Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Podczas pierwszego dużego testu misja NASA Lucy przeleci obok asteroidy

Podczas pierwszego dużego testu misja NASA Lucy przeleci obok asteroidy

1 listopada należąca do NASA sonda Lucy odwiedzi swoją pierwszą asteroidę, Dinkenish. Ich spotkanie będzie kluczowym, zbyt krótkim spotkaniem pomiędzy dwoma najbardziej odizolowanymi wędrowcami Układu Słonecznego.

Lucy lata w kosmosie już od dwóch lat. Misja, której celem jest odbycie wielkiego tournee po asteroidach trojańskich w pobliżu Jowisza, wykona szybkie przeloty w pobliżu dziewięciu skał rozsianych po przestrzeni kosmicznej. Chociaż jest to misja trwająca 12 lat, ona jest głównym badaczem Lucy Hala Levisona Mówi odwrotność Cała ważna nauka zajmie tylko 24 godziny.

Lucy nie będzie siedzieć na orbicie wokół dużej planety ani skupiać swojej uwagi na tylu ciałach niebieskich, co inne statki kosmiczne. Lucy spędzi większość swojego życia przemierzając Układ Słoneczny, przemierzając przestrzeń kosmiczną z prędkością od sześciu do dziewięciu kilometrów na sekundę, aby sprawdzić ścieżkę dwóch skał w głównym pasie asteroid, grupy trojanów przed Jowiszem na jego orbicie, a następnie przeleci przez wewnętrzny Układ Słoneczny, mijając Ziemię, by spotkać się z Trojanami za Jowiszem.

Levison twierdzi, że planetoida Dinkenish będzie najmniejszą asteroidą, jaką kiedykolwiek odwiedził statek kosmiczny. Jest tak mały, że niewiele misji mogłoby uzasadnić zasoby potrzebne do odwiedzenia tak wrażliwej skały. Jej drobna natura zainspirowała nawet Levisona do nadania jej przezwiska „Dinky”.

Stało się to częścią misji Lucy dopiero w zeszłym roku, długo po tym, jak Lucy przybyła w kosmos.

„Kiedy pierwotnie planowaliśmy misję, tak naprawdę nie myśleliśmy o małych rzeczach, takich jak Dinkenish. Pomyśleliśmy, że będzie to bardzo trudne i nie tak produktywne jak podróżowanie do większych obiektów” – powiedziała naukowiec projektu Lucy Keitha Nolla Mówi odwrotność. Jednak przypadkowe odkrycie, że asteroida ta leci zaledwie 60 000 kilometrów w pobliżu ścieżki Lucy, oznacza, że ​​statek kosmiczny będzie potrzebował bardzo mało paliwa, aby odwiedzić ją z bliska.

READ  Szczegółowy materiał filmowy wreszcie ujawnia, co wyzwala piorun

Nie mrugaj, bo możesz to przegapić

Wizyta w Dinkinesh stanowi dla Lucy pierwszą poważną okazję do przeprowadzenia testów w kosmosie.

„Chcemy przeprowadzić jak najwięcej testów” – mówi Levison. Na przykład stawka jest wysoka w przypadku asteroidy Eurybates, pierwszego trojana na liście Lucy i jednego z celów misji o najwyższym priorytecie. Podobnie jak wszystkie cele Lucy, statek kosmiczny ma tylko jeden strzał, aby zobaczyć każdą asteroidę. „Nie możemy mrugać, bo jeśli mrugniemy, przegapimy to” – mówi Levison.

Ilustracja przedstawiająca asteroidy trojańskie przed i za Jowiszem.

NASA

Zanim Dinkenish znalazł się na liście, zespół misji planował przetestować możliwości Lucy na głównym pasie asteroid o nazwie Donald Johansson. Dinkinesh pozwala zespołowi przeprowadzić drugą rundę testów, skutecznie dzieląc ocenę i wykonując jej część półtora roku przed terminem. Lucy odwiedzi Donalda Johanssona dopiero 20 kwietnia 2025 r.

Gdyby Lucy nie działała tak, jak powinna, na przykład dlatego, że panel słoneczny, który nie został w pełni uruchomiony wkrótce po wystrzeleniu, spowodował problematyczną dynamikę w przestrzeni kosmicznej, miałaby więcej czasu na wprowadzenie zmian w oprogramowaniu. „Jeśli masz ponieść porażkę, ponieś porażkę szybciej” – mówi Levison.

Dinkinesh odwiedził nas w celu przetestowania oprogramowania, ale jest to również interesujące na swój sposób. mówi Levison Asteroida o średnicy pół mili Ich wielkość jest bardziej porównywalna z planetoidami znajdującymi się w pobliżu Ziemi, podczas gdy asteroidy z pasa głównego są zwykle większe. Levison twierdzi, że „piękne” dane Dinkenisha dotyczące głównego pasa asteroid „wypełnią lukę” pomiędzy obiema grupami.

Lucy leci obok Dinkenish

1 listopada spotkają się samotna Lucy i opuszczony Dinkenish. Noll mówi, że Lucy przeleci obok Dinkenish w taki sam sposób, w jaki napotkałaby Trojany, przy czym słońce oświetla jedną stronę skały i sprawia, że ​​wygląda ona mniej więcej jak półksiężyc. To świetna okazja do przetestowania peryferyjnych kamer śledzących, które wykorzystują system oprogramowania do niezależnego rozpoznawania, kiedy kropka na niebie staje się większa i jaśniejsza, w miarę jak stopniowo okazuje się, że jest to asteroida będąca przedmiotem zainteresowania.

Tego dnia zespół sprawdzi, czy Lucy zdoła skierować kamery na swój cel. Ta pomysłowość pomoże zespołowi odpowiedzialnemu za misję Lucy odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące trojanów, tego, w jaki sposób docierają tam, gdzie się znajdują i jakie tajemnice Układu Słonecznego mogą ujawnić.