Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pojedyncze pióro zostaje sprzedane na aukcji za szaloną cenę

Pojedyncze pióro zostaje sprzedane na aukcji za szaloną cenę

Rzadkie pióro wymarłego ptaka Hoya w Nowej Zelandii zostało sprzedane na aukcji za 45 000 dolarów, ustanawiając nowy rekord świata.

Na lotnisku w Sydney odbywa się aukcja po tym, jak miliony pasażerów, którzy co roku latają tam i z powrotem, zostawiają przedmioty.

Huia, niegdyś majestatyczny ptak śpiewający pochodzący z Wyspy Północnej Nowej Zelandii, została uznana za wymarłą w 1907 roku z powodu wprowadzenia drapieżników, polowań i wylesiania.

Rzadkie pióro huia zostało sprzedane na aukcji w Nowej Zelandii za rekordową kwotę 46 521 dolarów. Zdjęcie: Aukcje Webba

W poniedziałek, 116 lat po ostatniej potwierdzonej obserwacji hoi, na aukcji Webb w Auckland odbyła się historyczna sprzedaż pojedynczego pióra.

Pióro pochodzi z ogona ptaka i jest ciemnobrązowe z wyraźną białą końcówką i zielonkawo-niebieskim metalicznym połyskiem, który można zobaczyć w pewnych warunkach oświetlenia.

Początkowo szacowano, że pióro będzie można kupić za nie więcej niż 3000 dolarów (2766 dolarów australijskich).

Pióro wymarłego już ptaka nowozelandzkiego zostało sprzedane na aukcji za 46 000 dolarów nowozelandzkich.

Huia, wymarła od ponad wieku, ma znaczenie kulturowe i historyczne. Zdjęcie: Getty Images

Jednak aukcja przekroczyła wszelkie oczekiwania, a pióro sprzedano za 46 521 dolarów (42 870 dolarów), pobijając poprzedni rekord wynoszący 8400 dolarów (7746 dolarów), ustanowiony przez inne pióro z ogona Hoya w sklepie Webb's w 2010 roku.

Leah Morris, szefowa działu sztuk dekoracyjnych w Webb's, określiła aukcję jako „bardzo konkurencyjną”.

Zwycięska oferta pochodziła od prywatnego kolekcjonera, którego tożsamość nie została ujawniona.

Według Morrisa pióro było w wyjątkowym stanie, znacznie lepszym niż jakiekolwiek inne pióro Hoya sprzedane wcześniej w domu aukcyjnym.

Poprzedni właściciel pieczołowicie zakonserwował pióro i po tak długim czasie zalegania w jego kolekcji stwierdził, że „czas się z nim rozstać”.

„Postrzegał to również jako okazję dla ludzi, aby przyszli, zobaczyli samo pióro i weszli z nim w interakcję, ponieważ nie każdemu dane jest zobaczyć pióro Hoya” – wyjaśnił Morris. Rzeczy.

READ  Na zdjęciach: Stan „katastrofy” z ulewnymi deszczami w Chile | Wiadomości pogodowe

Pióro jest taonga totoro (autentycznym skarbem) kultury Maorysów i jest zarejestrowane w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Nowej Zelandii. Zdjęcie: David Tipping/Globalna kolekcja obrazów za pośrednictwem Getty Images

Historycznie rzecz biorąc, pióra huia były wysoko cenione zarówno przez Maorysów, jak i europejskich Nowozelandczyków jako symbol prestiżu i były używane w modnych dodatkach. Zdjęcie: Archiwum Pittmana/Getty Images

Pióro zostało zarejestrowane jako taonga totoro (autentyczny skarb) w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Nowej Zelandii, co w kulturze Maorysów oznacza tapu (świętość), mana (prestiż) i Maorysów (esencję witalną).

Rejestracja ta gwarantuje, że będzie mógł opuścić Nową Zelandię wyłącznie za oficjalnym pozwoleniem, zachowując jej dziedzictwo kulturowe.

Historycznie rzecz biorąc, pióra huia były wysoko cenione przez Maorysów i noszone przez rangatirę (wodzów) i ich rodziny w celu zaznaczenia statusu.

Europejscy Nowozelandczycy również zaczęli postrzegać huia jako symbol prestiżu.

Według Muzeum Nowej ZelandiiZ piór Hoya wytwarzano modne dodatki, a wypchaną hoyę eksponowano jako dekoracje w zamożnych domach.

Maorysi i europejscy myśliwi zabijali te ptaki w XIX wieku, sprzedając ich skóry kolekcjonerom i handlarzom modą.

Pióra zyskały międzynarodową sławę po tym, jak książę Yorku, późniejszy król Jerzy V, został sfotografowany w jednym z nich podczas swojej wizyty w Nowej Zelandii w 1901 roku.

Nazwa hoya wzięła się od charakterystycznego wezwania pomocy, który brzmiał jak „uia, uia, uia”.

Chociaż ostatnia oficjalna obserwacja Hoyi miała miejsce w 1907 r., w latach dwudziestych XX wieku doszło do kilku wiarygodnych, ale niepotwierdzonych obserwacji.