matki) pokazuje nam, że zgłoszenie jej nie przyniesie nic poza katastrofą”, dodając: „Nie mam innego wyboru, jak tylko z nią mieszkać. Albo sprzedać swój dom”.
…
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych