Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Azerbejdżański film dokumentalny zdobywa pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmowym w Bośni i Hercegowinie

Napisane przez Timucina Turksoya 29 września 2021 r.

Oficjalny plakat do filmu dokumentalnego „Ostatni”

Azerbejdżański dokument „Ostatni” zdobył najwyższą nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bośni i Hercegowinie.

Film prześcignął swoich konkurentów w zdobywaniu nagród złoty klon Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych Jahorina w bośniackim Palam. Na festiwalu w dniach 22-25 września znalazło się łącznie trzydzieści filmów z różnych krajów.

ostatniZostał stworzony przez Baku Media Center i Salnamefilm Studio przy wsparciu Ministerstwa Kultury Azerbejdżanu.Producentem wykonawczym filmu jest Arzu Aliyeva, producentami są Orman Aliyev i Nazim Huseynov.Scenariuszami filmu są Asmira Ayoub i Firiz Achmedow i operator Mateusz Kzusznowski.

Film opowiada historię Witalija Pronina, jedynego mieszkańca odległej wyspy Kardili na Morzu Kaspijskim. Kardeli, niegdyś pełne ludzi, opustoszało i zamieniło się w wyspę po podniesieniu się poziomu morza i zalaniu, niszcząc prawie całą infrastrukturę pod koniec lat 80. XX wieku. Prawie wszyscy mieszkańcy opuszczają wyspę, ale Pronin i jego rodzina postanawiają zostać. Po utracie rodziny „Robinson Crusoe” z Cordeli żyje odosobnionym życiem w całkowicie zapomnianej krainie, aż do ostatniego tchnienia w wieku 68 lat.

„Ostatni” wcześniej uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Flahertyana w Permie w Rosji.

Film jest obecnie pokazywany na Festiwalu Filmów Dokumentalnych CIS.Eurazja. DOCW rosyjskim mieście Smoleńsk i stolicy Białorusi Mińsku. 30 filmów dokumentalnych z kilkunastu krajów, w tym z krajów WNP, Włoch, Grecji, Stanów Zjednoczonych, Serbii i innych, zostanie pokazanych w ramach festiwalu do 1 października.

Kolejnymi przystankami dla „Ostatniego” będą Międzynarodowy Festiwal Filmów Współczesnych „BlackCanvas” w Meksyku oraz Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFICJALNE KINO w Poznaniu.