AP
Starsi redaktorzy jednoczą się za niezależnymi polskimi mediami, które są pod coraz większą kontrolą prawicowego rządu nacjonalistycznego.
We wspólnym oświadczeniu redaktorzy naczelni pism lokalnych, takich jak Fakt, Polityka i Gazeta Radomszczańska, a także mediów międzynarodowych, takich jak Forbes i Canal+, powiedzieli, że „deklarują nasze niezłomne zaangażowanie w nieugiętość i obronę niezależności prasa polska”.
„Newsroomy pod naszym kierownictwem będą okazywać solidarność i stanowczo informować opinię publiczną o wszelkich próbach wywierania wpływu na media przez partię rządzącą” – czytamy w oświadczeniu.
„Razem będziemy dążyć do zachowania wolnego i niezależnego krajobrazu mediów, aby służyć jako kamień węgielny naszego demokratycznego społeczeństwa i chronić prawo społeczeństwa do dostępu do wiarygodnych informacji”. (Przeczytaj cały list poniżej, przetłumaczony z oryginału polskiego.)
Jeszcze w tym roku w Polsce odbędą się wybory do Izby Reprezentantów (parlamentu ogólnego) i Senatu. W okresie poprzedzającym wybory kontrolowanie mediów wydaje się być jednym z priorytetów koalicyjnej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Uważa się, że przywódcy PiS wykorzystują media do polaryzacji opinii publicznej, sugerując, że ich doniesienia są zgodne z rosyjską propagandą i ostatecznie godzą w polskie wartości.
Warner Bros jest właścicielem. Discovery TVN Największy w Polsce kanał informacyjny i rozrywkowy. Firma złożyła wniosek o odnowienie licencji sześć miesięcy temu, ale wniosek nie został jeszcze zatwierdzony. „Odnowienie licencji powinno być tylko formalnością, a proces powinien być prosty i skuteczny” – powiedziała Kasia Kelly, prezes i dyrektor zarządzająca WBD Polska oraz dyrektor generalny TVN. „Minęło już 6 miesięcy, odkąd złożyliśmy wniosek o przedłużenie. Jest to niepokojące po tym, czego doświadczyliśmy w przeszłości z naszym kanałem informacyjnym TVN24 i niedawnymi atakami na naszą prasę.”
List wysłany przez polskich dziennikarzy pojawia się wśród kolejnych doniesień o ingerencjach rządu w główne serwisy informacyjne. Ostatnie felietony w Onecie i Wirtualnej Polsce sugerują, że media publiczne stały się rzecznikami rządu, który teraz stawia na prywatne placówki.
Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk ujawnił w felietonie z 14 czerwca pt. niezależne media: „Jeśli twoja redakcja ma na celu, jeśli naprawdę potrzebujesz niezależności, powinieneś wyznaczyć zastępcę redaktora, który zadba o to, aby w twoich artykułach znalazł się punkt widzenia rządu. Osoba ta będzie jednak podlegać bezpośrednio kierownictwu firmy, a nie tobie ”.
Tymczasem redaktor naczelny Wirtualnej Polski Bowie Kapusta wyjaśnił ofertę kupna placówki przez państwową spółkę.
„Wraz z pojawieniem się na naszym portalu serii artykułów śledczych pojawiła się również propozycja zakupu fosforu białego przez państwową spółkę” – napisał Kapusta. Gdy propozycja została zdecydowanie odrzucona, pojawiła się kolejna sugestia „zaangażowania we wspólne interesy”. Każde kolejne „nie” prowadziło do dalszych prób wpływania na redakcję, w tym listu szefa rządowej korporacji do członka zarządu WP. , notatki Do dziennikarzy, których należy zwolnić lub zatrudnić, wspomina się o konkretnych osobach i sytuacjach, powtarzając to, co opisał kilka dni temu Węglarczyk.
Polska populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość rządzi krajem od 2015 roku. Lokalne sondaże opinii publicznej pokazują, że choć pozostaje najpopularniejszą partią w kraju, mimo rozpisania wyborów, nie zdobędzie wystarczającej liczby głosów, aby uzyskać większość w parlamencie.
Przeczytaj cały list do dziennikarzy poniżej:
Ogłoszenie redaktora naczelnego
Jako liderzy redakcyjny najważniejszych organizacji medialnych w Polsce całym sercem bronimy ich niezależności i potwierdzamy nasze zdecydowane przywiązanie do podstawowych zasad dziennikarstwa, do których należą obiektywizm, dokładność i niezachwiana rzetelność dziennikarska.
Głęboko wierzymy, że naszym podstawowym obowiązkiem jest pociąganie osób sprawujących władzę do odpowiedzialności za swoje działania, przy jednoczesnym dostarczaniu opinii publicznej rzetelnych informacji pochodzących ze zweryfikowanych punktów sprzedaży. Zależy nam na zapewnieniu różnorodnych punktów widzenia, zapewniając w ten sposób kompleksową i wyważoną reprezentację rzeczywistych wydarzeń.
Ostatnie publikacje Onneh i Wirwalnej Polski zwracają uwagę na bezpośrednie próby manipulowania wolnością redakcyjną przez obóz rządzący. Incydenty te wpisują się w trwający atak na niezależność polskich mediów, odnotowany we wcześniejszych sprawach, takich jak ustawa „Lex TVN”, działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zakrojone na szeroką skalę procesy sądowe mające na celu uciszenie polskich redakcji.
Niniejszym deklarujemy nasze niezachwiane zaangażowanie w twardą postawę i obronę niezależności polskiej prasy. Newsroomy pod naszym kierownictwem będą okazywać solidarność i energicznie informować opinię publiczną o wszelkich próbach wywierania wpływu na media przez partię rządzącą.
Wspólnie będziemy dążyć do zachowania wolnego i niezależnego krajobrazu mediów, aby służyć jako kamień węgielny naszego demokratycznego społeczeństwa i chronić prawo obywateli do dostępu do wiarygodnych informacji.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024